درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سیّد محمّد خاتمی و ماسیمو دالما  |  عکس از: ایمان میراب زاده
 
   
  
۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۶
دیدارهای سید محمد خاتمی با مقامات ارشد ایتالیایی

سیّد محمّد خاتمی که پیش تر و در جریان سفر خود به ایتالیا با پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیکهای جهان و رومانو پرودی، نخست وزیر ایتالیا دیدار و گفت و گو کرده بود، با ماسیمو دالما، وزیر امورخارجه ایتالیا نیز دیدار و گفت و گو کرد.
دو طرف در این دیدار که یک ساعت و نیم به طول انجامید نقش تعیین‌کننده ایران در منطقه را مورد تأکید قرار داده و راهکارهای مطرح برای برون رفت خاورمیانه از بحران و تنشهای موجود را مورد بررسی قرار دادند.
سید محمد خاتمی در این دیدار گفت: آمریکا واروپا باید بدانند که تهدید و تحریم ملت ایران برای چشم پوشی از حق مسلم برخورداری از انرژی هسته‌ای به هیچ وجه مؤثر نخواهد بود. من به دولت‌های غربی توصیه می کنم به جای تهدید، متناسب با جایگاه رفیع ایران، گفت و گو و مذاکره را در دستور کار خود قرار دهند .ملت ایران به‌هیچ وجه از حق مسلم خود برای به کار گیری انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز چشم پوشی نخواهد کرد. درایران تمام مسؤولین نظام، در مورد مسائل هسته ای با رهبری هم صدا هستند.
ماسیمو دالما، وزیر امورخارجه ایتالیا نیز در این دیدار بر نقش تعیین‌کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه تأکید کرد.
دالما گفت: جامعه جهانی از ایران انتظار دارد تا از موقعیت ممتاز و کلیدی خود در منطقه به بهترین نحواستفاده کند. وی همچنین از شرکت ایران در کنفرانس شرم‌الشیخ تشکر کرد و افزود: حضور ایران برسر یک میز با دیگر کشورهای جهان در مصر برای جامعه جهانی نقطه امید بوجود آورد. ایران به عنوان یک کشور قدرتمند و اثرگذار در منطقه می‌تواند نقش بسیار مهمی را در حل معضلات خاورمیانه ایفا نماید.
خاتمی سپس به مجلس نمایندگان ایتالیا رفت و با رئیس مجلس دیدار کرد.

فردیناندو کازینی درمحل مجلس نمایندگان ایتالیا با اشاره به سخنان سیّد محمّد خاتمی در دانشگاه پاپی گریگوریانا که گفته بود: نمی‌توان به نام خداوند مرتکب جنگ و خشونت شد گفت: دین اسلام دین صلح و آرامش است.
کازینی افزود: جامعه بین‌المللی برای ایجاد ثبات و آرامش در خاورمیانه به همراهی مؤثر ایران نیازمند است و این تصور که بتوان برای معضلات خاورمیانه راه‌حلی بدون تکیه بر همکاری و حضور پررنگ ایران پیدا کرد، تصوری نادرست است. نقش ایران درحل مشکلات منطقه به ویژه عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین نقشی کلیدی است.
وی همچنین برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران را حق طبیعی ایرانیان دانست و ابراز امیدواری کرد مسأله فناوری هسته‌ای ایران هر چه سریعتر از طریق گفت وگو و مذاکره حل شود.
سید محمد خاتمی نیز دراین دیدار فناوری صلح‌آمیزهسته‌ای راحق مسلم مردم ایران دانست و گفت: ایران از این حق خود چشم پوشی نخواهد کرد. ایران عضو پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای است و بیش از بسیاری از کشورهای جهان خواستار خلع سلاح هسته‌ای در خاورمیانه. در حالی که در منطقه، قدرت های هسته‌ای وجود دارند، اما برخی از قدرتها به طور غیر منطقی و ناعادلانه، خواستار محروم کردن ایران از حق خود برای بهره گیری از انرژی هسته‌ای هستند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۰۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,