درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۶ شهريور ۱۳۸۷
انتقاد صحیح باعث تقویت است

سیّد محمّد خاتمی در دیدار با دانشجویان شرکت کننده در دهمین اردوی انجمن اسلامی دانشگاه های تهران و علوم پزشکی تهران تأکید کرد: هیچ کس معتقد نیست که دولت باید تضعیف شود. انتقاد صحیح باعث تقویت است؛ باید با ملاک و معیارهایی که اسلام، انقلاب و قانون اساسی به ما داده است موقعیت خود را به درستی درک کنیم و باتوجه به مقتضیّات ملّی، منطقه ای و جهانی مسائل را مطرح کنیم.
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران یک سیر معقول، مستقل و متعهدانه ای را از آغاز تاکنون داشته است. عنوان انجمن اسلامی مستقل یقیناً برازنده انجمن اسلامی دانشگاه تهران است که همواره پایبند به معیارهای دینی و وفادار به خط امام بوده و در عین حال نسبت به سرنوشت کشور دغدغه داشته و دارای نظر انتقادی، البته با معیارهایی که از خط امام و اسلام گرفته بوده است. انجمن اسلامی دانشگاه تهران همچنین کوشیده تا به بعضی گرایشات و تمایلاتی که متأسفانه ممکن است از بیرون دانشگاه نفوذ کند آلوده نشود. اینها همگی قابل تقدیر است و همه می دانیم که انجمن اسلامی دانشگاه تهران با چه مشکلاتی روبرو بوده است. الحمدلله با همت و ایمان اعضای خود توانسته این مسیر را ادامه دهد و انشاء الله در آینده نیز ادامه خواهد داد.
سیّد محمّد خاتمی با اشاره به اینکه انجمن، انجمن اسلامی است و همه چیزمان را از اسلام داریم و می خواهیم اسلام را به گونه ای بفهمیم که بتواند هم به زندگی ما معنا و هم بتواند در دوران کنونی با همه خصوصیاتی که زمان و مکان ما دارد کارکرد و عملکرد موفقی در جامعه داشته باشد و به لحاظ مادی و معنوی زندگی ما را معنی و ارتقاء ببخشد گفت: دو آیه از قرآن و فرازی از یک دعا را در اینجا نقل می کنم.
آیه ای که در آغاز جلسه تلاوت شد این بود:
"وعد الله الذین آمنو منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لا یشکرون بی شیئاً (نور - 55)
یعنی خداوند آن دین را در عرصه حیات اجتماعی انسان حاکم می گرداند که مورد رضایت خودش است و نیتجه آن اینکه جامعه فقط عبادت و پرستش خدا می کند و هیچ شرکی به او نمی ورزد

در فرازی از دعای افتتاح که انشاءالله در شب های ماه مبارک رمضان خواهیم خواند و دعای بسیار ارزنده ای است در مورد امام زمان (عج) آمده:
"استخلفه فی الارض کما استخلف الذین من قبله مکّن له دینه الّذی ارتضیه له، ابدله من بعد خوفه امناً لا یشرک بک شئیاً
امام زمان را به آن دینی که مورد رضایت توست ممکّن گردان که ترس آن حضرت به امنیّت تبدیل شود و تو را عبادت کند و به تو شرک نورزد.
یقیناً مراد این دعا عبادت و شرک اعتقادی نیست چون مؤمنان همیشه پرستش خدا می کنند و در اعتقادشان مشرک نیستند، یا امام زمان که انسان کاملی است که مقام قرب الهی را در حد اعلاء دارد و مظهر اسماء جمالیه و جلالیه و کمالیه الهی است خود عین توحید و مظهر توحید است، پس نمی شود این تصور را کرد که امام زمان العیاذبالله شرک بورزد.
مراد از توحید و شرک در اینجا در متن جامعه است و اینکه آیا در جامعه معیارها و ملاکهای توحید حاکم است یا معیارها و ملاکهای شرک؟ این است که پایان تاریخ در نظر همه ادیان الهی بخصوص اسلام و بالاخص تشیع عبارتست از دوره ای که میعارها و ملاکهای الهی و توحیدی بر جامعه بشری حاکم می شود و معیارها و ملاکهای انحرافی و شرک رخت بر بندد.
در جای دیگری از قرآن آمده:
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین (قصص – 5)
خدا می فرماید ما تصمیم گرفیتم منت بگذاریم به کسانیکه مورد ستم و ضعف قرار گرفتند آنها را ائمه قرار دهیم و وارث زمین کنیم
یعنی جامعه مطلوبی که مورد نظر خدا است و در نهایت می آید و معیارهای توحیدی را حاکم می کند و از معیارهای شرک در آن خبری نیست این است که مردم در آن امام هستند؛ یعنی همه امام می شوند.
