درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۴ مهر ۱۳۹۶
سیدمحمد خاتمی: هدف اباعبدالله(ع) را گم نکنیم/ به وحدت و نزدیکی دلها بیندیشیم

سیدمحمد خاتمی در جمع ایثارگران، با وجود محترم دانستن نظرات و سلایق مختلف در جامعه تاکید کرد که اختلاف نظر و سلیقه نباید به وحدت ملی ما لطمه بزند و حاکمیت باید زمینه وحدت را بیش از پیش فراهم کند.
سیدمحمد خاتمی در دیدار ایثارگران و جانبازان، پس از شنیدن خاطره ها و دغدغه های نمایندگان ایثارگران بیان کرد: خیلی مشکل است در این ایام و در آستانه عاشورا در جمع عزیزانی سخن گفت که جبهه ها را با حضور خود پرنشاط کردند و بسیاری از آنها شهید و جانباز شدند و بسیاری از آنها همه زندگی خود را برای دفاع از اسلام، میهن و آرمان هایی که مظهر آن اباعبدالله بود، در طبق اخلاص گذاشتند و الحمدلله امروز در میان ما هستند؛ ایثارگران بزرگواری که تا مرز شهادت رفتند و خدا خواست بمانند و راه برادران شهید خود را ادامه دهند.
وی، ایثارگران را پیشتازان عرصه جهاد و شهادت و مدافعان حق و حقیقتِ دین خدا و استقلال و آزادی میهمن اسلامی توصیف کرد و با اشاره به هفته دفاع مقدس و پیوند بسیار محکم و مستحکم آن با عاشورا گفت: امسال محرم با آمدن پیکر پاک یکی از مجاهدان راه خدا، حال و هوای دیگری پیدا کرده، مجاهدی که به دست مدعیان اسلام و به همان شیوه ای که مولای او را شهید کردند، سر او را بریدند؛ حججی را می گویم. این نشان می دهد روح عاشورا و این ملت و فرزندانش زنده است و با همان آرمانی که اباعبدالله داشتند، برای عزت و عظمت اسلام و برای دفع شر بدخواهان و بداندیشان و بدکاران دنیا در صحنه هستند.
خاتمی با گرامیداشت یاد همه شهیدان این پرسش را مطرح کرد که ما از نهضت اباعبدالله(ع) چگونه باید استفاده کنیم و برای وحدت اسلامی و انسانی و ارج نهادن به حقوق انسانها و دفاع از حقوق انسانها در هر رنگ و نژاد و مذهب چگونه باید بهره ببریم؟ اباعبدالله (ع) چرا شهید شد؟
وی با تاکید بر اینکه "هدف اباعبدالله(ع) را گم نکنیم" گفت: از جالب ترین زیارت های موجود، زیارت وارث است که نمیدانم چرا در مجالس خوانده نمی شود. روح نهضت اباعبدالله و هدف اصلی ایشان و درسی که باید بگیریم، در این زیارت هست.
خاتمی ادامه داد: در این زیارت از حضرت آدم تا حضرت خاتم الانبیاء، حسین را وارث آنها معرفی می کند. پیامبران که بودند و چه کار کردند و برای چه آمده بودند؟ یک خطی از ابتدای تاریخ انسان تا انتهای زندگی بشر در این کره زمین کشیده شده که پیشتازان آن خط پیامبران خدا هستند و حسین، وارث ئیامبران است.
وی اظهار کرد: پیامبران آمدند و کتاب و میزان آوردند تا مردم خود به قسط برخیزند. آزادی انسان، حق انتخاب انسان و ارزش انتخاب انسان در اینجا مشخص است؛ پیامبران نیامدند مردم را به زور به حق و قسط وادار کنند بلکه آمده اند کاری کنند که خود انسانها به قسط برخیزند و زندگی خود را بر پایه قسط و عدل و داد بنا نهند. به رسمیت شناختن حق اقتصادی، فرهنگی و سیاسی که از جمله آن حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش است، به رسمیت شناختن حق حاکمیت انسانها و احترام به انسانها در این خط است و حسین ابن علی وارث این خط است.
خاتمی توضیح داد: مردم یک امت واحده هستند و پیامبران آمدند که در عین مبشر و منذز بودن، در موارد اختلاف حکم کنند. بغی سبب اختلاف و تفرقه شد و پیامبران با بغی مخالف بودند تا مردم بر اساس حق و عدل واحد شوند و این راه پیامبران است.
