درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴
زمزمه تجزیه کشورهای منطقه خطرناک است

سیدمحمد خاتمی، زمزمه تجزیه کشورهای منطقه را خطرناک دانست و تاکید کرد که سازمان ملل باید مقابل تجاوز علیه کشورها و تجزیه آنها بایستد.
به گزارش خاتمی مدیا، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی، رییس پیشین جمهوری اسلامی ایران در دیدار سالیانه فرهنگیان و جمعی از معلمان که هرسال به مناسبت روز معلم برگزار می شود، در سخنانی به سه موضوع «سیاست داخلی و اقدامات دولت»، «نسبت تعلیم و تربیت با اصلاح گری در جامعه» و «مسایل و مشکلات امروز خاورمیانه و معضل عدم رشد ملت ها» پرداخت و یاد معلمان شهید رجایی، باهنر و مطهری و معلمانی که بر آنها محدودیت، تحمیل و جامعه از حضور آنها محروم شده است را گرامیداشت.
خاتمی در این دیدار، رویکرد دولت و تلاش های انجام شده را رویکردی قابل قبول دانست و گفت: نمی توان برای حل مشکلاتی که هست فقط از دولت انتظار داشت؛ به ویژه اینکه بخشی از مشکلات کنونی بازمانده از سالهای قبل است و ترمیم آنها، خود کار بزرگی است که در اولویت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه همه مشکلات ناشی از تصمیم دولت و در اختیار دولت نیست یادآور شد که برای حل پاره ای از مشکلات کنونی، کل نظام باید به نتیجه برسد ولی آنچه به دولت مربوط می شود بخصوص توجه به دو امر است یکی «تحقق شعارهای انتخاباتی» و دوم «اجرای قانون اساسی» و اگر ایندو محقق شود زمینه ساز حل بسیاری از مشکلات خواهد بود.
وی افزود: باید شعارهایی که در سال 92 مطرح شد و مردم به آن رای دادند، عملی شود؛ البته شعارها را نمی توان یک شبه اجرایی کرد و باید روی به سوی اجرایی کردن آنها وجود داشته باشد که معتقدم رییس جمهور روی به آن سوی دارند.
در عرصه سیاسی و فرهنگی باید گام های بزرگ تری برداشته شود
خاتمی با تاکید بر اینکه باید جدا برای اجرایی شدن شعارها برنامه ریزی صورت گیرد اظهار کرد که در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی تلاش های ارزشمندی شده ولی در عرصه سیاسی و فرهنگی باید گام های بزرگ تری برداشته شود.
اجرای قانون اساسی، وظیفه مهم و خطیر رییس جمهور است
رییس دولت اصلاحات در ادامه، وظیفه مهم و خطیر رییس جمهور را اجرای قانون اساسی دانست و با یادآوری اینکه در اجرای این وظیفه مهم رییس جمهور موانعی وجود دارد، گفت: نقض، زیر پا گذاشتن و دهن کجی به قانون اساسی در کشور ما رایج شده است؛ باید مساله اجرای قانون اساسی با جدیت تحقق پیدا کند و به ویژه در زمینه تامین امنیت جامعه و تفکیک نکردن امنیت نظام از امنیت مردم باید اهتمام شود.
باید با نقض کنندگان قانون اساسی برخورد شود
وی با انتقاد از اینکه گاهی برخی به شکل خودسرانه و گاهی برخی دستگاه ها کارهای غیرقانونی و ضد قانون اساسی انجام می دهند و مورد اعتراض قرار نمی گیرند، بر لزوم برخورد با نقض کنندگان قانون اساسی تاکید کرد.
خاتمی با اشاره به برخی وقایع داخلی بیان کرد: اعتراض حق همه است و دولت، قوه قضاییه و دستگاه ها مصون از نقد نیستند ولی برخی روش های بکار گرفته شده و اعمال فشارهای عجیب و عبور از حدود قانون وجود دارد که اگر با نقض کنندگان برخورد جدی شود تا حدودی جلوی این کار گرفته خواهد شد.
برخوردهای مجرمانه علیه برخی شخصیت ها، نقض آشکار قانون اساسی است
رییس دولت اصلاحات با طرح این پرسش که پرونده اسیدپاشی چه شد و با متهمان آن چگونه برخورد شد؟ به وقایع شیراز و حمله به جناب علی مطهری اشاره کرد و گفت: برخوردهای مجرمانه ای که با برخی شخصیت ها می شود مثل وقایع شیراز و نظایر آن و عادی شدن اعمال مجرمانه در جامعه باعث تاسف است و در برخورد با آنها سستی می شود.
