درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سیّد محمّد خاتمی سخنران آیین افتتاح ششمین همایش رسانه ای اوراسیا  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۳۰ فروردين ۱۳۸۶
ششمین همایش رسانه ای اوراسیا با سخنان سیّد محمّد خاتمی در آلماتی افتتاح شد

رئیس جمهوری سابق ایران که برای شرکت در ششمین همایش رسانه ای اوراسیا در آلماتی به سر می‌برد، ضرورت استفاده از گفت وگو برای نیل به تفاهم میان حاملان تمدن‌های مختلف، کشورها و ملل جهان را مورد تأکید قرار داد.
سیّد محمّد خاتمی که به عنوان نخستین سخنران ششمین همایش رسانه‌ای اوراسیا سخن می‌گفت، چرخش فرهنگی به سوی الگوی گفت وگو را نشان از بی اثر شدن الگوهای اقتدارگرای سیاسی در نظم بخشی به مناسبات بین‌المللی دانست.
وی افزود برای ساماندهی مجدد نظم جهانی از طریق گفت و گو تنها یک راه وجود دارد و آن نگاه به جهان به مثابه شبکه‌های متکثر فرهنگی است. گفت وگو در مفهوم وسیع آن، چگونگی رویارویی با تفاوت‌ها در جهان واقعی و به تعبیر رایج این دوران، شرط همسایگی در جهان چند فرهنگی است.
به گفته سیّد محمّد خاتمی منطق گفت وگو بر فهم گفت و شنودی استوار است که معنایی فراتر از ارتباط مرسوم دارد. ارتباطات یک سویه و محاط در ساختارهای قدرت که بر انگاره‌سازی، دیگرستیزی، دستکاری در افکار عمومی و پروپاگاندا تکیه دارند، اساساً نمی‌توانند به منطق گفت وگویی و نهایتاً فهم ارتباطی بیانجامند. برای رسیدن به فهم ارتباطی نیازمند آن هستیم که بر توان ارتباطی در جهان پیشرو بیفزاییم. توان ارتباطی تنها به معنای تکیه بر فناوری‌های نوین ارتباطات، تکنیک‌های جدید رسانه‌ای و حتی نوسازی زبان ارتباطی نیست، بلکه توان ارتباطی، داشتن قدرت فرهنگی برای ارتباط با جهان پیرامون برپایه اذهان و مقاصد متفاوت است. تحول فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در دنیای امروز عرصه‌های تمدنی را به روی هم گشوده‌ است، اما پیشرفت‌های دم افزون تکنولوژیک و پیدایش فرایندهای پیچیده جهانی، علاوه بر فرصت‌های بی‌نظیر، تهدیدهای نوینی را هم در عرصه بین‌المللی ایجاد کرده است. باگشوده شدن مرزهای پیشین جهان و گستردگی کمی و کیفی ارتباطات جهانی، عرصه‌های تمدنی و فرهنگی پیش و بیش از حوزه‌های سیاسی تن به گفت و گو و ارتباط با یکدیگر داده‌اند، درحالی که متأسفانه هنوز تهدید و خشونت، زبان مسلط بر عرصه سیاست است و این پارادوکس میان فرهنگ و سیاست جهانی، خود از جمله مسائل مهم پیش روی ماست. درجهان ما به رغم توانایی‌های فراوان علمی و تکنولوژیک، هنوز هم ناتوانی‌های فراوان سیاسی و فرهنگی در مسیر ارتباط و گفت وگو وجود دارد! چرا جهان به هم پیوسته و در هم فشرده امروز، پیش از گذشته گرفتار ناآشنایی‌های فرهنگی و سوء‌تفاهم‌های سیاسی است؟ چرا تصویر شرق در غرب و تصویر غرب در شرق وارونه است؟ و از چه رو در میان انبوه رسانه‌ها و درعین تراکم اطلاعات، مخاطبان رسانه‌ها به آسانی نمی‌شنوند و به روشنی نمی‌بینند؟
زمینه‌های نشنیدن و ندیدن درجهان ما کم نیست. زور، خشونت و دیگرهراسی در زمره مهمترین پارازیت‌ها و موانع ارتباطی‌اند. صداهای بلند خشونت نمی‌گذارند صدای آرام دیگری شنیده و فهمیده شود، در حالی که کار رسانه‌ها فراهم آوردن امکان شنیدن و دیدن و فهمیدن دیگری و ارائه تصویری واقعی از آن است. توجه به مفهوم توان ارتباطی بلافاصله ضرورت توجه به اخلاق گفت وگویی را پیش می‌آورد. اخلاق گفت وگویی بردباری منفی نیست، رویدادی مثبت است.
وی در ادامه تأکید کرد: در چارچوب اخلاق گفت و گو، دیگران را نباید فقط تحمل کرد، بلکه باید دیگران را فهمید و با آنان کار کرد. اخلاق گفت وگو مفهومی است که به رغم مبانی و ریشه‌های دیرین فلسفی، بخشی از مدنیت جهان جدید و شالوده سازمان و نظم نوین اجتماعی است و لازمه این مدنیت وجود نهادها، رسانه‌ها و مناسبات معطوف به گفت وگو است.
خاتمی در ادامه از سخنرانی پنج سال پیش خود در اولین همایش رسانه‌ای اوراسیا یاد کرد و گفت: من در آن زمان گفته بودم که ضروری است باب گفت وگوی تازه درباره اخلاق رسانه‌ای به عنوان مسأله‌ای جهانی گشوده شود و گفت و گو باید بتواند معیارها و هنجارهای عمومی بشر را دراین زمینه تبیین نموده، قدرت را در عرصه جهانی وادار به متقاعد شدن در برابر این معیارها کند. اکنون هم مایلم پس از پنج سال بر همان نکته تأکید کنم. گرچه رسانه‌های محلی، ملّی و جهانی، با هنجارها و روش‌های گوناگونی اداره می‌شوند، اما نمی‌توان اصول اخلاقی را به آرزوهای دست نیافتنی تبدیل کرد.
اگر جهان نیاز به صلح پایدار و قواعد مردم سالاری دارد که دارد و اگر جهان در آستانه یکی از پرمخاطره‌ترین دوره‌های دیگرگونی‌های خویش ایستاده است که ایستاده است پس باید آن اهداف اخلاقی را به شکلی نوین و در قالب مقررات نهادی، ملی و بین‌المللی پی بگیریم.
خاتمی در ادامه تأکید کرد: مردم سالاری و صلح لازمه و در عین حال نتیجه گفت و گوی میان فرهنگ‌ها و تمدن ها بوده و در عین حال مبنای اخلاق رسانه‌ای نیز به شمار می روند. حق ارتباط، ارزشهای دموکراتیک، جریان آزاد اطلاعات و مسؤولیت اجتماعی رسانه ها در این جهت اهمیت ویژه ای دارد.
سخنان سیّد محمّد خاتمی با استقبال گرم شرکت‌کنندگان مواجه شد.
ششمین همایش رسانه‌ای اوراسیا 30 فروردین 1386 با شرکت رئیس جمهوری قزاقستان، رجال سیاسی، کارشناسان، مدیران و سردبیران رسانه‌های همگانی و خبرنگارانی از 30کشور جهان در شهر آلماتی قزاقستان شروع به کار کرد.
خانم دریغا نظربایف نماینده مجلس قزاقستان و رئیس کمیته سازماندهی همایش، درسخنان کوتاه افتتاحیه تمایل نگران‌کننده و روبه رشد غیربشردوستانه شدن سیاست های جهانی را موضوع اصلی برگزاری این همایش عنوان کرد. وی از سیّد محمّد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران و نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان به خاطر شرکت در این همایش قدردانی کرد.

