درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
   
  
۳۱ فروردين ۱۳۸۶
دیدار دانشمندان و فرهیختگان قزاقستان با سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی که در آلماتی به سر می برد، بعدازظهر جمعه در تالار کتابخانه ملی قزاقستان با جمعی از دانشمندان، فرهیختگان و اصحاب فرهنگ و هنر این کشور دیدار کرد.
مراد عوض اف، نویسنده، فرهنگ شناس و رئیس کتابخانه ملی قزاقستان خاتمی را یکی از چهره‌های بزرگ سیاسی، فرهنگی و علمی مشرق زمین است. وی افزود: نوشته‌ها و اندیشه خاتمی در زمینه گفت وگوی فرهنگها و تمدن ها نشانگر فرهنگ پربار و بشردوستانه ایران است و برخلاف اندیشه مشهور برخورد تمدن ها، ملت‌ها و کشورها را از طریق گفت و گو به تفاهم فرا می‌خواند.
خاتمی نیز با اشاره به فرهنگ مشترک ایران با کشورهای آسیای مرکزی، ازجمله قزاقستان گفت: این اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایجاب می‌کند تا ما تواناییهایمان را در کنار هم قرار داده و عقب ماندگی های خود را در فناوری، علم و سیستم‌های مردمی حکومت برطرف نماییم. عقب ماندگی در این زمینه‌ها به‌این معنی نیست که ممالک شرقی یباید فرهنگهای خود را رها کنند. شرق باید دربرابر پذیرش زمینه‌های محرک توسعه و رشد از غرب، فرهنگ ملی خود را حفظ نمایند. ایجاد مرکز مطالعه فرهنگ ایران و آسیای مرکزی در کتابخانه ملی قزاقستان گواه روشنی بر درک نقش فرهنگ و از جمله اهمیت فرهنگ ایرانی در قزاقستان است.
خانم دکتر مروارید ابوسعیدآوا، رئیس پژوهشگاه خاورشناسی فرهنگستان علوم قزاقستان نیز گفت: قزاقستان از کشورهایی است که پیگیر عملی شدن ابتکار و ایده سیّد محمّد خاتمی درباره گفت و گوی تمدن ها است. پژوهشگاه خاورشناسی در همکاری با مؤسسه‌های پژوهشی ایرانی در چند دوره در آلماتی و تهران همایش علمی روابط تاریخی و فرهنگی ایران و دشت قیپچاق را برگزار کرده است که تلاشی در راستای اجرای ابتکار سیّد محمد خاتمی است.
سید احمد قوطی قدم، سردبیر مجله افکار قزاقستان نیز بازدید سیّد محمّد خاتمی از آلماتی را روزی تاریخی برای این شهر خواند و گفت: خاتمی دارای جمیع خصایص یک رجل سیاسی، فرهنگی و علمی است. تفکر خاتمی تحولی بزرگ در اندیشه مردم ایران و همه کشورهای مشرق زمین به وجود آورده است.
دکتر قومیس بایف، از اساتید دانشگاه آلماتی نیز شعری به زبان قزاقی در وصف خاتمی قرائت کرد.
همزمان با دیدار سیّد محمّد خاتمی با دانشمندان و فرهیختگان قزاقستان، از کتاب نوروز هدیه ایران به جهان به نوشته دکتر صفر عبدالله، رئیس مرکز مطالعه فرهنگ ایران و آسیای مرکزی کتابخانه ملی قزاقستان نیز رونمایی شد.
دکتر عبدالله، بخش آغازین مقدمه کتاب خود را به سخنان سیّد محمّد خاتمی اختصاص داده است.
در پایان این دیدار، نویسندگان و محققان قزاقستانی کتاب‌های خود در زمینه ادبیات فارسی را به رئیس جمهوری سابق ایران اهدا کردند.
پس از این دیدار خاتمی و هیأت همراه آلماتی را به مقصد تهران ترک کردند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۸۱۳

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
۷ مهر ۱۳۹۸
”ائتلاف برای صلح بر پایه عدالت“‌ ؛ دعوت سیدمحمد خاتمی از همه خیرخواهان جهان در نامه به دبیرکل سازمان ملل‌
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,