درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۸ خرداد ۱۳۸۷
پاسداشت مقام علمی پرفسور ویلیام چیتیک در مؤسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها

عصر روز گذشته، طی نشستی در محل مؤسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها با حضور جمعی از اساتید و اندیشمندان ایرانی از تلاش های علمی و فرهنگی عرفان پژوه آمریکائی، پرفسور ویلیام چیتیک قدردانی شد.
سیّد محمّد خاتمی با تأکید بر ضرورت ایجاد همزبانی و آشنایی میان فرهنگ ها و تمدن ها تأكید كرد: بزرگداشت پروفسور چیتیک و همسرشان سرکار خانم موراتا، بزرگداشت فضیلت است و تأکیدی است بر اینکه می توان و باید گفت و گو کرد. گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها می تواند راهگشای بشری باشد که از ناامنی، اضطراب و جنگ به تنگ آمده و خواستار زندگی آرام و به دور از جنگ است.
در ابتدای این مراسم، دکتر احمد جلالی، نماینده پیشین ایران در سازمان یونسکو با اشاره به ابعاد علمی پرفسور چیتیک گفت: استاد چیتیک در عمل یکی از منادیان گفت و گوی تمدن ها بوده اند، یعنی از قلب یک تمدن به فضای تمدنی دیگر آمده اند و اولین حرفی که ایشان در آثارشان می زنند این است که فقط یک مبنا برای درک جهان و زندگی و معنای آن وجود ندارد و باید به ذخایر، تاریخ و میراث تمدن های دیگر هم نگاه کرد و از آن آموخت.
دکتر جلالی در ادامه از آگاهی فراوان پرفسور چیتیک پیرامون فرهنگ ایران سخن گفت و افزود: کسان زیادی هستند که بتوانند درباره ابن سینا صحبت کنند، اما اگر یک صفحه شفا را باز کنیم و بگوییم بخوانند نمی توانند این کار را انجام بدهند و دکتر چیتیک از جمله استثنائاتی است که خود وارد موضوع شده اند.
سپس پرفسور چیتیک با ابراز خوشحالی از حضور در جمع اندیشمندان ایرانی سخن خویش را آغاز نمود. وی با اشاره به زمان انتشار کتاب برخورد تمدن های ساموئل هانتینگتون اظهار داشت که پس از انتشار آن کتاب همراه با دکتر نصر و استادان بزرگی از دانشگاه هاروارد تصمیم می گیرند تا گفت و گویی را میان تمدن اسلامی و تمدن کنفوسیوسی آغاز کنند و در ادامه درباره چگونگی این اقدام و دستاوردهای آن سخن گفت.
در پایان این مراسم لوح تقدیر مؤسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها توسط سید محمد خاتمی به پرفسور چیتیک و همسر وی تقدیم شد.
جناب آقایان دکتر محمد علی موحد، دکتر هادی خانیکی، احمد مسجد جامعی، دکتر سید کمال خرازی، دکتر مهدی محقق، سید محمد موسوی بجنوردی، دکتر بهمن پور، نورالهیان ،دکتر مظاهر مصفا، دکتر مجدالدین کیوانی، دکتراحسان نراقی، فریدون عموزاده خلیلی، دکتر فتح الله مجتبائی، استاد فریدون مجلسی، استاد امیر صادقی، محمد علی انصاریان، دکتر محسن کدیور، دکتر مصطفی معین و تنی چند از اندیشمندان و اساتید بزرگوار از حاضرین در این نشست بودند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۵۵۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,