درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سیدمحمد خاتمی و ایمان علی تاس محمبت اف، شهردار قزاقستان  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۳۱ فروردين ۱۳۸۶
مصاحبه سید محمد خاتمی با تلویزیون خبر قزاقستان

رئیس جمهوری سابق ایران که در قزاقستان به سر می برد، در مصاحبه با شبکه تلویزیون خبر قزاقستان، واکنش کشورهای غربی به برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای ایران را سیاسی خواند.
خبرنگار قزاق از خاتمی پرسید: چرا غربی‌ها در برابر آزمایش‌های هسته‌ای هند و پاکستان واکنش چندانی از خود نشان ندادند، ولی علیه برنامه هسته‌ای ایران برخورد شدید دارند؟
سیّد محمّد خاتمی نیز با سیاسی عنوان کردن برخوردهای غرب در مورد برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران افزود: ایران کشور بزرگی است و برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه دارد که یکی از آنها در زمینه انرژی است. ما با درک این که باید ذخایر نفت و گازمان را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم و با در نظر گرفتن این که همه کشورهای پیشرفته در جستجوی انرژی جانشین برای محیط زیست سالم هستند و از انرژی هسته‌ای استفاده می کنند، تمایل داریم از انرژی هسته‌ای بهره‌برداری کنیم. ایران عضو معاهده عدم انتشار سلاح های هسته‌ای (NPT) است و برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ما تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است. کشورهای عضو این آژانس حق دارند از فناوری هسته‌ای بهره بگیرند و سایر کشورهای عضو موظفند در امر استفاده صلح آمیز از این فن آوری به کشورهای عضو کمک کنند. بنابر اطلاعات موجود، رژیم صهیونیستی ‪۲۰۰ کلاهک هسته‌ای و قریب به ‪۴۰۰بمب اتمی در اختیار دارد و هرگز معاهده عدم انتشار سلاح های هسته ای را امضاء نکرده و از عضویت در سازمان انرژی اتمی طفره می‌رود. سه کشور در منطقه دارای سلاح هسته‌ای بوده و قرارداد عدم انتشار سلاح های هسته‌ای را امضاء نکرده‌ و عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیستند. جهان باید به این کشورها فشار بیاورد، نه به ایران که در مرحله دستیابی به حق قانونی خود در بهره گیری از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز است. روسیه و چین با ایران روابط خوبی دارند و می‌توانند با تکیه بر منشور سازمان ملل، معاهده عدم انتشار سلاح های هسته‌ای و اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مسأله را از طریق مذاکرات حل کنند و شرط اول این کار به رسمیت شناختن حق ایران است. ایران از لحاظ تاریخی و فرهنگی و توانمندی‌های اقتصادی و ثروت‌های طبیعی و جغرافیایی موقعیتی ممتاز دارد. اگر کشورهای بزرگ این موقعیت ایران را درک کنند، می‌توان بسیاری از مسائل موجود منطقه را از طریق مذاکره و به مراتب آسان‌تر حل کرد.
خاتمی در بخش‌های دیگری از این مصاحبه به وضعیت عراق و فلسطین و رفتار خشونت بار رجال سیاسی غرب به ویژه آمریکا اشاره و در آخر برای کشور و ملت قزاقستان آرزوی پیشرفت، شکوفایی، ثبات و امنیت کرد.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۵۳۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,