درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۵ اسفند ۱۳۹۷
امروز برخی تصمیمات داخلی تشدید کننده فشارهای خارجی است

سیدمحمد خاتمی در دیدار با اعضاء فراکسیون امید مجلس: نظام باید اصلاح‌پذیر و انعطاف‌پذیر شود. رئیس دولت اصلاحات با اشاره به بی‌اعتمادی و ناامیدی در جامعه تأکید کرد: نظام باید اصلاح‌پذیر و انعطاف‌پذیر شود تا با اصلاح نظام، یأس‌ها در جامعه از بین برود.
سیدمحمد خاتمی در دیدار اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «ما در موقعیت فوق‌العاده سختی قرار داریم» بر لزوم توجه به ریشه بحران‌ها تأکید کرد و گفت: نتیجه این وضعیت افزایش بی‌اعتمادی مردم به نظام و جامعه و تبدیل این بی‌اعتمادی به ناامیدی است.

در این دیدار که به مناسبت سالگرد حماسه هفتم اسفند برگزار شد، رئیس دولت اصلاحات با تبریک ایام و اعیاد پیش رو از جمله عید نوروز و ماه رجب و ولادت حضرت امیرالمؤمنین(ع) از تلاشهای اعضای فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد و با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه، از جمله نگرانی از وضعیت فعلی کشور گفت: نباید درباره دلایل وضعیت فعلی کشور به دنبال مقصر بگردیم بلکه باید علل افزایش بی اعتمادی مردم به مسؤولان را به صورت دقیق ریشه یابی کرد.

سید محمد خاتمی با طرح این پرسش که آیا وضعیت فعلی کشور به عامل بیرونی بر می گردد یا برخی جهت گیری هایی که در جامعه وجود داشته و بعضی عملکردها سبب وضعیت فعلی شده است؟ تصریح کرد: بخش مهمی از  مشکلات فعلی مرتبط با عوامل بیرونی است، اما ساختار فعلی و تصمیماتی که گرفته می شود می تواند عامل تشدید کننده وضعیت فعلی کشور باشد.

وی با بیان این‌که هم در ساختارها و رویکردها و هم در تصمیمات گرفته شده اشکالاتی وجود دارد، بر ضرورت روز آمد شدن تعریف اصلاحات تأکید کرد و گفت: عیار اصلاح طلبی  را نباید با تشکلها و اشخاص سنجید. یادمان نرفته است که در مقطعی اصلاح طلبی را به عنوان جریان ضد انقلاب و ضد دین که باید از صحنه خارج شود معرفی می کردند، ولی در دهه ۹۰ همان جریانی که به دنبال حذف گفتمان اصلاح طلبی بود،  واقعیت این گفتمان را پذیرفته است. اصلاح طلبی در داخل نظام البته با رویکرد انتقادی تعریف می‌شود. ما در مقابل براندازان ایستاده ایم و تأکید داریم که باید در داخل کشور اصلاحات صورت بگیرد.

رئیس دولت اصلاحات کنش سیاسی جریان اصلاح طلبی در دهه ۹۰ و اعتماد به صندوق رأی را سیاست درست و منطقی دانست و تأکید کرد: اگر نحوه اداره کشور به گونه ای باشد که مردم ناامید شوند و فکر کنند هیچ کورسوی امیدی وجود ندارد بسیار خطرناک است و همه ما باید سعی کنیم به این مرحله نرسیم.

سید محمد خاتمی با بیان اینکه انقلاب اسلامی را ادامه جریان اصیل اصلاحات می‌دانیم، خاطرنشان کرد: نظام اسلامی باید اصلاح پذیر و انعطاف پذیر باشد. اگر نظام اصلاح پذیر نباشد، برخی امور دیگر بر کشور تحمیل می شود که برای نظام خوشایند نخواهد بود. جریان اصلاحات خواستار انقلاب دیگر نیست و در مقابل دشمن خارجی می ایستد.

رئیس دولت اصلاحات با اشاره به مشکلاتی که دولت آقای روحانی با آن رو به روست، بر ضرورت تلاش بیشتر دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم تأکید کرد و گفت: تلاشی وجود دارد که اثبات کند برجام یک خیانت بزرگ در تاریخ ایران بوده! درحالی‌که برجام حقیقتا کار بزرگی بوده است. همین که ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل در شورای امنیت خارج شد خود دستاورد مهمی است.