خاتمی با تاکید بر اینکه «اجرای قانون اساسی از وظایف مهم رییس جمهور است»، تلاش رییس جمهور در پافشاری بر اجرای شعارها را قابل تقدیر دانست و گفت: اگرچه برای انجام این وظیفه مهم اجرای قانونی اساسی رییس جمهور ضمانت اجرایی کافی وجود ندارد ولی با اختبارات فعلی هم می توان کارهایی انجام داد و قطعا با عملی شدن آن شعارها و پیگیری اجرای قانون اساسی، بسیاری از مشکلات حل می شود.
نسبت تعلیم و تربیت و اصلاح گری
به گزارش خاتمی مدیا، سیدمحمد خاتمی، ادامه سخنانش در جمع معلمان و فرهنگیان را به تشریح نسبت تعلیم و تربیت و اصلاح گری اختصاص داد و بیان کرد: معلم و مربی بزرگترین اصلاح گرانند و کار پیامبرانه می کنند.
وی افزود: معلم باید جامعه را به واقعیت های عالم و ارزش های موجود آگاه کند و مربی باید روح انسان را پالایش دهد و انسان آگاه و دارای روح پالایش یافته و اراده قوی جز به راه صلاح نمی رود.
خاتمی در یک تقسیم بندی، علم بمعنی عام کلمه را دو قسم دانست؛ یکی «آگاهی» و دانستن آنچه هست و خارج از حیطه ذهن آدمی است و دیگری شناخت نیکی و بدی، زیبایی و پلشتی و نیکویی غیر از آنچیزی است که در طبیعت وجود دارد؛ گرچه افلاطون خیر، زیبایی و حقیقت را یکی می بیند اما فرق می کند آنچه وجودش به خواست و اراده آدمی مشروط نیست و آنچه که خواست و اراده آدمی در تحقق آن موثر است. و علم: دارای دو شاخه ولقعیت شناسی و ارزش شناسی است.
اخلاق مبتنی بر آگاهی و آزادی است
وی ادامه داد: زیبایی ها و خیرها و رفتارهایی که بر اساس آن شکل می گیرد، اخلاق را تشکیل می دهد. شناخت خیر و زیبایی و عمل به آن اخلاق است و اخلاق در جایی است که آگاهی هم شناخت حقیقت و هم شناخت خیر و آزادی یعنی عمل مختارانه و آزاد بر پایه گزینش خیر باشد.
خاتمی توضیح داد: اگر آگاهی نباشد و کسی خیر را نشناسد، کار او اخلاقی نیست و اگر آگاهی باشد اما آزادی عمل نباشد و انسان هایی بنده هوس خویش یا اسیر هوای قدرت های جبار خودخواه باشند، هرچه علم هم داشته باشند چون انگیزه آنها هوس یا ترس است این عمل اخلاقی نیست.
وی با تاکید بر اینکه «اخلاق بدون آزادی و آگاهی» تحقق نمی یابد اظهار کرد: انسان مطلوب انسانی است آگاه، آزاد و اخلاقی. مگر دین جز برای تربیت انسان آزاد، آگاه و اخلاقی آمده است؟ رسالت دین، انسان سازیست.
خاتمی افزود: اگر دینی مبلغ جهالت و نافی آگاهی باشد، مطمئن باشید که دین خدا نیست. اگر به نام دین با آزادی انسان مخالفت شود آن دین، دین انحرافی است. و اگر دینی رفتار غیراخلاقی را مجاز می داند، دین مطلوب خداوند نیست.
دین حقیقی انسان را آگاه، آزاد و اخلاقی می خواهد
وی گفت: دینِ حقیقی دینی است که انسان را آگاه، آزاد و اخلاقی می خواهد و پیامبران برای همین آمده اند و آیا کار معلمی و مربی گری جز این است؟ معلمان بزرگترین اصلاح گران جامعه هستند یا باید باشند.
خاتمی به دو نوع اخلاق فردی و اجتماعی اشاره و بیان کرد: دروغ نگو، راست باش، پلشتی نکن، انصاف داشته باش؛ اینها در حوزه اخلاق فردی است اما وقتی انسان در جمع می آید، موضوعی به نام «فضیلت شهروندی» مطرح می شود.