سیّد محمّد خاتمی سپس در بخش پرسش و پاسخ ششمین همایش رسانه‌ای اوراسیا به سؤالات حاضران پاسخ گفت.
وی در پاسخ به سؤالی درمورد فعالیت های هسته ای ایران گفت: ایران سلاح هسته‌ای ندارد و درصدد به دست آوردن آن هم نیست. ایران حتی در این مورد اندیشه هم نمی‌کند. ایران عضو قرارداد عدم انتشار سلاح هسته‌ای (NPT) است و برنامه‌های هسته‌ای تهران صلح آمیز و تحت کنترل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است. ایران حق دارد همچون هر کشور دیگری از تکنولوژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز بهره بگیرد. چرا آمریکا، روسیه، ژاپن و سایر کشورها حق بهره گیری از انرژی هسته‌ای را دارند اما می خواهند ایران را از این حق محروم کنند؟
با درنظر گرفتن این که ذخایر نفت و گاز ما دیر یا زود به انتها خواهد رسید، باید به فکر آینده اقتصاد خود باشیم.
از نفت و گاز بطور مثمرثمر تری می‌توان استفاده کرد. وقتی من به عنوان رئیس جمهوری ایران انتخاب شدم، درآمدهای صنعت پتروشیمی ایران در حدود 500 میلیون دلار بود و هنگامی که دوران ریاست جمهوری من پایان یافت، درآمد کشور از این محل به شش میلیارد دلار رسید. اگر برنامه هسته‌ای ایران مورد نگرانی جامعه جهانی است، برای حل این مسأله باید پشت میز مذاکرات نشست و اگر نگرانی در مورد سلاح هسته‌ای است، باید نخست به کشورهایی فشار آورد که سلاح هسته ای در اختیار دارند.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۳۵۴

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,