درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۱ فروردين ۱۳۹۷
رفع حصر می تواند اثر مثبت در همبستگی ملی داشته باشد

سیدمحمد خاتمی در نشست سالانه بنیاد باران که در ۲۱ فروردین ماه برگزار شد، بر ضرورت ایجاد و تقویت همبستگی ملی تاکید کرد و تحقق وعده رییس جمهور در مورد رفع حصر را زمینه ای برای تقویت همبستگی ملی دانست.
سیدمحمد خاتمی در ابتدای نشست سالانه بنیاد باران اظهار امیدواری کرد که سال جدید برای ملت شریف ایران سال رویش و زایش و شکوفایی و رفع مشکلات و گشایش همه جانبه در همه عرصه های زندگی مردم و برخورداری از مواهب مادی و معنوی باشد.
وی با تبریک پیشاپیش بعثت پیامبر گرامی اسلام گفت: امیدوارم که همه ما موفق به شناخت آن بزرگوار، راه و رهنمودهای او باشیم و بتوانیم به آن عمل کنیم.
خاتمی با تسلیت روز ۲۵ رجب، روز شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع)، ایشان را انسان و امام بزرگواری توصیف کرد که در راه اعتلاء کلمه الله و دفاع از حق و حرمت انسان سخت ترین سختی ها را تحمل کرد.
وی سال گذشته را سال سختی توصیف و اظهار کرد: در سال گذشته علاوه بر فضای نسبتا نامطلوبی که بر عرصه جامعه مدنی حاکم بود، نقص ها و مشکلاتی در مدیریت داشتیم و با حکمرانی خوب و مد نظر امام و انقلاب فاصله داشتیم و مشکلاتی از جمله سوانحی که رخ داد، همه ما را عزادار کرد و با خشکسالی مواجه بودیم که آثار آن را در آینده خواهیم دید.
خاتمی با اشاره به اینکه ما در اقلیم نیمه خشک هستیم و باید تدبیر کنیم گفت: امروز بشر توانسته بسیاری از مسایل و مشکلات طبیعت را حل یا کم کند. مهم است که چه تدبیری برای مصرف آب موجود داریم و چه سیاست جامعی اتخاذ می کنیم که بتوانیم خود را از این مشکلات نجات دهیم.
رییس بنیاد باران با بیان اینکه بخش های زیادی از جامعه ما دچار کمبود و فقر و مشکلاتی در زندگی خود هستند، گفت: آثار آن را سال گذشته دیدیم که به صورت اعتراض بروز و ظهور کرد و یک نوع پیدایش یا افزایش بی اعتمادی بین مردم و حکومت نمایان شد که دشمن نیز بر آن دامن زد.
خاتمی توضیح داد: احساس نامطلوب بودن وضع، قوی تر از نامطلوبیت واقعی است؛ ما مشکلات داریم اما احساس وضع نامطلوب قوی تر است و بر این احساس نامطلوب از بیرون و جنگ روانی دشمن و برخی ندانم کاری های داخل دامن می زند که باید در این زمینه تدبیر کرد.
وی با تمرکز بر نقش و فعالیت بنیاد باران بیان کرد: باران با امیدها و آرزوهایی پدید آمد هرچند که به آن خواسته ها نرسیدیم اما تلاش شد این چراغ روشن بماند و نمونه آن جلسات هفتگی و طرح مباحث جدی بود و میزگردهایی که برگزار شد و خانمها و جوانان فعالیت هایی داشتند اما این فعالیت ها مجموعا آن چیزی نیست که مدنظر ما بود.
خاتمی، باران را یک موسسه غیرسیاسی و غیر حزبی دانست و تاکید کرد: این غیرسیاسی بودن به معنی بی توجهی به تفکر سیاسی نیست بلکه یکی از رسالت های موسساتی مثل باران، ارتقای آگاهی های مختلف در جامعه است که جان انسان همان آگاهی هاست. انسان آمده است که آگاه شود و این موسسات باید بتوانند آگاهی های دینی و سیاسی و اجتماعی را ارتقا دهند.
