درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  آیین افتتاح اجلاس بین المللی دنیای اسلام و جهانی شدن  |  عکس از: ایمان میراب زاده اردکانی
 
   
  
۸ فروردين ۱۳۸۶
جهانی شدن کنونی، تعبیری نو از تسلط غرب بر جهان

سیّد محمّد خاتمی هشدار داد مسلمانان در ارتباط با مسأله جهانی سازی تبدیل به مصرف کننده شده‌اند و هیچ نقش فعال و مثبتی در دستاوردهای جهانی سازی ندارند. مسأله جهانی شدن کنونی درحال حاضر تعبیری است از تسلط غرب بر جهان.
رئیس جمهوری سابق ایران در سخنرانی آیین افتتاح نوزدهمین نشست شورای عالی امور اسلامی مصر در قاهره که با موضوع بررسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی مشكلات جهان اسلام در پرتو جهانی شدنمی شود گفت:
جهانی شدن دو وجهه دارد. وجهه نخست مثبت و سودمند و وجهه دوم مملو از فساد و زیان. بسیاری از برنامه‌های کنونی جهانی سازی گسترش تسلط و نفوذ کشورهای غربی بر جهان و تحمیل تمدن‌ و ارزش‌های غربی ها را به دنبال دارد و ادامه این روند از سوی غرب انزوای سایر تمدن‌ها را به دنبال خواهد داشت. از این رو مسلمانان باید امروز، از طریق مذاکرات داخلی و با تلاشی هماهنگ راه مذاکره با غرب را پیش گیرند. مذاکرات ناهماهنگ سال‌های اخیر بدون توازن و بی ثمر بوده است. مذاکرات گذشته فاقد روح احترام به دین و ارزش‌های مسلمانان و به دور از منطق و واقع گرایی بوده است. مسلمانان باید با زیرکی، خلاقیت و کاهش تأثیرپذیری، فرصت‌ها را پیش از اینکه از دست برود دریابند.
سیّد محمّد خاتمی نسبت به رویکرد کنونی مسلمانان در ارتباط با مسأله جهانی سازی هشدار داد و گفت: مسلمانان در ارتباط با مسأله جهانی سازی تبدیل به مصرف کننده شده‌اند و هیچ نقش فعال و مثبتی در دستاوردهای جهانی سازی ندارند.
این امر ما را در موقعیت ضعف قرار داده و همزمان مبلغان درگیری ادیان و تمدن‌ها در غرب، خشونت و تروریسم را به اسلام نسبت داده و در رسانه های خود فرهنگ اسلام ستیزی را به بهانه جنگ با تروریسم تبلیغ می کنند.

متن کامل سخنرانی سیّد محمّد خاتمی را در بخش سخنرانی ها بیابید.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۵۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,