درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  سیّد محمّد خاتمی در جمع اعضاء شورای امور جهانی هند  |  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
   
  
۴ فروردين ۱۳۸۶
نفت در برابر بحران

سید محمّد خاتمی، رئیس مؤسسه بین‌المللی گفت وگوی فرهنگ‌هاو تمدن‌ها، روز شنبه در اجتماع فرهیختگان و صاحبنظران هندی در محل شورای امور جهانی هند در دهلی نو گفت: ما به غرب نفت صادر می‌كنیم، اما غربی‌ها به منطقه بحران صادر می‌كنند.
رئیس جمهوري سابق ايران، با اشاره به بحران فعلي در منطقه خليج فارس تصريح كرد كه اين منطقه داراي منابع سرشار نفت و گاز است و دنياي غرب نيازمند اين منابع. نقش مردم و به ويژه سياستمداران و دولتمردان كشورهاى منطقه خليج فارس در عدم تشكيل نظام دموكراتيك و رشد و توسعه اقتصادي و علمي عامل اصلی بحران منطقه خليج فارس است که از خارج تحميل می شود.
سلطه یا حضور بيگانه در هر نقطه از جهان بحران زا است و بدون شک منطقه خاورميانه نيز بايد از حضور نيروهاي بيگانگان خالي شود. حضور ناوهاي جنگي آمریکا در خليج فارس و درياي سياه و ادامه سلطه نيروهاي آمريكایی در افغانستان و عراق سبب ساز تنش در منطقه است.
خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با اسرائیل گفت: رژیم صهیونیستی دو هدف را دنبال مي كند: يكي اين كه كشورهاي منطقه به بهانه حضور اين رژيم مشغول خريد سلاح شوند و ديگري اينكه آمريكا از طريق اسرائيل سلطه خود را بر منطقه خاورمیانه ايجاد كند.
سيّد محمّد خاتمي در پاسخ به سؤالي در مورد سرکوب دو دشمن اصلی ایران (طالبان در افغانستان و صدام در عراق) به دست آمریکا گفت: اين تحولات در نظر اول باعث خرسندي ايران بود، اما روش کار كار به هیچ وجه مورد قبول ایران نبوده و نیست. من در زمان مسؤولیتم به عنوان رئیس جمهوری ایران به آقای كوفي عنان، دبيركل وقت سازمان ملل متحد پیشنهاد دادم كه براي کنترل اوضاع افغانستان و عراق جمعی متشکل از كشورهاي منطقه، مصر و پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد تشکیل و با هر گونه اقدام عملی نظامی یا دیپلماتیک با رأی و نظر این جمع انجام پذیرد. این پيشنهاد اگرچه مورد پذيرش آقاي عنان و سایر كشورهاي عضو شوراي امنيت سازمان ملل متحد قرار گرفت، اما مخالفت یک جانبه آمريكا را به دنبال داشت.
اتهام دخالت ايران در حوادث عراق یک ادعای بی اساس است و استحكام و ثبات عراق، بيش از هر كشور ديگري به نفع ايران خواهد بود. هیچ عقل سلیمی به آنچه از آن بهره می برد صدمه وارد نمی کند.
بنیان گزار نظریه گفت و گوي بين تمدن‌ها گفت برخورد میان تمدن ها یک نظريه نيست، این طرح سياسي آمريكا است. در هيچ برحه ای از تاريخ، نمي‌توان نمونه‌اي یافت كه دو تمدن يا دو فرهنگ با يكديگر در تصادم باشند. تاریخ نشان داده که عموماً سياستمداران قهرمان جنگ های سياسي و اقتصادي بوده و صاحبان تمدن و فرهنگ قهرمان صلح و آشتي. آنگاه که سياستمداران در جنگ اند، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها با يكديگر وصل مي‌شوند.
رئيس جمهوري سابق کشورمان در ارتباط با برنامه های هسته‌اي ایران گفت: ايران هرگز خواهان دست یابی به فناوری تولید سلاح هسته‌اي نبوده و نیست. اما این بدان معنی نیست که ايران آماده از دست دادن حق مشروع خود در استفاده از فناوری صلح آمیز هسته‌اي است. ايران يكي از اعضاي پيمان عدم گسترش سلاح های هسته ای (NPT ) است و براي رفع سوء تفاهمات آماده مذاكره است، اما اين مذاكرات بايد بدون پيش شرط برگزار شود. ايران نه تنها در منطقه خليج فارس و خاورميانه، بلكه در سراسر جهان خواستار خلع سلاح هسته‌اي است.يگر وصل مي‌شوند.
سيّد محمّد خاتمي در سومين سفر خود به کشور هند روابط این دو کشور را ديرينه و تاريخي خواند و یادآور شد در زمان مسؤولیتم به عنوان رئیس جمهوری ایران براي رفع تنش میان هند و پاكستان در حد توانم تلاش کردم. ايران همواره خواهان بهبود، گسترش و تحكيم روابط هند و پاكستان بوده است.
خاتمي در سفر چهار روزه خود به هند علاوه بر مانموهان سينگ، با نخست وزير سابق هند، وزير اسبق امور خارجه‌ و نیز مشاور امنيت ملي اين كشور ديدار و گفت‌وگو كرد.

 
 
تعداد بازدید: ۳۶۳۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۲ آذر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی تأمین زندگی برخوردار برای اقشار جامعه را خواستار شد
۵ آذر ۱۳۹۸
اعتراض‌ها ریشه‌دار است و برای کاهش آن نیازمند بهبود شیوه‌های حکمرانی هستیم
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,