وی در ادامه، کمک به رشد معنوی و مادی جامعه و تقویت جامعه مدنی و استقرار جامعه در جهت رسیدن به مردم سالاری سازگار با دین و استحکام آن را از جمله وظایف موسساتی نظیر باران دانست و افزود: مساله مورد توجه دیگر جمع بندی تجربیات مدیریتی مدیران بود؛ انقلاب پیروز شد و هزینه های فراوانی پرداختیم و مدیریت هایی در درون جامعه شکل گرفت و تجربه هایی به وجود آمد؛ لازم بود که این تجربیات جمع بندی و نقاط قوت و ضعف آن برای رسیدن به یک نوع مدیریت بومی مبتنی بر علم و دانش و آگاهی و ارزش های انقلاب بررسی شود تا پشتوانه ای باشد برای مدیریت های آینده.
خاتمی با اشاره به تلاش های رخ داده و تجربه جهاد سازندگی و جهاد دانشگاهی در انقلاب اسلامی بیان کرد: ما در حال حاضر به صورت الگو یک جمع بندی از تجربه مدیریت جهادی نداریم که به یک مدیریت ممتاز بومی و روزآمد و جوابگوی نیازهای جامعه برسیم. معتقد بودم که نهادی مثل باران می تواند در این زمینه کار کند.
وی در ادامه به مسایل زنان و جوانان اشاره کرد و گفت: کارهای مختلقی شده است اما باید در جایی به صورت جامع تر امور مربوط به جوانان و زنان و مشکلات آنها در اثر رویکردهای مطلوب و نامطلوب بررسی می شد و زمینه های فعالیت آنها و ارتقای آگاهی و افزایش مهارت های آنها فراهم می شد.
خاتمی دیگر موضوعی را که بنیاد باران می توانست به آن بپردازد آسیب های اجتماعی دانست و اظهار کرد: آسیب های اجتماعی بعضا ناشی از کم کاری ها و ندانم کاری های مدیریتی در جامعه یا ناشی از نحوه برخورد بیگانگان با ما ایجاد شده است که می شد به صورت علمی مورد بررسی قرار گیرد و راهکار مقابله با آن بیان شود. اگرچه در بحث آسیب های اجتماعی نقش دولت و حکومت مهم است اما ما هم می توانیم کمک کنیم به دولت و جامعه و راه کارها را بررسی و ارائه کنیم.
وی ادامه داد: دولت با تشکیلاتی که دارد متصدی رفع و دفع آسیبهای اجتماعی است و وظایف سنگینی دارد و هر کدام کار خود را می کنند اما این کافی نیست و باید به یک نگاه درست رسید و باران می تواند در ایجاد هماهنگی کردن بین نهادهای مدنی و انتقال تجربیات آنها و جلوگیری از همپوشانی ها اقدام کند تا همه بتوانند مکمل همدیگر باشند. خاتمی افزود: درباره مسایل کودکان کار، رواج مواد مخدر و زنان سرپرست خانوار و... نهادهایی هستند که دارند کارهای خوبی انجام می دهند اما به شکل جزایر پراکنده هستند. البته باید تشکل های مردم نهاد مستقل باشند اما در کشور ما آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفتند و حتی گاهی به عنوان مزاحم تلقی شدند. در دولت من نیز اگرچه ما شعار حمایت از نهادهای مدنی داشتیم و در این زمینه تلاش های زیادی صورت گرفت اما کمبودها و نقص هایی وجود داشت.
وی از بنیاد باران خواست بدون تصدی گری، به نحوی بتواند از نظر فکری و معنوی و ایجاد همبستگی از تشکل های مدنی حمایت کند تا نیروها بتوانند به صورت مکمل همدیگر کار کنند.
خاتمی در ادامه یکی از مسایل مورد توجه را دانش ها و فناوری های نوین در جامعه دانست که توجه اصلی به آن را باید نظام و حکومت داشته باشد.
وی با این توضیح که ما در برخی صنایع باسابقه در دنیا، چندین قرن عقب هستیم و باید سعی کنیم که این عقب ماندگی را جبران کنیم اظهار کرد: در برخی زمینه ها ما فاصله چندانی با جهان نداریم و می توانیم در برخی از آنها جایگاه خوبی داشته باشیم و توسعه خود را بر مبنای این فناوری ها تعریف کنیم.
