درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سیّد محمّد خاتمی در جمع فعالان سیاسی اجتماعی و نخبگان استان خوزستان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲۰ شهريور ۱۳۸۷
اگر بنا باشد نیایم دلایل خود را با مردم در میان خواهم گذاشت

سیّد محمّد خاتمی با اشاره به انتخابات دور آینده ریاست جمهوری گفت: به جای آنکه بگوییم چه کسی بیاید و چه کسی نیاید، بهتر است بگوییم آنکه می آید چه بکند و چگونه امور را سامان دهد.
سیّد محمّد خاتمی در جمع نخبگان و فعالان سیاسی اجتماعی، اساتید دانشگاه، ایثار گران و جانبازان استان خوزستان گفت: شما نمایندگی مردم استانی را دارید که در طول تاریخ، بخصوص در دوران جنگ مظهر مقاومت، رشادت حماسه آفرینی، سخت کوشی و ابتکار بوده اند. امروز هم خوزستان نقش مهمی در حیات کشور و در بنیاد موجودیت اقتصادی و ژئو استراتژیک ایران دارد. نام خوزستان همواره با احساس غرور و سر بلندی همراه بوده است.
رئیس جمهور سابق ایران در ادامه با اشاره به برنامه سفر آتی خود به اهواز، به مناسبت بزرگداشت آیت الله وحید بهبهانی خاطر نشان کرد: آیت الله وحید بهبهانی در دورانی از تاریخ که ظاهرگرایی، قشری گری و عقل گریزی می رفت تا به نام شریعت حاکم شود، تشیّع را به عنوان مظهر عدل و عقل در مقابل اخباری گری مطرح ساخت و بزرگداشت ایشان در زمانی که به عقل و عدل بیش از هر زمان نیاز داریم بسیار ارزشمند است، چرا که خدای نا کرده اگر قشری گری و تحجّر در نظام جمهوری است میدان پیدا کند خطر بزرگی برای کشور و نظام است.
سوء استفاده از موقعیت ها و مصادره کردن سرمایه های انقلاب به نفع مطامع و دیدگاه ها و سلیقه های خاص، کاری نادرست است. اصلاحات جریان مظلومی است که پایبندی خود به معیار های اسلام و انقلاب را حفظ کرده و بیشتر از بسیاری مدعیان به اسلام و ایران خدمت کرده است، اما شاهدیم که جریان اصلا ح طلبی به ناحق متهم می شود به ناسازگاری با فرهنگ جبهه و جنگ و ارزش ها! وقت آن رسیده که جبهه اصلاحات از حالت تدافعی بیرون آمده، حالت تهاجمی به خود بگیرد.
سیّد محمّد خاتمی با اشاره به لزوم مبارزه با استکبار و مقاومت در برابر آن گفت: طرح شعار های تند و تیز بهانه به دست دشمن می دهد تا به کشور و نظام لطمه بزند. مگر رهبران آمریکا ناچار نشدند در دوران با عزت مسؤولیت دولت اصلاحات به 50 سال خطاها و سیاست های نادرست خود در قبال ایران اعتراف کنند و از ملت ایران عذرخواهی نمایند؟ مبارزه با استکبار بالابردن هزینه های اداره کشور نیست. استقلال، تلاش برای پیشرفت و افزایش تولید و ارتقاء سطح اقتصادی و بالابردن حرمت و حیثیت کشور و ایرانیان در سطح جهان با حفظ اصول، بهترین راه مبارزه با استکبار است.
شعار ما عدالت است. دفاع از آزادی و حق انتقاد مردم عین عدالت است، همچنانکه همواره بر عدالت اقتصادی نیز تأکید کرده ایم. اگر می خواهیم در مورد آینده صحبت کنیم، ابتدا باید جهت گیری ها برای رسیدن به استقلال، پیشرفت، آزادی و عدالت در کشور مشخص شود.
خاتمی با اشاره به آمارهایی که این روز ها از سوی مسؤولین ارشد نظام داده می شود گفت: متأسفانه باید گفت آماری که داده می شود و به استناد آن گذشتگان را تخریب می کنند از پایه نادرست است. یکی از مهمترین محور های اصولگرایی راستگویی به مردم و درست صحبت کردن با مردم است. سالهای خشک سالی در دوران اصلاحات و حتی پیش از آن را همه به یاد داریم. در آن سال ها هم خشکسالی های وحشتناکی داشتیم، اما با برنامه ریزی دقیقی انجام شد و کار ارزشمندی صورت گرفت تا به خود کفایی گندم رسیدیم.
سیّد محمّد خاتمی سپس درباره منشاء حاکمیت مردم در نظام جمهوری اسلامی گفت: به لطف انقلاب و برکت قانون اساسی و همّت و شجاعت امام (ره) حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی به مردم واگذار شده است و ما افتخار می کنیم نظام اسلامی ما نظامی مردمی است و کسی نمی تواند ما را از حاکمیت بیرون براند، هر چند معتقدیم که باید از حکومت انتقاد کرد. حاکمیت مردم ایجاب می کند انتقاد از حکومت آزاد باشد.
رئیس جمهوری سابق ایران با اشاره به ضرورت حضور فعال اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: حاکمیت و نظام از آن مردم است و باید تلاش شود تا در اختیار یک حزب و گروه و سلیقه قرار نگیرد. دامنه جریان اصلاحات بسیار وسیع تر از دایره گروه های اصلاح طلب است و نباید دامنه اصلاحات را محدود به گروه ها و جریانات دانست. من با تمام احترامی که به گروه ها و تشکل ها قائلم و یکی از افتخارات دوران مسؤولیتم این است که در زمینه ایجاد، رشد و گسترش گروههای سیاسی مختلف تلاش کرده ام، اما به هیچ وجه حاضر نیستم اینطور تلقی شود که نماینده یک گروه یا جریان و تشکل هستم.
سیّد محمّد خاتمی افزود: اگر بخواهم در انتخابات آینده حضور یابم، به خواستی که فکر می کنم در
اقشار مختلف مردم است جواب می دهم و اگر بنا باشد در انتخابات نیایم، دلایل خود را به صورت شفاف به مردم اعلام خواهم کرد. تاحدود زیادی تصمیم من مشخص است، ولی اعلام تصمیم رابه وقت مناسب وامی گذارم.
پیش از سخنان سیّد محمّد خاتمی، نمایندگان اقشار مختلف مردم خوزستان دیدگاهها و نگرانی های خود را درمورد انتخابات و مسائل استان خوزستان و کشور بیان داشتند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۸۶۱۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,