درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار جمعی از نمایندگان اصناف مختلف با سیّد محمّد خاتمی  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۵ شهريور ۱۳۸۷
مطالبی گفته می شود که جفای مسلّم به اسلام و انقلاب و ملّت و گذشتگان است

سیّد محمّد خاتمی در دیدار با جمعی از نمایندگان اصناف کشور بر این نکته تأکید کرد که انتخابات مجرا و مسیر صحیحی برای حاکمیت مردم بر سرنوشتشان است، به شرط اینکه همه زمینه ها و اسباب برگزاری انتخابات سالم که نتیجه آن تأثیر رأی مردم باشد و از این امانت حفاظت شود. همه ما باید نسبت به برگزاری چنین انتخاباتی اهتمام کنیم.
اگر نیمی از مردم کشور در انتخابات شرکت نمی کنند، باید علّت را جویا شد، چرا که انتخابات پرشور نشانگر تقویت حاکمیت مردم است و نظام در سایه آن مستحکم تر و جامعه مطلوب تر اداره می شود. هر چه مشارکت بیشتر باشد، برآینده خواست مردم قابل اعتمادتر و کارآمد تر خواهد بود. در اهمیت انتخابات هیچ شکّی نیست، امّا در عین حال باید این انتظار را داشت که انتخابات در مسیر صحیح خود برگزار شود تا مردم هم با انگیزه و اشتیاق شرکت کنند. معتقدم پیش از اینکه بگوییم چه کسی به صحنه بیاید؛ باید از این صحبت کنیم که چگونه باید آمد؟ طبیعتاً باید برنامه ای ارائه شود که مشخص کند چه کارهایی باید انجام شود. این برنامه باید منطبق بر شرایط موجود داخلی، منطقه ای و جهانی باشد؛ ما که در خلاء زندگی نمی کنیم! با شعار هم نمی توان کاری از پیش برد. برنامه باید بر خواسته های جدّی مردم منطبق باشد و با معیارهای علمی، دقیق تبیین شده باشد. نه اینکه ادّعا مردم این را می خواهند، درحالی که خواست مردم چیز دیگری باشد.
فکر می کنم کاملاً روشن است که اصلاح طلبان واقعی در صورت ورود به عرصه سیاسی، اقتصادی و بین المللی چه خواهند کرد. اعتقادات مشخصی داریم که سعی شده در قالب برنامه ارائه شود. از جمله برنامه چهارم توسعه که آن طور که بایسته و شایسته بود مورد توجه قرار نگرفت و پیگیری نشد. برنامه چهارم توسعه علمی ترین برنامه ای بود که در مسیر سند چشم انداز قرار داشت. سند چشم انداز پس از بحث های مفصل در مجمع تشخیص مصلحت نظام و با تأیید رهبری در دستور کار قرار گرفت. برنامه چهارم توسعه نسخه درمان بسیاری از دردهای مزمن کشور در مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بود که مع الاسف مورد بی مهری قرار گرفت. متأسفانه نه تنها برنامه چهارم توسعه اجرا نشد، بلکه از مسیر ترسیم شده سند چشم انداز هم فاصله گرفتیم. مشخص است که در عرصه های سیاسی، فرهنگی، علمی، اقتصادی و بین المللی چه کارهایی می شود کرد و چه کارهایی باید کرد. البته به تناسب زمان و شرایط ممکن است بعضی محورها پررنگ تر یا کمرنگ تر شوند. برنامه ها مشخص اند، اما مهم این است که چقدر می توان امیدوار بود این برنامه ها پیاده شوند.
دولت عضوی از یک مجموعه است، نه یک فعال مایشاء که هر کاری خواست انجام بدهد. اگر برنامه ای ارائه شود و مردم به آن دل ببندند و امیدوار باشند و به آن رأی بدهند، اما مجموعه سر ناسازگاری داشته باشد و حتی در مواردی مانع از اجرای آن شود واقعاً جای تأسف و تأمل دارد! برنامه ها باید با پشتوانه علمی و کارشناسی تهیه و ارائه شوند و ارکان نظام باید در اجرای برنامه ها یکصدا باشند تا در دل مردم یأس و دلسردی رسوخ نکند.
راهکارها مشخص است، باید به رفع موانع اندیشید. حتی می توان روی افراد تأمل کرد که حضور چه کسی در صحنه موجب کاهش موانع ساختاری خواهد بود. حتی اگر فردی به صحنه بیاید که از نظر اکثریت کاملاً ایده آل نباشد، اما بتواند در مسیر صحیح حرکت کرده و کارها و برنامه ها را پیش ببرد. برای اینکه کشور در مسیر آرمانهای انقلاب، برنامه های نظام و خواست مردم باشد و در جهت مصالح کشور تأمین گردد باید همه جهات را در نظر گرفت.
به عنوان یک ایرانی معتقدم مبنای نظام ما باید بر پایه راستی و صداقت باشد، چرا که یکی از خصوصیّات هر ایرانی راستین صداقت، راستی، حق طلبی و حق پرستی است. مهم ترین تکیه ادیان نیز بر روی حق و صدق بوده است. اسلام هم بطور خاص روی راستی و درست عمل کردن تکیه کرده است.