خاتمی با اشاره به سفر خود در زمان ریاست جمهوری به مالزی و اقدام ماهاتیر محمد برای ایجاد شهر هوشیار و گسترش آی تی و آی سی تی با هدف تبدیل به یکی از قدرتهای آی تی در دنیا بیان کرد: من همان جا فکر کردم که ایران مرکز جاده ابریشم بوده و در جهان جایگاهی داشته و ما می توانیم امروز قلب جاده ابریشم الکترونیک و آی تی و آی سی تی در جهان باشیم و براین مبنا دو شورا زیر نظر خودم ایجاد کردم یکی در زمینه فناوری اطلاعات که تکفا حاصل آن بود کارهای مهمی کرد و یکی هم دانش ها و فناوری های نوین.
وی یادآوری کرد که ما امروز در دنیا از نظر علمی و تحقیقات علمی در در زمینه نانو تکنولوژی، چهارم هستیم و در آسیا با فاصله از عربستان و ترکیه جلو هستیم و عربستان با آن سرمایه گذاری ها، هجدهم یا هفدهم و ترکیه بیستم است. یعنی بر اساس چشم انداز در این زمینه از هر دو جلو هستیم و خدمات و محصولات ما هم صادر می شود، و اینک معتقدم موسساتی مثل باران می توانند به فناوری های نوین اهتمام داشته باشند.
خاتمی دیگر موضوعی که باران می تواند در آن فعالیت داشته باشد را نشان دادن چهره رحمانی دین اسلام دانست و افزود: تاسیس جمهوری اسلامی ناشی از جنبه رحمانی دین اسلام بود و آن را مقایسه کنید با طرح ها و نظریاتی که جریان های خشن، ظاهرگرا و انسان سیتز و اسلام ستیز دارند. جمهوری اسلامی با اصرار امام و رای مردم تشکیل شد و اسلام انقلاب همان اسلام رحمانی بود. در عرصه هستی نیز رحمت خدا بر غضب خدا سبقت دارد و غضب خدا شامل حال کسانی می شود که جنبه رحمتی را نادیده می گیرند و از بین می برند رحمانیت محتوای دین اسلام است.
وی با یادآوری اینکه باران نمی تواند همه چیز را تغییر دهد گفت: با توجه به تبلیغات علیه اسلام و انقلاب، شناختن جنبه رحمانی دین خدا و تلاش برای شکل گیری فرهنگ جامعه بر مبنای آن لازم است و از جمله کارهایی است که باران می توانست در آن زمینه فعال باشد.
خاتمی، موضوع دیگر را مساله گفت و گو دانست و اظهار کرد: درست است که محور اصلی طرح ما، گفت وگوی تمدن ها و فرهنگ ها بود اما نه تنها نتوانستیم در عرصه جهانی از آن بهره درستی ببریم بلکه در داخل نیز نتوانسیم به این موضوع بپردازیم؛ خواست و بنیاد فکری و هویت فرهنگی جامعه ما ایجاب می کند که در داخل کشور و در دنیای اسلام موضوع گفت وگو را پیش ببریم. ما هنوز نتوانستیم بین اقوام و بین خودمان در داخل گفت وگو کنیم! و در دنیای اسلام نیز رویکرد گفت وگویی و همسویی، غایب بزرگ در سالهای اخیر بود. چهره های خشن به نام اسلام و قرائت های مختلف وجود داشت اما گفتمان اصلاح طلبانه و مبتنی بر جنبه رحمانی دین خدا و درک وضعیت جامعه اسلامی حضور نداشت.
وی گفت: فعالیت باران آنطور که می خواستیم نشد مثلا در جنبه های تئوریک و بنیادین قضیه فکر می کردم دانشگاه درست کنیم که نشد. پژوهشگاه می خواستیم که نشد و حتی پژوهشکده هم نشد. بخشی به خاطر بی توجهی دولتهای بعدی بود و بخشی هم به خاطر عدم تمرکز خودم روی موضوع و از همه مهم تر عدم امکانات بود. می خواستیم لطف معنوی نظام همراهمان باشد و سنگ اندازی نشود که نشد. البته ما توقع مادی از دولتها نداشتیم و نداریم.