وارثان زمین یعنی برخوردار از همه مواهب مادی و معنوی که در زمین وجود دارد. این معیار و ملاک جامعه توحیدی است، یعنی همه جامعه رشد یافته، دارای تعقل، رشد، همه امام (گرچه حول محور آن امام کامل مؤید من عندالله که امام زمان است) هستند، یعنی جامعه توحیدی دوران بلوغ و رشد همه انسانهاست، همه مجتهدند؛ همه می توانند راه را با تفکر خود تشخیص دهند و البته همه الگو دارند که آن امام برتر است. اما همه دارای تفکر، تدبیر، تحلیل و تشخیص راه هستند و برخوردار از مزایای زندگی. یک تصویر فوق العاده زیبا، آرمانی و بزرگ برای جامعه مورد نظر اسلام. این هم ناظر به توحید و شرک اجتماعی است.
نکته مهم این است که ما درچه مرحله تاریخی قرار داریم؟ ما وارد قرن 21میلادی شده ایم و از قرن 14 هجری شمسی داریم عبور می کنیم و وارد قرن 15 هجری می شویم. دنیا تحولات عجیبی داشته و تحت تأثیر مسائل مختلفی قرار داریم. در ایران حادثه بزرگی رخ داده که بدون تردید مردمی ترین انقلاب عصر ما و بلکه همه ادوار تاریخ بوده است.
این انقلاب با محوریت یک انسان بزگوار، عارف دانشمند، فقیه، مرجع، مجتهد و فیلسوف بوده است که طبیعاً اولین دعوتش به پرستش خدا، پایبندی به معیارهای الهی و تمسّک به دین خدا است. خیلی از علمای دیگر هم همین را می گفتند، امّا امام و انقلاب وجهه دیگری هم دارد و آن این است که دعوت کرده تا بر اساس اعتقادات و ارزشها، نظام جمهوری اسلامی ایجاد شود.
یقیناً ما نه از لحاظ تاریخی، نه بر اساس ارزشهای دینی و نه از نظر امکانات، وظیفه نداریم که همه دنیا را تسخیر کنیم و نظاممان را به همه دنیا تحمیل کنیم. نه ما قادریم چنین کنیم و نه اصلاً چنین امری میسر است. و اگر بر فرض محال چنین چیزی ممکن باشد، فلسفه مهدودیت بی معنی می شود. مهم این است که جمهوری اسلامی را به گونه ای برپا کنیم که الگو باشد. اگر ملّت ما موفق شود نظامی را ایجاد کند که همه مزایای یک زندگی خوب را برای انسان به ارمغان آورد و خلائی که کشورهای دیگر دارند را نداشته باشد، این نظام الگو می شود و دیگران به آن گرایش پیدا می کنند. در این مسیر است که ما خودمان را به آن جامعه ایده آل نزدیک تر می کنیم.
پذیرش انسانها شرط رسیدن به آن جامعه ایده ال است. مطمئن باشید نه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم، نه امیرالمؤمنین علی علیه السلام و نه امام زمان) عج) قصدشان تحمیل خیر بر جوامع نبوده و نیست. اصلاً چرا غیبت وجود دارد؟ برای اینکه در دنیا آمادگی نیست، یعنی مردم باید بپذیرند و قبول کنند. اگر چنین نباشد به زور شمشیر نمی توان دین و نظامی را بر مردم تحمیل کرد. نظامی که متکی بر خواست مردم نباشد دوام نمی آورد.
الگوسازی یعنی ما بتوانیم نظامی برپا کنیم که هم به لحاظ معنوی، مادی، حرمت مردم، جایگاهی که درعرصه جهانی داریم نظام مطلوبی باشد. آیا می توانیم نظامی را عرضه کنیم که در عین برآورده کردن خواستهای انسان، به انسان تعالی ببخشد، آزادی انسان را تأمین کند، حرمت انسان را بالا ببرد، حقوق انسان را رعایت کند، در جنبه های مادی پیشرفت کند، جایگاه ملت را در دنیا ارتقاء بخشد و در عین حال پایبند به معیارهای دینی و اخلاقی باشد؟ اگر توانستیم این کار را انجام دهیم موفقیت بزرگی کسب کرده ایم.
اگر انتقادی هست این است که آیا ما از معیارهایی که مورد توجه بوده دور می شویم یا به آنها نزدیک؟ اتفاقاً اینها اصول انقلاب و دین است و همین هاست که برای ما مسؤولیت ایجاد می کند .
خاتمی خاطر نشان کرد: ما به نام اسلام از آزادی انسان دفاع می کنیم؛ ما به نام اسلام از عدالت در جامعه دفاع می کنیم و در عین حال که عدالت اقتصادی را مهم می دانیم، بر عدالت اجتماعی، عدالت فرهنگی و عدالت سیاسی تأکید داریم.
عدالت سیاسی یعنی چه؟
عدالت سیاسی یعنی مردم حق دارند و صاحب رأی هستند و رأی آنها باید محترم باشد. هیچ کس حق ندارد در رأی مردم دخالت کنند یا برگزاری انتخابات را طوری کانالیزه کند که رأی مردم به یک سمت خاص برود.