ایران از نظر اقتصادی و فناوری عقب افتادگی های بزرگی داشته که باید به سرعت جبران شود. دورغ یک جنبه فلسفی دارد و یک جنبه حقوقی و قانونی. دروغ بیانی است که مطابق با واقع نباشد؛ مثل اینکه وقتی روز است بگوییم شب است. البته از نظر حقوقی دروغ بیان آگاهانه مطلبی است که خلاف واقع است. اگر مطالب خلاف واقعیت با حسن نیت و در اثر بی اطلاعی بیان شود بازهم اثر وضعی خود را خواهد داشت. چه بسا کسی که دروغ گفته مورد مؤاخذه قرار نگیرد، اما اگر مسؤولان کشور مطالب خلاف واقعی گفتند که مردم هم با تمام وجود لمس کردند که خلاف واقع است و آنگاه ‌جامعه و نظام متهم به خلافکاری شد، این بزرگترین ضربه ای است که به روحیه ملت، اصل نظام و انقلاب وارد آمده است. بدتر از آن، این است که آنچه را که با واقعیت منطبق نیست؛ بگویند و اجرا کنند و اینطور القا کنند که اینها شعارهای انقلاب و دستورات اسلام است! آنگاه اینطور قضاوت می شود که انقلاب و اسلام هم برپایه مطالب خلاف واقع استوارند؟ آیا جفای مسلّم به اسلام و انقلاب رواست؟
یا اینکه مطالب خلاف واقعی به عنوان دستاوردها مطرح شوند اثر بسیار منفی در جامعه خواهد داشت و موجب ناامیدی مردم خواهد شد. متأسفانه گاه مطالبی گفته می شود که با واقعیت منطبق نیست و به ملت و گذشتگان جفا می شود.
من درآستانه انتخابات سال 1376 در حسینیه ارشاد، در اجتماع عظیم صنوف، تولیدکنندگان و بازرگانان گفتم موتور محرکه جامعه در همه بخشها بخصوص اقتصاد بخش خصوصی است. متأسفانه در کشور ما بخش خصوصی بسیار مظلوم واقع شده است. هنوز هم دیدگاهی وجود دارد که با رونق گرفتن و اعتلای بخش خصوصی مخالف است.
همه ما باید بکوشیم که بخش خصوصی استوار و پرتوان در این کشور ایجاد شود و بتواند در سایه تضمین های قانونی و ضوابط حمایتی با اطمینان خاطر و امنیت فعالیت و رشد کند. این از وظایف مسلّم نظام و بویژه دولت به عنوان قوه مجریه است. باید برای تقویت بخش خصوصی زمینه سازی کنیم. حساب ذخیره ارزی، وجوه اداره شده، لایحه سرمایه گذاری خارجی، اصلاح سیستم مالیاتی و تأمین اجتماعی و مهم تر از همه امنیت سرمایه گذاری در کشور از کارهای بزرگی بود که در دولت اصلاحات برای کمک به بخش خصوصی و رونق اقتصادی انجام گرفت. آیا امروز هم در همین جهت ها پیش می رویم یا خیر؟ ایران کشور بسیار بزرگی است که امکانات و سرمایه های بی شماری دارد و سزاوار برخورداری از جایگاهی رفیع تر در عرصه بین المللی است. نیروی انسانی هوشمند و زیرک با قدرت مدیریت بالا سرمایه ای گرانبها است که باید به آن بها داد و آن را به کار گرفت تا مسیر پیشرفت را به سرعت طی کنیم و عقب ماندگی ها را جبران نماییم. دنیا با سرعت در حال پیشرفت روزافزون است. اگر براساس اهداف سند چشم انداز می خواهیم در سال 1404 برترین قدرت منطقه در زمینه علمی، اقتصادی و فناوری باشیم باید واقع بین و هوشیار باشیم. می توان قیاس کرد که در همین چند ساله کشورهای منطقه چه کرده اند و ما مشغول چه کاری بوده ایم؟!
باید به ملت اعتماد کنیم. علم و تحقیق را مورد حمایت قرار دهیم. عدالت اجتماعی بسیار مهم است، اما کوته فکری است اگر تصور کنیم عدالت اجتماعی در عدالت اقتصادی و عدالت اقتصادی در اقتصاد صدقه ای خلاصه می شود. عدالت دادن حق به ذی حق است. مهمترین حقّی که خداوند به مردم داده و در قانون اساسی هم تصریح شده حق حاکمیّت مردم بر سرنوشتشان است. عدالت این است که خود مردم برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند و نظام از آراء مردم صیانت کند. عدالت اقتصادی هم از اهمیت به سزایی برخوردار است، امّا بدون فعال شدن بخش خصوصی در زمینه اشتغال و تولید و ایجاد شبکه توزیع مناسب و حمایت از بخش خصوصی رسیدن به آن دور از ذهن است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۸۰۴

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,