درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  دیدار هیات موسس مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی  |  عکس از: علی اصغر خاکسار
 
 
  
۱۳ تير ۱۳۹۴
اکثریت قاطع مردم دلواپس سرنوشت این کشور هستند/ حل مساله هسته ای خواست قاطع ملی است

سیدمحمد خاتمی، مذاکرات هسته ای را فرصت تاریخی برای ایران و غرب دانست که باید با قوت پیگیری شود و به نتیجه برسد. وی اظهار امیدواری کرد که هیات مذاکره کننده و دولت با قدرت بیشتر گام بردارند و طرف مقابل نیز از این فرصت استفاده کند و مشکلی که خودشان ایجاد کردند را بدون فزون خواهی و ذهنیت های غلط حل کنند و کسانی که به نمایندگی از اسراییلی ها در 1+5 مشکلاتی ایجاد می کنند را منزوی کنند.
سیدمحمد خاتمی در دیدار اعضای هیات موسس مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی، از ایثارگران به نیکی یاد کرد و گفت: چند روز پیش شاهد بازگشت 270 تن از ایثارگران راستین جامعه اسلامی بودیم که به شکل مظلومانه ای شهید شدند و مردم هم سنگ تمام گذاشتند و ارادت خود را به این عزیزان اعلام کردند.
وی بیان کرد که در ماه مبارک رمضان، دلها انشاءالله صاف تر، پاک تر، نرم تر، رقیق تر و به خدا نزدیک تر است و طبعا وقتی دلها به خدا نزدیک تر شد، این دلها به همدیگر هم نزدیک تر می شود و این چیزی است که ما به آن نیاز داریم؛ همدلی و همراهی؛ آن هم با توجه به خطرات بزرگی که ما و جامعه و جهان ما را تهدید می کند.
خاتمی با اشاره به میلاد مسعود سبط اکبر، امام حسن مجتبی گفت: من درباره حضرت مجتبی چه بگویم؛ هم مجال اندک است و هم ما قاصریم که درباره این بزرگ که شاید رنگ و بوی مظلومیت او از دیگر امامان ما نیز بیشتر باشد، بگوییم. ایشان در یک پیچ بزرگ تاریخی قرار گرفتند و کار فوق العاده بزرگی کردند؛ البته انتظار از امام، رهبر و پیشوای جامعه همین است که کار بزرگ کنند.
وی با اشاره به ایثارگری پیامبر(ص) و ائمه (ع) ادامه داد: وقتی به زندگی امام حسن (ع) و اهل بیت پیامبر(ص) رجوع می کنیم، می بینیم که آنها بسیار ساده از جان خود در برابر هدف والایشان می گذشتند. شاید آسان ترین کار برای امام حسن نیز این بود که بیایند درگیر و کشته شوند اما ایشان ایثار کرد و برای اینکه چیز بزرگتری در تاریخ بماند، زندگی تلخی را که بعد از استیلای معاویه بر جامعه حاصل شد، پذیرفتند. گاهی ایثارگری یعنی پذیرش زندگی؛ تلخی زندگی را بپذیرد تا زندگی بر دیگران آسان شود.
رییس بنیاد باران با اشاره به وقایع تاریخی زمان امام حسن(ع) بیان کرد: به صورت طبیعی و مشروع بعد از امام علی(ع)، ایشان خلیفه شدند و مردم بیعت کردند اما بعد، امام تنها ماندند؛ این مساله مهمی است که اگر مردم نباشند و رضایت آنها نباشد و مردم نخواهند، حتی امام معصوم هم قدرت خود را تحمیل نمی کند. مردم زمان امام حسن از جنگ و درگیری خسته شده بودند و امام در موقعیتی بود که تاریخ اسلام در پیچ خطرناک قرار گرفته بود و بروز و ظهور اسلام در جامعه یعنی حکومت و نظم اجتماعی به سمت ایجاد یک نظم جبارانه ی امپراطوریِ ارثیِ ستمگرِ بی توجه به سرنوشت امت و اندیشنده به مطامع گروه حاکم می رفت حکومتی که هیچگونه مسوولیتی نسبت به هیچکس در خود احساس نمی کرد و هیچ چیز جز تسلیم و اطاعت مطلق از مردم نمی خواست. البته این خطر را امام می دانست اما برای تاریخ روشن نبود و باید روشن می شد که چه خطری در پیش است.