وی تأکید کرد: اکنون از نظر معنوی اجماع جهانی به نفع ما و به ضرر ترامپ است. ضمن احترام به نظرات موافقین و مخالفین  لایحه پالرمو و FATF  باید مراقب باشیم در این شرایط اجماع جهانی علیه ما صورت نگیرد. مجلسی که  FATF  را با همه مشکلات و جوسازی ها تصویب کرد باید در حفظ این دستاورد هم تلاش کند. اروپایی‌ها مطمئنا به دنبال منافع خودشان هستد، اما بقای برجام را برای حیثیت خود حیاتی می دانند و باید از این فرصت استفاده کرد.

سید محمد خاتمی با هشدار به کسانی که به دنبال تضعیف جریان اصلاحات هستند خاطرنشان کرد: کسانی که به دنبال تضعیف گفتمان اصلاح طلبی هستند، مطمئن باشند با این کار خود براندازان را تقویت می کنند.جریانی می خواهد اثبات کند که تمام مشکلات کشور بر عهده اصلاح طلبان و دولت است. این جریان علاقمند به مردم نیست بلکه از دولت بدش می آید و می خواهد مجددا به قدرت بازگردد.

در ابتدای این دیدار دکتر محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید با قدردانی از حمایت های آقای خاتمی به تشریح فعالیتهای فراکسیون امید پرداخت  و گفت: معتقدیم فراکسیون امید یکی از منسجم‌ترین فراکسیون‌های مجلس در ۱۰ دوره پارلمان بعد از انقلاب است. هر زمان که در صحن مجلس تصمیم فراکسیونی اتخاذ شد عموما نتیجه گرفتیم و نظر ما تأمین شد.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع به عمد نمی خواهیم پیشنهاد یک طرح خاص صرفا به نام فراکسیون امید تلقی شود و به دنبال هماهنگی و اجماع با دیگر فراکسیون ها برای تصویب طرح ها هستیم، به برخی طرح هایی که از سوی اعضای  فراکسیون پیشنهاد شده، از جمله طرح‌های منع به‌کارگیری بازنشستگان، نحوه اداره صدا و سیما، اصلاح قانون انتخابات، مددکاری اجتماعی و سازمان نظام خبرنگاری و عفو عمومی اشاره کرد و گفت: در مجلس به جد به دنبال ایده گفت‌وگوی ملی هستیم و تلاشهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و اکنون این ایده خارج از مجلس هم در حال پیگیری است و افرادی از دو جریان  اصلی سیاسی کشور جلساتی حول محور گفت‌وگوی ملی به صورت منظم تشکیل می دهند.

رئیس فراکسیون امید با اشاره به راهبرد فراکسیون متبوع خود در حمایت از دولت، تصریح کرد: متأسفانه رابطه با دولت تا حدودی یکطرفه است و انتظار بود دولت و وزرای محترم هماهنگی بیشتری با فراکسیون امید داشته باشند. در خصوص وضعیت فعلی کشور از جمله بازار شب عید، به‌ویژه درباره نیازمندی های مردم و بخصوص کالاهای اساسی و گوشت، جلساتی با برخی وزرای مسؤول داشته ایم و کارگروهی هم در این خصوص در فراکسیون امید تشکیل شده است و امیدواریم دولت با همکاری مجلس و سایر نهادها به راهکار عملی درخصوص برون رفت از وضعیت فعلی برسد.

در این دیدار برخی از اعضای فراکسیون امید آقایان جلال میرزایی، کاظمی، بختیار، بنیادی، رجبی، رحیمی، نوبخت، بی مقدار، تابش، حسین زاده، وکیلی، درازهی، علیجانی، تربتی نژاد، مرادی، کواکبیان، مطهری و خانم اولاد قباد نکته نظرات خود را مطرح کردند. نمایندگان حاضر، ضمن قدردانی از نقش انسجام بخشی دکتر عارف در مدیریت فراکسیون امید نسبت به عملکرد دولت انتقاداتی را مطرح کردند و ضمن هشدار نسبت به  زمینه های افزایش بی اعتمادی مردم به مسؤولان و حاکمیت و اظهارنگرانی از وضعیت معیشتی مردم، خواستار اعلام موضع رسمی اصلاح طلبان در ۳ سطح نسبت به مردم، حاکمیت و دولت شدند.

 

 
 
تعداد بازدید: ۱۰۸۷

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,