ما از پیشرفت و توسعه دفاع می کنیم. ما نمی توانیم بپذیریم که در دنیا عقب افتاده باشیم. این دون شأن اسلام و ایران است .کار با شعار درست نمی شود. بدتر از آن این است که شعار بدهیم ولی عقب بیفتیم و بگوییم اینها معیارهای انقلاب و اسلام است. یعنی اسلام و انقلاب در عقب افتادگی ما مؤثر بوده است! پناه می بریم به خدا!
فاجعه این است که شعارها را بد مطرح کنیم، در عمل نتیجه مطلوب نگیریم و رضایت توده مردم بدست نیاید. این را باید در نظر بگیریم؛ انتقادی اگر هست به این است که آیا دلبستگی قشرهای مختلف جامعه، بخصوص نسل جوان که روز به روز بر تعدادش افزوده می شود به این معیارها و به اسلام و انقلاب و امام بیشتر می شود یا کمتر؟
رئیس جمهور سابق کشورمان به حاضرین در دیدار توصیه کرد: شما باید از جمهوری اسلامی ایران، از رأی مردم، از پیشرفت جامعه، ازحاکمیت معیارهای علمی به جامعه دانشگاهی دفاع کنید.
در دانشگاه باید علم، تحقیق و پیشرفت در کنار اخلاق وجود داشته باشد. اخلاق باید همه جا باشد نه فقط در دانشگاه! ولی اگر ما به نام اخلاق و معیارهای انقلاب طوری عمل کردیم،که علم و تحقیق و بحث آزاد نتواند رشد کند، هم اخلاق شکست خواهد خورد، هم جایگاه دانشگاه و علم تنزل خواهد کرد. شما باید از اساتید و پیشکسوتان علمی به عنوان سرمایه های ملّی دفاع کنید و اگر هم بنا است این بزرگان جایگزین شوند، باید افراد شایسته تر، به روز تر و دانشمندتر جای آنها را بگیرند. این معیارهایی است که باید مور نظر باشد.
انجمن اسلامی دانشگاه تهران جایگاه و سابقه بسیار درخشان و روشنی دارد، چرا که همواره مستقل عمل کرده و به اصول دین و معیارهای خط امام پایببند بوده است. مدافع نظام و جمهوری اسلامی با همه لوازم و اقتضائاتی که دارد و باید داشته باشد بوده است. شما هم به لحاظ رسالت دانشگاهی، هم به دلیل مسؤولیت اسلامی و هم از نظر وظایف انسانی باید برای اصلاح امور با معیارهای مشخص و برای تقویت همان چیزی که معتقدیم باید در جامعه حاکم باشد، منتقد باشید.
انجمن اسلامی مطلوب باید بیش و پیش از همه چیز بر هویت خود تکیه کند. انجمن اسلامی افتخار می کند که به اسلام پاینبد است و باید در اعتقاد و عمل به اخلاق، و تأدب به آداب اسلامی استوار باشد و در عرصه اجتماعی اسلام را آنگونه ببیند و بخواهد که برای انسان حق و حرمت قائل است و حکومت را وابسته به مردم و در خدمت مردم و مسؤول در برابر مردم بداند. از این امر دفاع کنید که امکانات عمومی بصورت مساوی در اختیار افراد جامعه قرار بگیرید. احزاب و گروهها باید بتوانند حرفشان را بزنند. اینها اصول و معیارهایی است که در عرصه اجتماعی و با استنباط و استمداد از روح انقلاب اسلامی بدست می آوریم .ما خط امام را اینطور می شناسیم و بایداز آن دفاع کنیم. از جمله وظایف شما نقد قدرت است. اگر انحرافی در قدرت در هر سطح آن می بیند باهمان معیارهایی که به آن اعتقاد دارید باید تذکر بددهید این رسالت شماست.
همیشه باید با اعتدال و آرامش مسائل را بیش ببرید؛ هیچ کس معتقد نیست که دولت باید تضعیف شود. انتقاد صحیح باعث تقویت است؛ باید با ملاک و معیارهایی که اسلام، انقلاب و قانون اساسی به ما داده است موقعیت خود را به درستی درک کنیم و باتوجه به مقتضیّات ملّی، منطقه ای و جهانی مسائل را مطرح کنیم.
هدف ما این است که ایران سربلند باشد و مردم ایران از هر قشر و طبقه و قومی احساس امنیت، عزت، حرمت و پیشرفت داشته باشد. اگر یک ایرانی در هر کجای ایران مورد اهانت قرار گیرد رنج می بریم، این اهانت و بدتر از آن عقب ماندگی اگر به خاطر اتخاذ برخی سیاستهای غلط باشد باید انتقاد کرد؛ اینها اصول و معیارهایی است که مورد توجه ما است و باید سخت روی آنها پافشاری کنیم.
در ابتدای جلسه تعدادی از حاضرین به بیان دیدگاهها و نظرات خود پرداختند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۴۷۰

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,