وی افزود: اباعبدالله در خطبه ای می گوید، آدم پلشت و ناپاکی من را بین جنگ و شمشیر و ذلت و خواری مختار کرده و دور باد از ما ذلت. ما ذلت را نمی پذیریم و این (ذلت) را خدا و پیامبر و مومنان نمی خواهند و انسانها ابا دارند از ذلت بندگان خدا. رادمردان و جوانمردان نیز راضی به ضعف انسان نیستند و دامن های پاکی که ما را پرورده اند، اطاعت و پیروی از پست فطرتان و انسان ستیزان و دشمنان حق و زیبایی را در مقابل ایستادن و شمشیر و جنگیدن و شهادت قبول نمیکنند. ما ذلت را نمی پذیریم و این سخن اباعبدالله و انسان است. انسانهای صاحب کرامت می ایستند و او از کرامت انسانی دفاع می کند و چه خوب است که ما از این درسها برای وحدت اسلامی و انسانی بهره ببریم.
خاتمی اظهار کرد: مگر ما از گفت وگوی تمدنها نمی گوییم؟ تمدن ما چنین نگاهی به انسان دارد و برای همه انسانها حق قائل است و اباعبدالله برای انسان و کرامت انسان و نجات او از ذلت و برای اینکه به او بیاموزد از حق دفاع کند و برای حقوق و حرمت و ذلیل نبودن انسان، این راه نشان می دهد و باید از اباعبدالله این درس را بگیریم.
وی گفت: ما ملت ایران هستیم؛ ملت مرکب است از همه اقوام و زبان ها و رنگها و این ملت صاحب حق است و باید این حق به رسمیت شناخته شود. مگر در جبهه های جنگ، فقط یک مذهب و یک گروه حضور داشتند؟ ما چقدر شهید سنی و مسیحی و زردشتی داشتیم؟ اینها ملت ایران هستند و باید حق آنها به رسمیت شناخته شود و زمینه رشد آنها فراهم آید. این دید نظام جمهوری اسلامی و اباعبدالله است و باید تلاش کنیم در این مسیر حرکت کنیم.
خاتمی اظهار کرد: در عرصه جهانی، تفرقه ای میان مسلمانان ایجاد شده و گروه بندی هایی شکل گرفته که به نام اسلام، برادرکشی و خواهرکشی و مسلمان کشی به راه انداخته اند. حججی به دست چه کسی شهید شد؟ سر او را چه کسی از تن جدا کرد؟ آنهایی که مدعی اسلام هستند اما در مسیر منافع بزرگترین دشمنان اسلام حرکت می کنند. چه گروهی از حضور این گروه ها خشنود است و به این اختلافات دامن می زند و این جریانات را برای ادامه جنگها تقویت می کند؟ در درجه اول رژیم صهیونیستی. ما در دنیا گرفتار این مساله هستیم و باید منادی وحدت اسلامی باشیم برای عدالت در جامعه و همه انسانها و نجات مظلومان؛ چه در فلسطین باشند و چه در ایران و افغانستان و یمن و هر جایی باشند.
وی با تاکید بر اینکه باید ندای وحدت بدهیم و پیام جمهوری اسلامی نیز پیام وحدت بود گفت: شما رزمندگان برای عظمت اسلام و نجات مظلومان حضور یافتید و شجاعانه جنگیدید. امروز هم باید همین کار را بکنیم. در درون ایران نیز باید به وحدت و نزدیکی دلها بهم بیندیشیم.
خاتمی افزود: اختلاف نظر و سلیقه وجود دارد و در جای خود محترم است اما نباید به وحدت ملی ما لطمه بزند و حاکمیت باید زمینه وحدت را بیش از پیش فراهم کند و گروه ها و جریانها در مسایل اساسی باید در کنار هم باشند. امروز اگر جمهوری اسلامی و خاک و ملت و سرزمین ما تهدید شود –همچنانکه برخی مسوولان دنیا انجام می دهند- باید همه ما در کنار یکدیگر و دست در دست یکدیگر باشیم و تلاش کنیم که در درون کشور حقوق همه و جایگاه محفوظ بماند.
وی با بیان اینکه ممکن است در زمینه حکومت و دولت، گله هایی در انتصابات و مسایل مختلف وجود داشته باشد و باید عذر دیگران را نیز بشنویم، افزود: در انجام شعارها و وعده ها باید پافشاری کنیم و باید جوانان ما از هر گروهی بتوانند در عرصه حضور داشته باشند و خدمت کنند.
خاتمی بیان کرد: در زمینه مسایل اقتصادی، اشتغال و تولید و همچنین در زمینه مسایل خارجی، رفع موانع و مشکلاتی که در مسیر پیشرفت کشور وجود دارد، با حفظ اصول اقدام شود و باید تعامل با دنیا با حفظ اصول باشد.