وی ادامه داد: جنگ ها مردم را خسته کرده بود و نمی توانستند درک کنند که روی کار آمدن حکومت اموی یعنی چه و امام هم به تدریج یاران خود را از دست داد و در اردوگاهش به او خیانت شد و ایشان تصمیم گرفت زندگی تلخ را بپذیرد و با کسی که عنوان خلافت ... را با امپراتوری به اصطلاح اسلامی عوض کرد، توافقنامه بنویسد یا صلح کند. این توافقنامه بسیار مدبرانه بود و اگر به آن عمل می شد جامعه اسلامی به مسیر درست خود بازمی گشت و اگر عمل نمی شد که نشد، معلوم می شد که جامعه با چه خطری رو به روست و در واقع به تاریخ گفته شد این کسانی که روی کار آمده اند هیچ نسبتی با اسلام ندارد و کاری که امامان بزرگ ما انجام دادند این بود که اگر اسلام واقعی به وسیله قدرت طلبان و زورگویان از صحنه خارج شده است، ما ثابت کنیم در کنار این اسلام رسمی که به نام اسلام، ستم می کند، اسلام دیگری وجود دارد و امام حسن این کار را کرد و خیلی زود معلوم شد که چه انحرافی در مسیر امت اسلامی ایجاد شده و آنچه مورد نیاز امت اسلامی و مورد خواست خداوند بود این نیست.
خاتمی با بیان اینکه امام حسن خیلی راحت می توانست کشته شود و از این زندگی تلخ، خود را رها کند و به میهمانی خدا برود افزود: امام اما این کار را نکرد برای اینکه آن فکر و ایده ای که در حال نابودی بود، محفوظ بماند و امام حسین نیز بر عهد برادرش پایبند ماند تا بعد از مرگ معاویه که قاعدتا آن قرارداد باید اجرا می شد و نشد اقدام امام حسین(ع) در این مرحله جالب است. آنطور که در تاریخ نقل می شود وقتی امام حسین به سوی عراق حرکت می کند، بیشترین تکیه ایشان این است که مردم از من خواستند که بروم. این را بگذارید کنار کاری که پیامبر انجام داد و یثرب را به مدینه النبی تبدیل کرد و بعد از دو پیمان قوی که تقریبا با همه اهالی مدینه بست حتی با یهود هم توافقنامه تنظیم کردند یعنی خواستِ مردم جواب داده شد و حکومت اسلامی برقرار شد.
وی یادآوری کرد: وقتی مردم از کنار امام حسن رفتند و ایشان دیدند مردم نمی خواهند دیگر ادامه ندادند؛ امام حسین نیز طبق روایات، بر رای مردم اتکا کردند و وقتی هم که مردم زیر قولشان زندند یا ترسیدند یا به هر حال تغییر نظر دادند . حضرت امام حسین (ع) به اتکاء خواست مردم به سوی عراق آمدند ولی وقتی مردم کنار کشیدند ایشان گفتند بر می گردم در واقع به نظر ایشان حکومتی که مردم نخواهند و پشتوانه مردمی نداشته باشد خدا و پیامبرش هم نمی خواهند. ولی دشمن گفت باید بیعت کنی و جنایات کنونی را امضا کنی. و امام حاضر به این کار نشد، چرا که زحمات برادرش را برباد رفته می دیدند . آن همه فداکاری برای این بود که جامعه و تاریخ بداند چه جنایتی رخ داده است و امام حسین (ع) با ایستادگی بر آن تاکید کرد و تا پای جان و آنچه امام حسن(ع) آغاز کرده بود، تداوم پیدا کرد.
وی افزود: بزرگ می داریم یاد دو امام بزرگوار و همه ائمه و امام علی (ع) که در آستانه ضربت خوردن ایشان هستیم و خوشحالیم که در دوران ما هم کسانی پیدا شدند، مردم و امامی پیدا شدند که بر اساس اسلام، آزادی، سربلندی، پیشرفت و روی پای خود ایستادن را خواستند و جمهوری اسلامی مطرح شد و پدید آمد
خاتمی با اشاره به افراطی گری های دنیای امروز بیان کرد: هنگامی که داعش خلافت اسلامی را اعلام و طالبان، امارت مومنین را اعلام می کند، امام خمینی و مردم ایران، جمهوری اسلامی را طرح می کنند. پایه جمهوری بر رای مردم است و برآمده از اراده مردم و مسوولیت حکومت در مقابل مردم و حتی قدرت مردم به جابجا کردن حکومت بدون توسل به زور است.