اخلاق مقدمه سیاست است
وی گفت: در اندیشه سیاسی قدیم، اخلاق مقدمه سیاست بود و حتی در کتابی چون جمهوری افلاطون و آثار فارابی متافیزیک بنحوی مطرح می شود و عالم بنحوی تصویر و توجیه می شود که توجیه کننده نظام سیاسی مطلوب (از نظر این فیلسوفان) باشد.
خاتمی افزود: حاکمیت جباران و ستمگران در تاریخ از جمله در دنیای اسلام و مسیحیت که گاه حاکمانی با رنگ تقدس خطرناکتر از هر نوع دیکتاتوری عرفی عمل کردند، اندیشه در باب سیاست و اخلاق اجتماعی بمحاق رفت.
وی با تاکید بر اینکه «انسان علاوه بر فضایل فردی باید دارای فضیلت شهروندی شود» خطاب به معلمان بیان کرد: کار شما فقط ترویج فضیلت فردی نیست بلکه تربیت انسانِ صاحب حق و تکلیف (هر دو) و انسان اخلاقی و سیاسی کار معلم است و باید فضایل شهروندی خوب را در شاگردان بارور کرد.
خاتمی با یادآوری اینکه عقل سالم انسان می تواند معیارهای اخلاقی را تشخیص دهد، به رشد و کمال تاریخ بشر اشاره کرد و گفت: اینکه بشر در طول تاریخ و دادن هزینه های فراوان به این نتیجه رسیده است که حکومت های خودکامه و جبار مردود هستند و حکومت های برآمده از رضایت و رای مردم مطلوب، این یک فرآیندی است که معتقدم مشیت پروردگار بر آن قرار گرفته است و اختصاص به غرب و شرق ندارد.
وی افزود: ما مایه های چنین امری را در سنت و روش پیامبر و امام علی می بینیم. مگر نه اینکه آن حضرت علاوه بر اینکه یکی از علل مهم پذیرش حکومت را حضور مردم می داند می فرماید امتی که بدون لکنت زبان حق خود را بیان نکند و حق خود را از ظالم نگیرد امتی مقدس نیست یعنی آزادی تا آن حد که نه تنها بیان نظر و حتی اعتراض، مجازات نداشته باشد بلکه بیان کننده و معترض حتی دغدغه خاطر از امنیت خود نداشته باشد و دچار خودسانسوری هم نشود.
به هر حال اگر تاریخ به این نتیجه رسیده است که مردم سالاری پرفایده ترین و کم هزینه ترین سامان حکومتی و اجتماعی است اینرا باید یک مرحله کمالی تاریخ بشر دانست. البته به شرطی که دموکراسی را عین لیبرال دموکراسی ندانیم میتوان حکومت دموکراتیک با محتوای دینی و اسلامی داشت. البته به شرط اینکه تلقی از اسلام، اسلامی باشد که با معیارهای اصلی و مقومات مردم سالاری ناسازگاری نداشته باشد و از افتخارات ماست که انقلاب اسلامی در میان همه شیوه های حکومتی به جمهوری اسلامی رسید و امام بر آن تاکید داشتند.
اگر آزادی و نظارت نباشد، سیستم به سمت فساد می رود
وی در ادامه تاکید کرد: فضیلت شهروندی یعنی انسان حق خود را بشناسد و حق خود را مطالبه کند و بداند که می تواند نقد کند بلکه وظیفه دارد نقد کند؛ همانطور که امیرالمومنین علی (ع) بر این حق تاکید می کند و نصیحت را حق والی می داند یعنی شهروند موظف است خیرخواهانه حاکم را نقد و راهنمایی کند. یعنی آنچه در دنیای امروز حق مردم بحسای می آید، در نظر امام علی وظیفه مردم است. اگر این نقد اعمال شود و نظارت وجود داشته باشد آیا بازهم فساد ایجاد می شود؟
خاتمی با بیان اینکه «اگر آزادی ها و نظارت نباشد، سیستم به سمت فساد می رود» افزود: مطبوعات رکن چهارم دموکراسی و چشم بینای جامعه است و طبق قانون اساسی هیچ مقامی حق ندارد مطبوعات و رسانه ها را به گفتن و نگفتن، انتشار و عدم انتشار موضوعی مجبور کند مگر اینکه قانونی وجود داشته باشد. رفتاری غیر از این غیرقانونی و نقض قانون است و به قانون اساسی آسیب می زند و از جمله مواردی که آقای رییس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی باید از حقوق مطبوعات و جلوگیری از تجاوز از قانون اساسی توسط مقامات دفاع کنند، همین موارد است.
