درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۴ اسفند ۱۳۹۷
اسلام در الگوی جمهوری اسلامی با تحجر و ظاهرپرستی سازگار نیست

سیدمحمد خاتمی با تاکید بر ضرورت اجرایی کردن درست جمهوری اسلامی، اسلام مدنظر در الگوی جمهوری اسلامی را با تحجر و سنت‌پرستی و ظاهرپرستی سازگار ندانست.
سیدمحمد خاتمی در جمع اعضای بنیاد اندیشه و احسان توحید با یادآوری اینکه عظمت انقلاب را احیانا به دلیل برخی مسایل نادرستی که وجود دارد، نادیده نگیریم، به نقل خاطره‌ای پرداخت و گفت: امام که تشریف آوردند پاریس، من در آلمان بودم و نمایندگان دو جریان متعصب و سخت عربی و انقلابی، «التکفیر و الهجره» و «حزب التحریر» که آنها را پدرخوانده داعش و القاعده می‌دانم، تقاضا کردند با امام دیدار داشته باشند و من توسط احمدآقا برایشان وقت گرفتم و رفتند پاریس؛ بعد پرسیدم چه گذشت که احمدآقا گفتند «آمدند و به امام هم بسیار احترام کردند و گفتند شما اعلام کردید نظام بعدی ایران جمهوری اسلامی است در حالیکه جمهوری، بدعت است و ما در اسلام، جمهوری نداریم و خلافت اسلامی و امارت مومنان داریم. شما دست از این بدعت بردارید و ما همین الان به عنوان خلیفه مسلمین با شما بیعت می‌کنیم و تمام امکانات خود را در اختیارتان قرار می‌دهیم. امام سه جمله بیشتر پاسخ ندادند؛ اینکه جمهوری بدعت نیست، من خلیفه مسلمین نیستم و به هیچ کس جز خداوند اتکا و به کمک و امکانات کسی نیاز ندارم.» اینها بعدها با امام بد شدند و حتی جریان‌های انقلابی برائت خود را از امام و انقلاب اسلامی ایران اعلام می‌کردند تا حایی که وقتی نیروهای اسلامی در الجزایر موفق شدند، در نماز جمعه از امام و انقلاب اسلامی اعلام برائت می‌کردند.
خاتمی اظهار کرد: انقلاب ما یک مرحله نفی داشت که یک رژیم فاسد وابسته را کنار زد؛ آن‌هم با حضور مردم و بدون سلاح و با لبخند زدن به روی کسانی که مردم را می‌کشتند و گذاشتن گل در تفنگها. یک انقلاب مردمی و بدون اتکا به خشونت و سلاح که یک رژیم بسیار مقتدر و بیگانه از اسلام و ایران را سرنگون کرد.
وی گفت: اهمیت انقلاب ما در مرحله دوم و در معرفی نظام جمهوری اسلامی است. امروز هم باید بر همین اساس بسنجیم که چقدر بر مبنای جمهوریت اسلامی گام برمیداریم و اسلامی که به آن معتقدیم چقدر با معیارهای جمهوریت سازگار است و نیز چقدر مقومات جمهوریت در ایران پیاده می‌شود و دغدغه‌ی ما باید این باشد که خواست انقلاب و مردم را چقدر پیاده کرده ایم.
خاتمی با بیان اینکه «انقلاب، انقلاب بزرگی بود و معتقدم بزرگترین نتیجه و اثر و قدرت انقلاب اسلامی این بود که جمهوری اسلامی را معرفی کرد» افزود: ما هر چیزی را نمی‌توانیم جمهوری بنامیم و وقتی از امام هم پرسیده می‌شود پاسخ می‌دهد همان جمهوری که در دنیا هست.
وی یادآور شد: جمهوری مقوماتی دارد و باید تحقق یابد و طبعا وقتی می‌گوییم جمهوری اسلامی، اسلام مدنظر با این مقومات سازگار است. در جمهوری اسلامی، مردم اصل هستند حکومت برآمده از اراده مردم است و در مقابل مردم مسوول است و مردم می‌توانند بدون توسل به زور، حکومت را جابجا کنند و لوازم این مقومات آزادی اندیشه و بیان و برابری انسان‌هاست و یکایک انسانها از هر دین و آیین و جنسیتی، شهروند نظام هستند.
خاتمی بیان کرد: وقتی امام می‌گوید جمهوری اسلامی، این اسلام در عرصه حیات اجتماعی باید سازگار با معیارهای جمهوریت باشد و آنچه در این دوران جمهوریت اسلامی مطرح می‌شود و وظیفه انقلابی ماست، صیانت از این جمهوریت است. ما همه مزایای نظامی که تجربه بشر به آن رسیده را می‌خواهیم و خلاها و کمبودهای آن را نمی‌خواهیم؛ رسیدن به این، دشوار است اما اگر انقلابی هستیم، باید نگاهمان همین باشد.
وی یادآور شد: الگویی که انقلاب عرضه داشت جز این نمی‌تواند در کشوری مثل ایران مستقر شود؛ منتها اسلامی که می‌خواهد نه خلافت اسلامی و نه امارت مومنین بلکه جمهوری اسلامی است. این مساله‌ایست که باید از آن دفاع کنیم و ما می‌خواهیم در همین نظام و تشکیلات و با قانون اساسی، جهات جمهوریت نظام و اسلام سازگار با این جمهوریت مستقر شود. البته جمهوریت مورد نظر انقلاب نیز نمی تواند با معیارهای اساسی اسلام ناسازگار باشد. به هر حال اسلام و انقلاب که در عرصه حیات اجتماعی همان اسلام حقیقی است با آزادی و عدالت سازگار است و آن را می خواهد.
خاتمی تاکید کرد: انقلابی بودن یعنی دفاع از جمهوری اسلامی با همه وجوهی که دارد و طبعا این اسلام با تحجر و سنت‌پرستی و ظاهرپرستی سازگاری ندارد. امروز باید در همین مسیر حرکت کنیم تا جمهوری اسلامی مستقر شود و انتقادهای ما به عملکردها با هدف رسیدن به این خواست تاریخی مردم ایران است. امیدوارم عظمت انقلاب را درک کنیم و به استقرار درست خواست مردم اهتمام بورزیم.

در ابتدای این دیدار اعضای بنیاد اندیشه و احسان توحید گزارشی از عملکرد این بنیاد ارائه کردند.

 
 
تعداد بازدید: ۵۶۲

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,