وی افزود: مردم ما به نام پیامبر، قرآن و امامان، قیام آزادیخواهانه و استقلال طلبانه کردند و گفتند نظام مطلوب ما جمهوری اسلامی است. روح اصلاح طلبی دفاع از این دستاورد است؛ چه دشمنانی از بیرون بخواهند به آن لطمه بزنند و چه از درون بخواهد تضعیف شود. باید مشخص کنیم که معنی این چیست که از انقلاب، جمهوری اسلامی بیرون می آید؟
خاتمی اظهار کرد: اسلامی که در جمهوری اسلامی است، نه تنها سازگار با جمهویت است بلکه موید و تقویت کننده آن است؛ اسلامی که با آزادی و حقوق مردم سازگار نباشد و رای آنها را جدی نگیرد، این اسلام با جمهوری اسلامی مطابقت ندارد و ایثارگران بیش از همه باید از این بینش دفاع کنند .
وی با اشاره به فداکاری های ایثارگران برای دفاع از خاک و تمامیت ارضی، دفاع از اصل دستاورد انقلاب که جمهوری اسلامی است را وظیفه همگان بخصوص ایثار گران راستین دانست و گفت: جمهوری اسلامی با دو خطر رو به روست؛ یکی خطر دشمنان بیرونی جمهوری اسلامی است که به هر قیمتی می خواهند لطمه بزنند و جنگ و تحریم و فشار آوردند و جنگ تبلیغاتی علیه مردم کشور ما از همینجا ناشی می شود و یک خطر از درون است؛ انحراف. عرضه تفکراتی که هیچ ارزشی برای مردم قایل نیست در حالیکه پایه جمهوری اسلامی رای و رضایت و حضور مردم است؛ جمهوری یعنی مردم ارباب حکومت اند و نه اینکه حکومت ارباب مردم باشد .
وی با اشاره به فداکاری ایثارگران برای حفظ خاک ایران گفت: در دفاع از این خاک، کاربزرگی کردید و در تاریخ 200 سال گذشته شاید اولین درگیری بود که ما خاک خود را از دست ندادیم؛ این کار بزرگ شما ایثارگران و مردم بود و باید بدانیم اصل این انقلاب و نظام نیز مهم است و شما اولی هستید که بگویید کدام اسلام در انقلاب بود و کدام اسلام می تواند جمهوری اسلامی را تقویت کند.
وی افزود: افتخار می کنیم که اسلام مدنظر انقلاب و امام حاصلی به نام جمهوری اسلامی دارد اما از دل اسلامی که دیگران و مرتجعان می گویند، خشونت آدم کشی و واپس گرایی در می آید که با کمال تاسف اسمش را میگزارند حکومت اسلامی .
خاتمی یادآوری کرد که قبل از انقلاب، واپسگرایان ظاهرپرست خشونت طلب که منطقه ما را گرفتار این همه بدبختی کردند، به امام خمینی می گفتند شما بدعت گذارید و جمهوری اسلامی بدعت است اما امام دیدگاه آنها را نپذیرفت. امروز شما باید از این جمهوری اسلامی دفاع کنید.
خاتمی با ابراز خوشحالی نسبت به تشکیل مجمع ایثارگران بیان کرد: دنیای امروز زمان دولت - ملت هاست گرچه ما در ایران هم باید داشته باشیم و از دل جمهوری اسلامی و اسلام ما دولت - ملت تحقق یابد که بدون تحزب و تشکل این کار امکانپذیر نیست. وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی لوازمی دارد، آزادی اندیشه، آزادی بیان، اجتماعات و آزادی رای دادن قاطع و تعیین کننده بودن رای مردم و پاسخگویی قدرت در برابر مردم را از لوازم جمهوری دانست و گفت: نمی توانیم بگوییم جمهوری باشد اما آزادی و حزب و تشکل نباشد؛ مردم باشد ؛ اما حضورشان به صورت تشکیلاتی نباشند و فقط با احساسات در مواقع خاص بیایند در صحنه و بعد هم کنار بروند؛ خیر اینطور نمی شود و چه کسی احق و اولی است برای ایجاد تشکل در نظام جمهوری اسلامی از ایثارگرانی که تفکر درست دارند روشن معین و دارای روحیه اسلامی هستند و دلسوزی و فداکاری شان را نشان دادند و دلبستگی آنها به آینده جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست؟
رییس بنیاد باران شکل گیری تشکل مجمع ایثارگران را به فال نیک گرفت و گفت: ایثارگری مصادره شدنی نیست و نمی تواند ابزار دست جریانات سیاسی خاص بشود بلکه خودش باید بتواند سیاست ها را هدایت کند نه اینکه گروه هایی از این امور مقدس استفاده کنند. خود شما باید از حقوق و عنوان خود دفاع کنید.