خاتمی در ادامه این نشست به سال سختی که پشت سر گذاشتیم اشاره و بیان کرد: مردم به اصل انقلاب و نظام و سرنوشت خود علاقه مند هستند اما اعتراضاتی دارند. یکی از نتایج حوادث سال گذشته این بود که همگی پذیرفتیم مردم مطالباتی دارند و اعتراض، حق مردم است؛ البته دشمن هم از این موضوع سواستفاده کرد ولی بحمدالله مردم ما بیداری های لازم را دارند اما نمی شود نادیده گرفت که در این مملکت مطالبات برآورده نشده و نارضایتی هایی وجود دارد که فقط مربوط به نارضایتی های معیشتی نیست و بسیاری از اینها با تدبیر درست قابل حل است.
وی اعتماد متقابل مردم و حاکمیت به یکدیگر را از پایه های امنیت دانست و گفت: با روش های سخت افزاری نمی توان امنیت را برقرار کرد؛ امینت باید از درون جامعه بجوشد و جامعه باید احساس کند که مورد احترام و مورد توجه است و به حقوق، مطالبات و رضایت و سرنوشت او توجه می شود. یکی از مسایل مهم مردم سالاری سازگار با دین این است که قدرت برآمده از رضایت مردم است و رضایت مردم در حدوث و بقای سیستم شرط است و اگر این لطمه بخورد، همه چیز در معرض آسیب است و ما باید این را یک آسیب بزرگ در نظر بگیریم و سعی کنیم آنرا درمان کنیم.
خاتمی افزود: دولت زحمت می کشد و مشکلات فراوانی دارد و باید آن را درک کرد اما برخی کم تدبیری هم در این زمینه می بینیم که باید تجدیدنظر شود.
وی به مساله ارز طی روزهای گذشته اشاره و بیان کرد: ببینید این مساله ارز چقدر ناامیدی و نگرانی در جامعه پدید آورد به نظر می رسید کشور ما رهاست. بعد از این موج، بزرگان به این تدبیر رسیدند که قیمت ارز را 4200 تومان تعیین و اعلام کنند که تصمیم بسیار خوبی است اما در این مساله، آیا ما غافلگیر شدیم و این وضع پیش آمد؟ که اگر این گونه است باید بررسی شود که چرا غافل بودیم و اگر نه، باید مسوولان ذیربط این وضعیت را پیش بینی می کردند؛ اگر پیش بینی کردند و حاکمیت تصمیم نگرفته، باید پاسخگو باشد و اگر پیش بینی نکردند نشان دهنده این است که نهادهای مسوول مشکل دارند و باید در این زمینه تجدید نظر شود.
خاتمی با اشاره به اینکه درآمد ارزی کشور ما تقریبا 100 میلیارد دلار است؛ کل مصارف ما حدود 60، 70 میلیارد دلار است و 30 میلیارد دلار اضافه ارزی داریم که با این می شود خیلی کارها کرد افزود: تصمیمی که درباره قیمت ارز گرفته شد، تصمیم درستی است به شرطی که قاعده و سامان درستی برای مدیریت ارزی کشور اتخاذ شود.
وی با بیان اینکه اگرچه همه ارز دست دولت نیست اما مدیریت ارز با دولت است اظهار کرد: باید این تصمیم مدیریت شود و تداوم یابد. مساله دیگر این است که دولتی ها و حاکمیت این تصمیم را مقدمه ای برای تک نرخی کردن ارز در نظر بگیرند.
وی با اشاره به تجربه دولت اصلاحات در تک نرخی کردن ارز و موفقیت در آن دوره گفت: چند نرخی بودن ارز بزرگترین عامل فساد و سواستفاده و از هم گسیختگی جامعه است و امروز هم باید دولت با همت و تلاش وتدبیر درست به سمت تک نرخی کردن ارز برود.
خاتمی ادامه داد: از افتخارات دولت فعلی، کاهش تورم است اما باید به رکود هم نگاه کرد و اگر این شیب تورم کندتر می شد و نسبت به از بین بردن رکود هم فکر و برنامه ریزی می شد وضع بهتری نداشتیم؟
وی تاکید کرد که باید تدابیر به موقع در حل مشکلات داشت که احیانا نداریم و این تدابیر باید همه جانبه باشد و تدام یابد تا مساله حل شود.
