درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۸ شهريور ۱۳۸۷
سالهاست تفکری که هیچ نسبتی با اندیشه امام و آیت الله طالقانی ندارد خودش را متصدی و متولی انقلاب معرفی می کند

سيّد محمّد خاتمی در آستانه سالروز درگذشت آیت الله طالقانی، نخستین امام جمعه تهران، در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با اشاره به ویژگیهای شخصیتی ایشان گفت: آیت الله طالقانی از سرمایه های بزرگی بود که در یکصد و پنجاه سال گذشته، جایگاه و پایگاه بسیار والایی در تفکر دینی و حرکت های اجتماعی جامعه ما داشته است.
آیت الله طالقانی از جایگاه ممتازی در تاریخ و جامعه ایران برخوردار است. ایشان یک عالم دینی، زاهد، متقی و روشن فکری بود که دغدغه دین او توأم با دغدغه نسبت به سرنوشت مردم بود. در اندیشه مرحوم طالقانی حق حاکميّت مردم بر سرنوشت خویش نمود بارزی داشت. ایشان اعتقاد داشتند اسلام به گونه ای است که اگر در جامعه حاکم شود، مردم دارای رشد فکری و برخوردار از مزایای زندگی خواهند شد.
آیت الله طالقانی یکی از سردمداران و سرآمدان روشنفکری دینی در ایران بودند که در عین پایبندی به معیارهای اسلام به عنوان یک عالم دینی، دغدغه های یک روشنفکر نسبت به سرنوشت انسان، حقوق مردم و آزادی شهروندان را داشتند و خواهان ایرانی آباد، آزاد و سربلند بودند.
سيّد محمّد خاتمی با اشاره به مبارزات آیت الله طالقانی در رژیم گذشته اظهار داشت: آیت الله طالقانی علاوه بر فعالیت های فکری، مبارزات ارزنده و طولانی با رژیم مستبد و وابسته پهلوی داشتند. عنایتی که حضرت امام (ره) نسبت به ایشان داشتند بی بدیل و بی نظیر بود. این مسأله را هم در حکم امام به ایشان به عنوان اولین امام جمعه ای که منصوب کردند و هم در اطلاعیه ای که بعد از رحلت ایشان صادر کردند می توان دریافت.
رئیس دولت اصلاحات در ادامه تصریح کرد: متأسفم که سالهاست تفکر و روشی که هیچ نسبتی با تفکر امام و تفکر آیت الله طالقانی و جهت گیری های ایشان ندارد، می خواهد خودش را به عنوان متصدی و متولی انقلاب و تنها سخنگوی ارزشهای انقلاب معرفی کند. در حالیکه همه می د انند این تفکر که امروز برای میدان دار شدن تلاش می کند، قبل ازانقلاب با اندیشه های امام درمعارضه بود و بعد از انقلاب هم هرگز مورد توجه امام قرار نگرفت.

 
 
تعداد بازدید: ۲۷۷۱۱

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,