خاتمی در ادامه به مساله مذاکرات هسته ای پرداخت و بیان کرد: ما در موقعیت فوق العاده حساسی قرار گرفته ایم؛ ایران با تلاش خود و همت نیروهای ارزنده و فداکاری خود در مسیری حرکت کرد و دستاوردهای خوبی هم داشت. من این افتخار را دارم که بزرگترین رشد کیفی فعالیت های هسته ای در زمان من رخ داده و بعد از آن ادامه یافته است که دستاورد مهمی است و باید داشته باشیم.
وی به تحلیل خواست غرب و شرایط ایران پرداخت و افزود: ما اعلام کردیم که به سوی دستیابی به سلاح های هسته ای نخواهیم رفت و روحیه مردم و ذات انقلاب ما چنین رویکردی را ایجاب می کند و ما همیشه منطقه عاری از سلاح را مطرح و دنبال کرده ایم و طبیعیست که خود سلاح اتمی نمی خواهیم و دنبال آن نمی رویم.
خاتمی گفت: به هر حال دشمنی ها و طراحی های بدی که دشمنان داشتند و احیانا برخی اشتباهاتی که در داخل صورت گرفت، در مجموع ما را رساند به اینجا که این تحریم ها بر ما تحمیل شد و فشارها زیادتر شد. الان در موقعیتی هستیم که با اجازه و هدایت رهبری مذاکرات شروع شد و این سیاست اصلی کل نظام است و رهبری در دولت قبل نیز اجازه مذاکرات را دادند اما تفاوت در عرضه و توان این دولت برای مذاکره است. این دولت صلاحیت و توان خود را در مذاکرات برای دفاع از ارزش های مملکت و گرفتن حقوق مردم و حل مساله در مذاکرات به خوبی نشان داد و پیش برد.
وی افزود: الان هدایت رهبری و خواست ملت حل آبرو مند مساله است و اکثریت قاطع مردم دلواپس سرنوشت این کشور هستند و می خواهند این مساله حل شود. ارزیابی ها و نظرسنجی هایی که می شود مشخص می کند که این خواست قاطع ملی است و مورد تایید اصل نظام است و این فرصتی است که ما نباید از دست بدهیم آنچه حاصل می شود آن است رسما و قطعا در سطح بین المللی تایید خواهد شد که ایران به عنوان یک قدرت دارای فناوری هسته ایی به رسمیت شناخته شود و این دستاورد بزرگی است. امکانات برای رشد و توسعه و تحقیقات فراهم شده است و تقریبا هیچ چیز از دست نداده ایم؛ ممکن است به لحاظ کمی بگوییم تعداد سانتریفیوژهایی که کار می کرد قبلا بیشتر بود و الان کمتر شده است اما مهم این است که آن تعدادی که کار می کند در مسیر درست و برنامه های پیشرفت و توسعه، کار خود را انجام دهد.

رییس اسبق جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این تحریم های ظالمانه ای به مملکت ما زیان زده است توضیح داد: ملت ما در برابر این تحریم ها مقاومت کرده و نشان داده است که تحریم ها یک ملت بزرگ را از پا در نمی آورد اما هیچ کس منکر خسارت ها و زیان های آن نیست ؛ بخصوص وقتی این تحریم ها توام با مدیریت غلط شود و ناکاردانی در بکارگیری امکانات این ضرر را مضاعف می کند. این تحریمها بر اثر توافق باید برداشته شود و این دستاورد بزرگی است بدون آنکه چیزی از دست بدهیم.
وی گفت: ما یک قدرت صاحب تکنولوژی هسته ای هستیم و این تکنولوژی صلح آمیز هسته ایست که حق مسلم ماست نه فقط انرژی هسته ای که بخشی از این تکنولوژی است.
خاتمی با بیان اینکه «ما در سال 83 توانستیم رسما در آژانس قطعنامه بگیریم که ایران حق داشتن تکنولوژی هسته ای را دارد» افزود: ایران انشاء الله در این توافق دستاورد قابل قبولی خواهد داشت و آن طرف نیز چیزی که نبوده است را می گوید، نیست. ما که بمب نمی خواستیم. آنها تبلیغات کردند و گفتند اینها دارند بمب می سازند، حالا هم می گویند ما بدون توسل به جنگ به اینجا رسیدیم که ایران دیگر دسترسی به بمب ندارد. این هم برد آنها و البته ما از اول هم نمی خواستیم به بمب برسیم و این اطمینان را با هر قراردادی می توان ایجاد کرد.
وی این مذاکرات را برای آمریکا و 1+5 فرصت مناسبی دانست و اظهار کرد: در مقابل سیاست های شکست خورده و زیانبار آمریکا در منطقه ما و جنگ افروزی هایی که قرار بود القاعده را از بین ببرد اما از دل آن النصره و الداعش بیرون آمد، این دولت می تواند بگوید بدون توسل به جنگ و با مذاکره می توان مسایل بین المللی را حل کرد.