منتقدان و شهروندان نباید از بیان نقد بترسند
وی با یادآوری اینکه اساس رابطه در نظام مطلوب رعب و ترس نیست، گفت: منتقدان و شهروندان نباید از بیان نقد بترسند. نه می توان امنیت را به بهانه آزادی از بین برد و نه می توان آزادی را به بهانه امنیت محدود کرد.
خاتمی گفت: معلمان و مربیان ما تصور نکنند اگر دانش آموزان را فقط مجبور به حفظ ظواهر کنند کار خوبی است بلکه باید آنها را از دورن، اخلاقی بار بیاورند و چهره زیبای اسلام را بشناسانند.
وی در مورد اوضاع کنونی خاورمیانه نیز با اظهار تاسف از این همه درگیری و تجاوز و خون ریزی و دخالت قدرت های بزرگ گفت: در این منطقه طی سالیان اخیر حرکتی امیدوار کننده پدید آمد گرچه زمینه آن از دهها سال وجود داشت و ملت ایران در این زمینه پیشتاز بوده است یعنی به تنگ آمدن از استبداد، وابستگی و عقب ماندگی و حرکت به سوی آزادی و استقلال و پیشرفت، روح حرکتهای اخیر هم همین بود البته با توجه به اکثریت داشتن مسلمانان در عمق وجدانشان آنچنان آزادی و استقلال و پیشرفت را می خواستند که سازگار با دین و آیینشان باشد ولی حاصل کار چه شد؟ امروز آن حرکت شکوهمند در مصر به کجا انجامید؟ یک دیکتاتوری نظامی رفت و حرکت مردم سرکوب شد و دوباره حکومت نظامیان غیر آزادیخواه روی کار آمدند البته من در این مورد جریانهای اسلامی را هم مقصر می دانم؛ آنها هم نتوانستند اسلام را به گونه ای بیان و عرضه دارند که مردم مطمئن شوند با آزادی و پیشرفت آنان موافق است و همگامی با واپس گرایان و متعصبان و بی توجهی به جنبه های دموکراتیک آموزش های اسلامی خیلی ها را نگران کرد که مبادا از چاه دیکتاتوری بی ایمان نظامی دچار نوعی دیکتاتوری با رنگ دین گرفتار آیند و دیدیم که آنهمه شور و اشتیاق فرونشست و نظامیان و سکولارها چگونه جنبش مردم را دزدیدند. در لیبی چه می گذرد؟ در سوریه چه خبر ا ست؟
وی با اشاره به وقایع یمن گفت: آنچه در یمن رخ داد متفاوت بود و مردم با همه فقر مادی و محرومیت رشد خوبی از خود نشان دادند. میدانیم که در یمن همه افراد تقریبا سلاح دارند و تعداد سلاح های موجود در دست مردم را سه برابر تعداد جمعیت برآورد می کنند ولی مسالمت آمیزترین و مردمی ترین حرکت در یمن بود، در اینجا خشونتی نمی دیدیم؛ گروه ها و جریان ها در کنار هم و بدون برخورد خواستار آزادی و استقرار امنیت و عدالت بودند ولی ناگهان با دخالت بیگانه اوضاع بهم خورد. مسایل فرقه ای و قبیله ای مطرح شد و حرکت های مردم سالارانه به سوی خشونت رفت و بدتر از همه دخالت کشور خارجی و کشتار مردم بی دفاع و نابود کردن کشور فقیر یمن. این تجاوز به نفع چه کسی صورت می گیرد؟ مردم یمن چه گناهی کرده اند که باید تاوان آن را با بمب ها و تجاوز وحشیانه یک ارتش متجاوز بدهند؟ آیا جز اسراییل و ارتجاع و توسعه طلبان کسی از این اعمال سود می برد؟ من بصراحت می گویم یمن حیاط خلوت هیچ قدرتی نیست مردم رشید یمن به نمایندگی از هیچ قدرتی جز قدرت خودشان بپا نخاسته اند.
البته توصیه می کنم که در درون هم از اختلافهای فرقه ای و قبیلگی پرهیز شود و بازهم یمنی ها در کنار هم برای یمن آزاد و آباد مبارزه کنند و متجاوزان هم از آن عمل بدفرجام دست بردارند. مشکل یمن با مذاکرات یمنی و توافق میان خود یمنی ها حل می شود.
