درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۲ مهر ۱۳۹۵
سیدمحمدخاتمی: اصلاح طلبان با حفظ هویت خود تعامل کنند

خاتمی‌مدیا- سیدمحمد خاتمی در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران در جریان دیدگاه ها و انتقادهای آنها نسبت به اوضاع سیاسی کشور و نقش اصلاح طلبان قرار گرفت.

یکی از دانشجویان در این دیدار از بسته شدن فضای سیاسی با نزدیک شدن به انتخابات 96 و دستگیری روزنامه نگاران ابراز نگرانی کرد و دانشجویی دیگر از سرگردانی اصلاح طلبان و حمایت از افرادی که کارنامه اصلاح طلبی ندارند، انتقاد کرد.

در این دیدار صمیمانه یکی از دانشجویان درباره تعمیق شکاف بین نیروهای موثر اجتماعی ابراز نگرانی کرد و گفت ممکن است شکاف بین طبقات اجتماعی ثبات کشور را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از دانشجویان درباره راهکار حفظ هویت اصلاح طلبی سوال کرد و دیگری به شرایط نامطلوب اقتصادی در نقاطی از کشور و بروز آسیب های اجتماعی و تبعات آن برای کشور اشاره و ابراز نگرانی کرد و از راهکار اصلاح طلبان برای حل این معضلات پرسید.

دانشجویی دیگر از نسبت نسل جدید دانشجویان با حاکمیت و چگونگی حفظ امید در نسل جدید سوال کرد و دیگری این موضوع را مورد پرسش قرار داد که گفتار اصلاح طلبی چقدر در بیان اصلاح طلبان دیده می شود.

سیدمحمد خاتمی پس از شنیدن دغدغه ها و سوالات دانشجویان در بخشی از سخنانش بیان کرد: انسان یک موجود تاریخی است و نمی توان مسایل را از متن تاریخ جدا و درباره آن قضاوت کرد و باید همه مسایل در متن خود و با لحاظ شرایط و سایر مسائل، مورد ارزیابی قرار گیرد. وقتی می گوییم اقتداگرایی هست باید ببینیم سوابق آن و عوامل به وجود آورنده آن چیست وقتی مسایل را از متن آن جدا می کنیم تحلیل درستی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به تاثیر توسعه فرهنگی و سیاسی بر وجوه اقتصادی یک جامعه به موفقیت و دستاوردهای اقتصادی دولت اصلاحات با وجود شعارهای فرهنگی و سیاسی این دولت بیان کرد: این دستاوردها نشان می دهد که سیاست و اقتصاد و فرهنگ و آسیب های اجتماعی بهم پیوسته هستند و جدای از یکدیگر نیستند.

خاتمی با اشاره به فسادهای کلان و کوچک شمردن این فسادها بیان کرد: ما گذشته ای داریم که نمی توانیم بی توجه به آن تاریخ و آن گذشته به مسیر خود ادامه دهیم. اصلاح طلبی از متن جامعه برخاسته و در 150 سال گذشته جامعه به این مساله رسیده است که استبداد، عقب افتادگی و وابستگی به بیگانه نمی خواهد و این سه امر، حرکت اجتماعی جامعه ما را مشخص کرده است و باید بدانیم متناظر با آنها مردم آزادی، پیشرفت و استقلال را می خواستند. البته هویت جامعه ی ما و هویت تاریخی ما دینی است و همه این ها را با دین و ارزشهای دینی می خواهد.

وی با اشاره به دو جریان سنت پرستان و تجددگرایان غرب زده که هر دو مانع رشد جامعه شدند، گفت: اصلاح طلبی جریانیست که حرکت جامعه را درک می کند که خواستار آزادی و استقلال و پیشرفت است و این خواست تاریخی خود را در بستر هویت دینی خود می خواهد.

خاتمی با تبیین مفهوم جمهوری اسلامی و چگونگی اجرایی شدن آن در جامعه افزود: اصلاح طلبان با حفظ هویت خود می توانند تعامل و در جامعه تاثیرگذاری داشته باشند.

وی افزود: با انتخابات اخیر اصلاح طلبان مجلس هماهنگ تر با دولت شکل گرفت که این موفقیت بزرگی است.

 
 
تعداد بازدید: ۲۴۹۳۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,