خاتمی حل مساله هسته ای ایران را برای کل منطقه خوب دانست و تصریح کرد: برخی قدرتهای منطقه اشتباه می کنند که ایران را دشمن خودشان می دانند – وقتی می گویم ایران منظورم برخی نهادها که ممکن است کارهای اشتباه کنند نیست بلکه منظورم نظام جمهوری اسلامی است- این نظام برای منطقه خیر است و کشورهای منطقه می توانند در کنار جمهوری اسلامی امنیت خود را تعریف کنند.
وی با بیان اینکه اسراییل را بزرگترین دشمن این توافق معرفی کرد و گفت: بزرگترین قدرتی که سعی می کند این توافق به نتیجه نرسد، اسراییل است و متاسفانه برخی کشورهایی که غلط فکر می کنند، با اینکه خود تجاوز و آتش افروزی و غیرمستقیم به گروه های جنایتکار کمک می کنند، ایران را دائما متهم به دخالت در امور دیگران می کنند و از توافق هسته ایی ایران ناراحتند .
خاتمی پیشنهاد کرد: خوب است ما بعد از رسیدن به توافق، یک سیاست فعال دیپلماتیک در منطقه داشته باشیم. ایران از گام های نزدیکی به کشورهای منطقه که از زمان آقای هاشمی آغاز شد و در زمان ما شدت یافت ، ضرر نکرده و ما حتی توافقنامه امنیتی با کشورهای منطقه امضا کردیم. می شود در این زمینه ها پیش رفت و سوءتفاهم ها را از بین برد و البته ما همیشه از منافع خود و مستضعفان جهان دفاع می کنیم و این در قانون اساسی و ذات انقلاب ماست اما این به معنی بهم زدن امنیت کشورهای منطقه نیست. می توانیم بعد از توافق انشالله به سوی ایجاد فضای امن تر در منطقه پیش برویم و از اهمیت منطقه ایی یک تعریف جامع به دست بدهیم . امنیت منطقه بهم پیوسته است و باید با تفاهم مسایل حل شود و با حفظ اصول ، سوءتفاهم ها از بین برود.

وی اظهار امیدواری کرد که به یاری خداوند هیات مذاکره کننده و دولت محترم که واقعا زحمت می کشند و از منافع کشور دفاع می کنند، با قدرت بیشتر گام بردارند و طرف مقابل نیز از این فرصت استفاده کند و مشکلی که خودشان ایجاد کردند را بدون فزون خواهی و ذهنیت های غلط حل کنند و کسانی که به نمایندگی از اسراییلی ها یا تحت تاثیر آن در 1+5 مشکلاتی ایجاد می کنند و حرف های بی ربط می زنند را قانع یا منزوی کنند. این فرصت تاریخی برای ایران و غرب است که باید با قوت پیگیری شود و به نتیجه برسد.
خاتمی در عین حال با یادآوری بلندمدت بودن نتایج مذاکرات بیان کرد: البته ما نباید عجول باشیم و فکر نکنیم با حل مساله اتمی در ظرف 24 ساعت یا چند روز و چندماه، همه مشکلات حل می شوند. مشکلات ایران مشکلات سنگینی است و از گذشته به ارث رسیده و متاسفانه منابعی که داشتیم بد مصرف شده است و دولت با مشکلات خیلی بزرگی مواجه است. اگر این مذاکرات به لطف خداوند به نتیجه برسد، خیلی آثار مفیدی دارد اما آثار بلندمدتی که در اقتصاد، روابط خارجی مملکت و حل محدودیت های کنونی مشاهده خواهد شد ولی اینکه مردم تصور کنند فردای نتیجه مذاکرات، نان نصف قیمت می شود، اینطور نیست. دست این دولت خالی است؛ مردم باید صبر کنند و دولت هم باید تشکیلاتی برای توجیه مردم داشته باشد؛ مردم ما صبور هستند و همین که متوجه شوند، مسیر به سوی حل مشکلات است، راضی می شوند و انشالله که به برکت ماه مبارک رمضان ماه های خوبی را پیش روی خود داشته باشیم.
رییس بنیاد باران، بروز و ظهور مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی را به رویش گلی که در بوستان روییده و جایش خالی بوده تشبیه کرد و ابراز امیدواری کرد که انشاءالله همه در مسیری حرکت کنیم که مرضی رضایت خداوند است و انشالله خیر امت و ملت افزون شود.

 
 
تعداد بازدید: ۳۱۰۷۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,