وی گفت: وقتی رای می دهیم معنایش این نیست که همه چیز تمام شد؛ آنها که از مردم برای رای دادن دعوت کردند باید مدافع و پیگیر مطالبات مردم باشند و به دولت و حاکمیت برای تحقق آن شعارها کمک کنند و اگر نقد هم دارند، باید نقد سالم انجام دهند.
خاتمی با تاکید بر ضرورت شناخت و ادامه دادن راه اباعبدالله و شهدا اظهار کرد: شما ایثارگران باید پیشتاز دفاع از حقوق انسانها و مظلومان و البته آماده برای مقاومت در برابر تجاوز بیگانگانی باشید که ممکن است چشم بد به این کشور داشته باشند.
خاتمی با بیان اینکه قدرت ما در این است که رشد اقتصادی داشته باشیم گفت: امروز واقعا مشکلات معیشتی و اقتصادی و سختی های طبقات متوسط به پایین، قابل اغماض نیست. دولت تلاش می کند و باید بیشتر هم تلاش کند و ما باید به دولت کمک کنیم.
وی اظهار کرد: در عرصه بین الملل نیز همانطور که بر اصول و آزادی و استقلال خود پافشاری می کنیم، اهل تعامل هستیم و اهل درگیری نیستیم و نمی خواهیم با دنیا بجنگیم؛ البته اگر کسی بخواهد با ما بجنگد، می ایستیم ولی اهل تعامل هستیم و باید به دولت کمک کنیم. اگر دیگران زیر قول و تعهداتشان بزنند، آنها مسوول هستند و ما باید روی قول و قرارهایمان بایستیم و تنش ها را کاهش دهیم تا با فراغت بال بیشتری کشور خود را بسازیم و پیشرفت کنیم.
خاتمی در پایان با تاکید بر اینکه از تنش در دنیا استقبال نمی کنیم افزود: ایجادکنندگان تنش اگر بخواهند چشم بد به این کشور داشته باشند، همه ما در همه جناحها در برابر آنها می ایستیم. ان شاءالله ایران را آنطور که مورد نظر شهدا و خواست ملت است، خواهیم ساخت.

در این دیدار که با قرائت قرآن و پس از آن نوحه خوانی وسینه زنی به مناسبت ایام سوگواری عاشورای حسینی آغاز شد، برخی ایثارگران خاطرات و دغدغه هایشان را بیان کردند.
یکی از حاضران بر ضرروت تحلیل واقعیت های جنگ و بیان روایت حقیقی به نسل جوان بعد از جنگ تاکید کرد و گفت: اگر اطلاق لغت مقدس چنان اغراق گونه باشد که نتوانیم واقعیت های جنگ را تحلیل و بررسی کنیم موجب می شود برای نسل بعد از جنگ دفاع مقدس قابل باور نشود.
وی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی روایتگری دفاع مقدس، گفت: باید با نسل جوان در این زمینه بیشتر صحبت شود. نسل امروز نیاز دارند بی واسطه با آنها صحبت شود.
یکی دیگر از حاضران نیز با انتقاد از عملکرد مسوولان و اصلاح طلبان خواستار انتخاب لیست های انتخاباتی از افراد شجاع شد که شهامت صحبت کردن و پیگیری مطالبات مردم را داشته باشند.
یکی از اهالی سنت حاضر در جلسه با تاکید بر اینکه اگر اصلاح طلبی را در سیاست خلاصه کنیم به جامعه ما آسیب زیادی وارد می شود، نسبت به خرافه پراکنی به جای دین اصیل انتقاد کرد و گفت: امروز دچار سرنوشت جامعه زمان عاشورا شده ایم و مجاهدان روز شنبه صاحب مملکت شده اند.
وی با اشاره به مشکلات هم وطنان اهل سنت و بی تفاوتی نسبت به آنها تاکید کرد که هیچ مسلمانی با اهل بیت دشمنی ندارد و ما اهل سنت امروز چوب بنی امیه را می خوریم.
وی افزود: رفراندوم در اقلیم کردستان برگزار شد و مردم شهرهای کرد ما به خیابانها آمدند؛ این برای شادی از رفراندوم نیست بلکه از وضعیت نامطلوب خودشان است و با اینکه این مردم آنقدر مسوولیت پذیر هستند که رای می دهند اما مسوولان یک استاندار از بین آنها انتخاب نمی کنند. به خاطر امام حسین؛ نباید از امام حسین حرف بزنیم اما یزیدی عمل کنیم.
یکی دیگر از حاضران نیز با انتقاد از عدم خودسازی مسوولان نسبت به ابقای همکاران شهردار سابق در پست هایشان انتقاد کرد و گفت: عدم تزکیه نفس موجب ژن خوب و ژن بد می شود. ایثارگری کجا رفت؟

 
 
تعداد بازدید: ۲۰۱۳۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,