درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۰ تير ۱۳۹۶
آسمانی زیستن در زمین هنر یزدی است

سیدمحمدخاتمی در واکنش به ثبت جهانی شهر یزد توسط یونسکو، یزد را آیینه فرهنگ شکوهمند ایرانی اسلامی خواند و آسمانی زیستن در زمین را هنر یزدی دانست که باد را از آسمان با بادگیر فرود می آورد و آب، مایه زندگی را از ژرفای زمین با کمک کاریز بیرون می کشد و با مدارا و رواداری خشونت کویر را به زندگی بدل می کند.

متن کامل پیام سیدمحمد خاتمی بدین شرح است:

به نام خدا
ثبت «یزد» در یونسکو به عنوان میراث جهانی رویدادی است مهم و از دست اندرکاران این امر طی سالیان گذشته در یزد و ایران و اینک در یونسکو باید سپاسگزاری کرد.
«یزد» آیینه فرهنگ شکوهمند ایرانی اسلامی و فرآورده هوشمندی، ایمان، نجابت و سخت‌کوشی مردمی است که زیبایی و فضیلت را در لحظه لحظه زندگی خود و از جمله در معماری ممتاز این سامان تجربه کرده اند.
رام کردن «کویر»، برآوردن زندگی از متن طبیعت سرکش و تبدیل خشکی و خشونت آن به لطافت سرشار از فضایل انسانی و اخلاقی، در زمین بودن و آسمانی زیستن؛ هنری است که از همه مردمان بر نمی آید و یزدی به‌خوبی این هنر را نشان داده است.
همزیستی مسالمت‌آمیز و مهربانانه پیروان آیین‌ها و مسلک‌های گوناگون و تلاش مشترک برای خوب زندگی کردن، با ابتکار شگفت انگیز، هوای لطیف را از آسمان با بادگیرهایی که نمادهای برجسته هنری و فنی مستند فرود آوردن و آب، مایه زندگی را از ژرفای زمین (با کاریز) برآوردن، خشونت کویر را به لطافت زندگی آمیخته با مدارا و رواداری مبدل کردن، عشق به حقیقت مطلق و پرستش پروردگار و زیبایی را برای همگان خواستن، نشان دادن چهره زیبا و مهربان اسلام و ایران و گفتگو، از جمله گفتگو میان تمدن ها را به جای ستیز تمدن‌ها و جنگ و افراط و خشونت نشاندن و ..‌. این است حقیقتی که از جمله در زندگی ممتاز تاریخی یزد و یزدی نمایان است.
ثبت دیرهنگام، ولی به‌جای شهر عزیز «یزد» در یونسکو به عنوان میراث جهانی بر یزدی و ایرانی مبارک باد.

سیدمحمد خاتمی
۲۰ تیر ۱۳۹۶

 
 
تعداد بازدید: ۱۹۶۴۲

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,