اگر در کشورهای منطقه دلشان به حال یمن می سوزد توافق کنند که همه در کنار ملت یمن قرار گیرند و بکوشند تا در درون یمن جریانها به توافق برسند و با استقرار یک حکومت مردمی مشکلات حل شود.
سازمان همکاری اسلامی کجاست؟ سازمان ملل چه می کند؟ نباید در برابر این جنایاتی که در یمن می شود و در برابر تجاوز آشکار به سرزمین یمن و به ملت یمن کاری بکنند؟ و به داد مردم برسند؟
من معتقدم که با تفاهم (اگر با حسن نیست همراه باشد) کشورهای منطقه می توانند به راه حلی که مردم یمن به آن می رسند برسند؛ کمک کنند و همیاری کنند برای تامین خواست قانونی و منطقی مردم یمن و راه حل فراگیری که همه یمنی ها را راضی کند. همه باید بپذیرند که در همه جا ازجمله یمن، امور باید بدست خود مردم باشد و خود مردم درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
خاتمی ضمن انتقاد از اینکه در منطقه و محافل بین المللی به توهم خطر ایران دامن زده می شود گفت: ایران سربلند و ایران پرافتخار برای هیچکس خطر نیست البته بر سر منافع و مصالح خود ایستاده است.
وی گفت: ما کی خواسته ایم بمب اتم تولید کنیم؟ من بعنوان کسی که اساس پیشرفتهای ما در عرصه هسته ای در زمان من بوده می گویم که در سیاست و راهبرد دفاعی و امنیتی ایران سلاح اتمی هیچ جایگاهی ندارد و آنچه دیگران میگویند بهانه است برای فشار روی ایران. خود آنها هم می دانند که ادعاهایشان باطل است.
وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه مرحله اخیر مذاکرات درباره پرونده هسته ای به نتیجه مطلوب برسد، افزود: نباید نقش رهبری را در پیشرفت امور و موفقیتی که انشاالله حاصل خواهد شد نادیده گرفت. اصلا مگر ایشان در زمان دولت قبل اجازه مذاکره ندادند. اگر توفیق بوده است اینکه دولت جناب روحانی و تیم توانمند مذاکره کننده توانسته است برخلاف پیشینیان مذاکره را خوب پیش ببرد. امیدوارم همه طرف های درگیر از این فرصت تاریخی بخوبی بهره ببرند و مصالح ایران تامین شود و دیگران هم بهره مشروع خود را ببرند.
خاتمی با تاکید بر اینکه ایران نیرومند و پیشرو برای منطقه، امنیت و صلح خواهد آورد، یادآور شد که وجود ایران پیشرو و دارای اقتصاد پویا به نفع همه کشورهای منطقه است و کشورهای منطقه می توانند بکمک هم و کمک ایران نیرومند و مقاوم امنیت پایدار را بهتر تجربه کنند.
رییس پیشین جمهوری اسلامی ایران در مورد یمن توصیه کرد: متجاوزان در یمن، خود را کنار بکشند و اعتراف کنند که اشتباه کرده اند و بعد هم بگذارند طبق نظر مردم این مساله حل شود.
زمزمه تجزیه کشورهای منطقه خطرناک است
سازمان ملل مقابل تجاوز علیه کشورها و تجزیه آنها بایستد
خاتمی با هشدار نسبت به زمزمه تجزیه کشورهای اسلامی، این زمزمه ها را خطرناک و تهدید دانست و گفت: ما نمی خواهیم این تفرقه ها در منطقه ما ایجاد شود و درگیری های مزمن و پرهزینه تر شکل بگیرد. از بین بردن وحدت ملی و سرزمینی بزرگترین تجاوز علیه کشورهاست و سازمان ملل باید مقابل آن بایستد.
وی در پایان گفت: ما هرچند در داخل گلایه هایی داریم اما در این منطقه ملتهب، آرامش و امنیت در کشور قابل قیاس با آنچه در منطقه می گذرد نیست و این به برکت انقلاب اسلامی و شعور بالای مردم است که باید قدر آن را بدانیم.
در ابتدای این دیدار نمایندگان فرهنگیان و معلمان به بیان نظرات، دیدگاه ها و گلایه های خود از نزول منزلت اجتماعی معلمان و همچنین انتقاد درباره وضعیت معیشت معلمان و عدم درک صحیح از مطالبات معلمان پرداختند .
انتهای پیام

 
 
تعداد بازدید: ۳۸۸۰۳

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ شهريور ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: نبودن نظارت و پاسخگویی، مشکلی است که باید حل کنیم
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,