درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۳۱ شهريور ۱۳۹۴
مذاکرات هسته‌ای تحولی درتاریخ بشری است اما گفت‌وگوی تمدن‌ها فراتر از مذاکرات سیاسی است

سید محمد خاتمی در آستانه روز گفت و گوی تمدن ها با طرح سؤالی خواستار شنیدن نظرات تمامی موافقان و مخالفان ایده گفت و گو شد. متن این سؤال را در ادامه بخوانید و با اظهار نظر خود در این بحث مشارکت کنید:
مذاکرات منجر به توافق هسته ای را می توان نشانه یک تحول در تاریخ بشری دانست. گرچه گفت‌وگوی تمدن‌ها فراتر از مذاکرات سیاسی است.
با موفقیت این مذاکرات دنیا نیز بیشتر به زندگی در صلح امیدوار شده و باور دارد که با روشی جز خشونت و جنگ هم می تواند منافع خود را تأمین کند: با روش «گفت‌وگو»
اگر نگوییم آنچه در این مذاکرات رخ داد نتیجه طرح گفت‌وگوی تمدنها است، باید پذیرفت گفت‌وگوی تمدن‌ها حاصل درکی بود که زیر پوست جامعه و نظام اجتماعی احساس می شد و در قالب یک طرح مطرح شد و سال‌ها بعد از طرح آن در این مذاکرات متجلی شد، با این بیان که پارادایم موجود در جامعه جهانی باید اصلاح شود. پارادایم سلطه، خشونت و مونولوگ و پارادایم تحمیل و سرکوب در کشورهای استبدادی و در عرصه بین‌الملل از سوی قدرت‌های بزرگ تمام نتایج ناامید کننده و بد خود را نشان داده است. حاصل آن پارادایم، دو جنگ جهانی و ده‌ها جنگ منطقه‌ای و جنگ سرد و رشد رادیکالیسم و گرایش به تروریسم بود که نمونه‌های آن را هنوز در جهان می بینیم و آن پارادایم باید عوض می شد.
گفت‌وگوی تمدنها درصدد عوض کردن آن پارادایم بود و باور داشت می توان پارادایمی یافت که در عین حفظ حقوق و کرامت و اصول و حق انتخاب انسان‌ها، همزیستی را محور قرار داد و می توان برای رسیدن به منافع مشترک گفت وگو کرد. مهم‌ترین مشکل بشر امروز، عدم امنیت است. امروز همه دنیا ناامن است.
آیا آنچه رخ می دهد نشانه آن نیست که پارادایم گفت وگو نیاز مردم دنیا را مطرح کرده بود و آن چه امروز به نتیجه رسیده مؤید این نیست که می توان مهم ترین مسایل میان دشمن‌ترین کشورهای را مطرح کرد و راه حل صلح آمیز یافت، بدون آنکه هیچ طرفی احساس غبن کند؟
آیا شاهد گذار جهان از پارادایم سلطه به پارادایم گفت و گو نیستیم؟
تحولی بزرگ که مناسبات جهانی را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد؛ و امروز شاهدیم که انقلابی‌ترین کشور جهان که به هیچ وجه از اصول خود توبه نکرده با بزرگ‌ترین قدرت جهان مذاکره می‌کند و با کمک دیگر قدرت‌های بزرگ مسأله را حل می‌کنند، به گونه ای که طرفین اظهار رضایت می‌کنند؟
سید محمد خاتمی
شهریور ۱۳۹۴

https://twitter.com/khatamimedia/status/646252793385361408
https://www.facebook.com/khatamimedia/posts/1481119422192884:0

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۸۷۰

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,