خاتمی یادآوری کرد: باید مشکلات و دستاوردها را به مردم گفت و با آنها در میان گذاشت در حالی که ما افکار عمومی را می گذاریم در اختیار دشمنان و بدخواهان و به این صورت ذهنیت جامعه خراب می شود و بسیاری از دستگاههای اطلاع رسانی و تبلیغی هم نسبت به دولت بی مهری می کنند.
وی با بیان اینکه انقلاب ما از آغاز با خطراتی مواجه بود، به شکل گیری مثلث کنونی آمریکا ، صهیونیسم و ارتجاع اشاره کرد و گفت: این مثلث عزم خود را جزم کرده اند برای وارد کردن لطمه اساسی به ایران و ما باید در عین اتخاذ تدابیر منطقی و در عین ایستادگی، راهکارهایی ارائه کنیم که هزینه کمتر و فایده بیشتری داشته باشد که حتما بزرگان به آن می اندیشند اما یکی از مهم ترین مسایل ما همبستگی ملی است.
خاتمی نزاع ها و دعواها و کم لطفی به بعضی جریانات و ظاهرگرایی های موجود را از جمله عوامل ایجاد مشکلات در داخل کشور دانست و گفت: باید حاکمیت برای همبستگی ملی کار کند و زمینه اعتماد و خوش بینی در جامعه را فراهم کند.
وی با بیان اینکه «وقتی رییس جمهور وعده هایی می دهند که عملی نمی شود، نتیجه عکس دارد»، به موضوع حصر و وعده رفع حصر اشاره و اظهار کرد: من با علت و منشا آن کار ندارم و می شود مدتها بحث کرد و همه هم اشکالاتی داشته اند و ریشه یابی باید همه جانبه باشد و وقتی یک طرفه قضاوت می شود، جز بدبینی و کینه چیزی به جای نمی گذارد. در موضوع حصر، علاوه بر اینکه عزیزانی که در حصر هستند، خود می توانند موجب تقویت همبستگی ملی و نزدیکی دلها شوند، رفع حصر به شکل سمبلیک هم می تواند اثر مثبت در همبستگی ملی داشته باشد آن هم در جامعه ای که به شدت به مهربانی و همدلی و نزدیکی دلها و نزدیکی مردم و حاکمیت به یکدیگر نیاز دارد.
خاتمی تاکید کرد: من معتقدم نظام و رهبری می خواهند این مساله حل شود و گشایش هایی هم ایجاد شده اما این کافی نیست؛ باید این مساله حل شود. هیچ کس حق ندارد در این زمینه بگوید رهبری نمی خواهند این مساله حل شود. معتقدم وقتی تصمیم گرفته شد یعنی رهبری و نظام می خواهند این مساله حل شود و آن تشکیلاتی که باید آن را حل کند، سستی و ناتوانی می کند و اینجاست که رییس جمهور و دوستان دیگر باید فعال شوند و مساله را حل کنند و حل این مساله می تواند جامعه ما را وارد فضای جدید در همبستگی ملی کند. ما نیاز به این همبستگی ملی داریم.
وی ادامه داد: ممکن است این صحبت ها موجب شود محدودیت های من را بیشتر کنند اما هیچ اشکالی ندارد؛ مهم این است که مساله حصر حل شود و اگر برای امنیت و پیشرفت کشور و نزدیک شدن دلها به یکدیگر، ما با افزایش محدودیت مواجه شویم، اشکالی ندارد. موضوع حصر را به عنوان نمونه بیان کردم.موقعیتی است که با بحران های مختلفی رو به رو هستیم و این مشکلات قابل حل است؛ چه مربوط به مدیریت کشور و چه مربوط به کل حاکمیت باشد.
وی اظهار امیدواری کرد که امسال، سال نزدیک شدن دلها بهم و کمتر شدن نامهربانی ها و صحبت جریانات با هم و تامین امنیت این کشور دست در دست یکدیگر باشد.

 
 
تعداد بازدید: ۱۷۴۹۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,