درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۸ شهريور ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: نبودن نظارت و پاسخگویی، مشکلی است که باید حل کنیم

رییس دولت اصلاحات با تاکید بر اهمیت و ضرورت نظارت نهادهای مردمی و نقش شوراها، نیاز به تدوین قانونی دقیق برای مشخص کردن حدود اختیارات شوراها و نسبت آن با دستگاه اجرایی و قوه مقننه وسایر نهادها را یادآور شد.
سیدمحمد خاتمی در دیدار اعضای شورای عالی استانها با اشاره به توانمندی شوراها در ارائه خدمات به مردم، گفت: راز ماندگاری این کشور، بقای نظام، دفع مشکلات و رفع توطئه‌ها علیه کشور، حضور مردم در صحنه است؛ منتها باید منظورمان از حضور مردم را معنا کنیم. آیا می‌خواهیم مردم ۴ سال یکبار بیایند رای بدهند و بعد بروند کنار یا اینکه می‌خواهیم در همه امور کشور حضور داشته باشند؟
خاتمی ادامه داد: وقتی می‌گوییم سرنوشت کشور وابسته به حضور مردم است یعنی مردم صاحب اصلی انقلاب و کشور و حکومت هستند و قدرت متمرکزی که وجود دارد از مردم نمایندگی می‌کند بنابراین باید در برابر مردم پاسخگو باشد و باید نظارت مردمی بر امور نمایندگانشان از صدر تا ذیل وجود داشته باشد.
وی گفت: وقتی از نظارت سخن می‌گوییم، باید متوجه نهادهای مردمی باشیم که کارشان پایش و نظارت و سوال کردن است. مشکلی که داریم در همین بخش نظارت است.
خاتمی با تاکید بر اینکه «نبودن نظارت و پاسخگویی، مشکلی است که باید حل کنیم» بیان کرد: در عین تقدیر از زحمات دولت، مجلس و شوراها، ما اصلاح طلبان سازوکاری نداشتیم که برنامه‌ای دقیق به افراد بدهیم و بعد کار را پایش کنیم.
وی مشروطیت را بروز و ظهور فصل نوینی در زندگی مردم ایران دانست و گفت: ملت ایران با مشروطیت جایگاه خود را به دست آورد، استبداد را نفی کرد و ساز و کاری برای مهار استبداد تدارک دید و صاحب حق شد. در آن قانون اساسی، انجمن‌های ایالتی و ولایتی بود اما انجمن‌های ایالتی و ولایتی یا تعطیل شد یا به صورت نمایشی درآمد؛ مجلسی که می‌توانستند کارآمد باشند، اندک اندک ضعیف شد تا حدی که کاریکاتوری از پارلمان باقی ماند.
رییس دولت اصلاحات که شوراها در زمان وی راه اندازی شد، با تاکید بر لزوم تقویت نظارت از سوی نهادهای منتخب مردم بیان کرد: شوراها انتخاب شدند اما کار تکمیلی تدوین و تصویب قانونی دقیق بود که اختیارات و وظایف شوراها و جایگاه آنها را مشخص کند و نسبت آن با دستگاه اجرایی و تقنینی روشن باشد، ولی این کار صورت نگرفت.
خاتمی با بیان اینکه شوراها نقش پارلمان محلی را دارند، افزود: شوراها گرچه به سیاست به معنی خاصش کمتر می پردازند ولی در امر توسعه باید نقش داشته باشند و جایگاه آنها مشخص باشد.
وی درباره اختلاف‌نظرهایی که درباره توسعه وجود دارد، یادآور شد که اگر عدالت و کارآمدی و عقلانیت را محور قرار دهیم، سیاست، اقتصاد، دیپلماسی و روابط ما در درون و با دنیا مشخص خواهد شد.
خاتمی با اشاره به اینکه در دوره اصلاحات برای اکثر استان‌ها سند توسعه نوشته شد، ولی اجرایی نشد، از شوراها خواست سندهای توسعه استانی را به روز کنند و از استانداری مطالبه و استاندارها از دولت مطالبه کنند.
وی با بیان اینکه برخی، شوراها را رقیبِ خود می‌دانند در حالی که شوراها ارباب هستند و دولت باید زمینه کار شوراها را فراهم کند، گفت: یکی از کارهای معوق مانده این است که شورای عالی استان‌ها از حق مهم خود یعنی تهیه طرح و ارائه آن به مجلس آنگونه که شاید و باید استفاده نکرد.
خاتمی در ادامه با تاکید بر لزوم بررسی و تدوین قانون برای مشخص کردن جایگاه شوراها اظهار کرد: نسبت شوراها با شهرداری، مجلس و دولت و اختیارات و محدودیت‌هایی که دارد را مشخص کنید. ما سیاهی لشکر نمی‌خواهیم بلکه وقتی مردم پای صندوق رای می‌آیند باید نقششان مشخص باشد و جامعه و جایگاه موثر آن دیده شود.
وی در پایان با بیان اینکه «قانون شوراها ابهامات و مشکلاتی دارد» گفت: باید مشخص شود که شوراها چه نقشی در حاکمیت مردم بر سرنوشت خود دارند و با نظر مردم و به نمایندگی از مردم، خواست و نیازهای مردم را تامین کنند.

 
 
تعداد بازدید: ۱۵۴

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ مهر ۱۳۹۸
حاکمیت باید بپذیرد که اصلاح‌پذیر است
۱۰ مهر ۱۳۹۸
انتقادهای سیدمحمد خاتمی از نحوه برخورد با اعتراض‌ها: بگذارید مردم حرفشان را بزنند
۸ مهر ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: شرکت در انتخابات، غیر از لیست دادن در انتخابات است
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,