درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است

سیدمحمد خاتمی با اشاره به مشکلات امروز جامعه تاکید کرد که حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است.
سیدمحمد خاتمی در دیدار اعضای حزب راه ملت با هشدار نسبت به کاهش امید در جامعه، به تبیین مفهوم ملت پرداخت و گفت: وقتی می‌گوییم «ملت» از عنوانی تازه یاد می‌کنیم که باید مشخص شود مراد ما از آن چیست. ما انقلاب بزرگی داریم که هزینه زیادی برای آن پرداخت کردیم و حاصل این انقلاب هم امر مبارکی به نام «جمهوری اسلامی» است و نظام‌های نو، جمهوری‌ها و اندیشه‌های پشت آن مبتنی بر وجود ملت به عنوان پایه حاکمیت و نظام است.
وی افزود: ما اگر ملت را نفی کنیم دیگر دموکراسی و جمهوری نخواهیم داشت؛ ملت یعنی منشا قدرت در نظام و محور و کانون انسجام و اتحاد آن.
خاتمی گفت: ایرانیان بیش از صد سال است که تصمیم گرفته‌اند به عنوان یک ملت در عرصه حضور داشته باشند و تکلیف خود را به عنوان یک ملت روشن کنند؛ این مساله بخصوص در مشروطیت تحقق پیدا کرد و مشروطیت پذیرش پدیده‌ای به نام «ملت» و استوار کردن پایه‌های قدرت بر شانه ملت بود.
وی با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی یادآوری کرد: جمهوری اسلامی واقعیتی به عنوان جمهوریت را پذیرفته که محور و مدار آن ملت است ولی در همین زمینه ابهام‌های مهمی وجود دارد و شاخص‌هایی که برای ملت هست تکلیف ما را مشخص می‌کند. اگر در گذر زمان، جایگاه ملت و پذیرش موجودیت و جایگاه حقوقی «ملت»، قویتر شده یعنی جمهوری اسلامی به هدف خود رسیده و اگر قوی‌تر نشده به این معنی است که از هدف خود دور شده است و باید بررسی کنیم و ببینیم اشکال در کجاست.
خاتمی گفت: باید بدانیم وقتی اسلام را مطرح می‌کنیم، نسبت این اسلام با ملت چیست و آیا این اسلامی که در کنار جمهوری می‌گذاریم، ملت را قبول دارد یا ندارد؛ اگر ندارد معلوم است که انحراف از مسیری است که مورد خواست مردم و پیشنهاد امام بوده است.
وی با یادآوریِ تاکیدِ امام بر «جمهوری اسلامی» تصریح کرد: ما امروز به عنوان ادامه‌دهندگان راه امام باید به لوازم جمهوری تن دهیم بنابراین از جمله مسایل مهم اصلاحات، این است که مفهوم «ملت» را بپذیرد و مشخص کند اسلامی که با این ملت سازگار است، کدام قرائت از اسلام است. البته منظورم مسایل کلامی نیست بلکه منظور اسلام در عرصه حیات اجتماعی است.
خاتمی گفت: ما معتقدیم اگر جمهوری اسلامی می‌خواهد جمهوری باشد باید «ملت» را قبول کند مگر اینکه عده‌ای بخواهند سخنان امام را نادیده بگیرند. آیا این اسلام به رای مردم اعتقاد دارد؟ وقتی جمهوری داریم یعنی «ملت» با رای خود حاکمیت را روی کار می‌آورد و آنکه روی کار آمده برگزیده «ملت» است و در مقابل این «ملت» مسوول است و اگر ملت اراده کند می‌تواند او را کنار بگذارد و کس دیگری را انتخاب کند.
خاتمی با تاکید بر حق شهروندیِ تمام اقوام و ادیان و مذاهب در جمهوری، ابراز تاسف کرد که امروز نسبت به زمان مشروطه در به رسمیت شناختن ادیان مختلف در بعضی تئوری‌ها در اداره امور جامعه، عقب افتاده‌ایم.
وی این پرسش را مطرح کرد که با چه مجوز قانونی مخالفان نظری که حاضرند در چارچوب قانون اساسی و نظم پذیرفته شده عمل کنند، از عرصه حذف می‌شوند؟
خاتمی ادامه داد: من با ملی مذهبی‌ها و نهضت آزادی اختلاف‌نظر داشته و دارم اما بحث من این است که این جریان و نظایر آنها وقتی همه در چارچوب قانون عمل می‌کنند، به چه مجوزی محدود می‌شوند؟
وی نظام جمهوری اسلامی را مبتنی بر ملت دانست و تاکید کرد: باید اسلام را به گونه‌ای بفهمیم که حقوق «ملت» را به رسمیت بشناسد و مبنای قدرت و تصمیم‌گیری را «ملت» بداند. وقتی جمهوری اسلامی مورد انتخاب ملت و مورد تایید امام است باید همه لوازم آن پذیرفته شود.
خاتمی تصریح کرد: بزرگترین رسالت حکومت، جلب رضایت مردم است و اینها اموریست که شواهد و دلایل آن را در متون و دستورات دین مبین هم می توانیم پیدا کنیم.
وی گفت: اصلاحات چیزی جز این نیست که بگوییم «ملت» از صد و پنجاه سال پیش تحقق پیدا کرده و در جمهوری اسلامی بروز و جلوه بالاتری داشته و انقلاب به نام اسلام، عدالت و آزادی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود را می‌خواهد.
خاتمی در بخشی از سخنان خود به ضعف فکری و نظری اصلاح‌طلبان در برخی مقوله‌ها از جمله عدالت اشاره و بیان کرد: مشکلات امروز جامعه صرفا به ضعف فکری و سازمانی اصلاح‌طلبان بستگی ندارد و برخی مشکلات به ضعف سیستم مربوط است و سیستم باید اصلاح شود.
وی گفت: فعالان محیط زیستی را گرفته‌اند و بین دستگاه‌های موازی اطلاعاتی اختلاف‌نظر است و بعد از چندین ماه گفته‌اند اینها مفسدفی‌الارض نیستند، خب چه کسی پاسخگوست؟ کجای این مشکلات به سیستم ما برمی‌گردد و کجا باید اصلاح سیستمی کنیم؟ منافع و مصالح ملی در سیستم فعلی ما کجاست؟
خاتمی در پایان تاکید کرد: اصلاح‌طلبان در عین اهمیت به عدالت و امنیت و محیط زیست و دیگر مقولات باید مبنایی‌تر هم فکر کنند و باید اشکالات موجود را ریشه‌یابی کنند و حاکمیت هم باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است و اصلاحات نیز خود نیازمند اصلاح دائمی است.

 
 
تعداد بازدید: ۱۱۳۶۹

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۲ آذر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی تأمین زندگی برخوردار برای اقشار جامعه را خواستار شد
۵ آذر ۱۳۹۸
اعتراض‌ها ریشه‌دار است و برای کاهش آن نیازمند بهبود شیوه‌های حکمرانی هستیم
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,