درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۲ مهر ۱۳۹۳
سیدمحمد خاتمی: از کین توزی، خشم، تعصب نابجا و ظاهرگرایی ها پرهیز کنیم

بزرگداشت آغاز هفتاد و دومین سال تولد سیدمحمد خاتمی به رسم هر ساله، توسط حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی، مدیر مسوول روزنامه اطلاعات با حضور جمعی از چهره های فرهنگی کشور در دفتر وی برگزار شد.
در این جلسه که در فضایی صمیمی برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین دعایی، کیک و سبدگلی با 72 شاخه گل سرخ را به همراه هدایایی از جمله کتاب خطبه حضرت زهرا (س) و ضامن آهوی استاد فرشچیان را تقدیم خاتمی کرد و برخی حاضران نیز آثار هنری خود را تقدیم وی کردند.
سید محمد خاتمی با تشکر از حاضران بیان کرد: من چون خودم را انسان کوچکی می دانم و معتقد نیستم که عمر با برکتی در بندگی خدا و خدمت به خلق خدا داشتم، خیلی ارزش برای عمر خود قائل نیستم و امیدوارم خداوند نظر لطف خود را شامل حال من کند.
وی با بیان اینکه سالروز بزرگداشت تولد را برای خودم مناسب نمی دانم، گفت: ولی عنایت ویژه جناب آقای دعایی این فرصت را ایجاد می کند که در خدمت دوستان و عزیزانی که محبت و عنایت دارند و انسان های شایسته ای هستند، باشیم و این خیلی لذت بخش است.
خاتمی با تشکر ویژه از حجت الاسلام و المسلمین دعایی، عید سعید غدیر را تبریک گفت و یادآور شد: این سعید غدیر را باید مبنای همدلی، همراهی، پایبندی به اخلاق و عدالت قرار دهیم و در شرایطی که اختلافات نظری و عملی در جامعه ما وجود دارد به ویژه در دورانی که چهره زشتی از اسلام در منطقه نشان داده می شود، این عید را منشا زیبایی، همدلی، همراهی، انسان دوستی و احترام به حق و حرمت انسان قرار دهیم.
وی در ادامه تاکید کرد: در کشوری که دین ها و مذاهب مختلف وجود دارند، ما نیازمندیم که علی ابن ابیطالب را مبنا و معیار قرار دهیم و دلهایمان را بهم نزدیک کنیم و از کین توزی، خشم، تعصب نابجا و ظاهرگرایی ها و خشونت ورزی که اوجش در داعش تجلی می کند، پرهیز کنیم.
خاتمی در ادامه با تاکید بر ضرورت رعایت اخلاق، گفت: باید اخلاق را در زمینه رفتار فردی، روابط با یکدیگر و به ویژه در شکل دادن نظام خود، مورد توجه قرار دهیم که از برجسته ترین ویژگی امام علی نیز همین رعایت اخلاق بود با موافق و مخالف.
رییس بنیاد باران در ادامه به ویژگی های امام علی(ع) در رفتار با مخالف اشاره کرد و با اشاره به شعر شهریار که نشان دهنده رفتار مهربانانه امام علی(ع) است، گفت: در جنگ صفین به امام علی(ع) پیشنهاد دادند که آب را به روی دشمن ببندد اما امام علی(ع) نپذیرفت که شهریار در شعر خود، اخلاق مداری، انسان دوستی و رفتار با مخالفان به ویژه در جنگ را به زیبایی نشان می دهد.
خاتمی در پایان شعر شهریار را قرائت کرد:
شنیدم آب به جنگ اندرون معاویه بست/ بروی شاه ولایت، چرا که بود خسی
علی به حمله گرفت آب و باز کرد سبیل/ چرا که او کس هر بی کس است و دادرسی
سه بار دست به دست آمد آب و در هر بار/ علی چنین هنری کرد و او چنین هوسی
فضول گفت که ارفاق تا بدین حد بس / که بی حیایی دشمن ز حد گذشت بسی
جواب داد که ما جنگ بهر آن داریم/ که نان و آب نبندد کسی به روی کسی
در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دعایی نیز بیان کرد: در سورۀ مباركة مائده مي‌بينيم، پيامبر رحمتي كه 23 سال همه رنجها و مرارتها را بر خود هموار كرده است، و مردمي را كه بر لبۀ پرتگاه دوزخ بوده‌اند، به بهشت برين رهنمون شده و آن‌همه دشمني و عداوت را به دوستي و برادري تبديل كرده است، و افراد پراكنده‌اي را كه از هرگونه نظم اجتماعي و انتظام سياسي و ملي بي‌بهره بوده‌اند، به امتي واحده با بهترين شريعت و آيين تبديل كرده است، آري همين پيامبر، به رساندنِ پيغامي ملزم مي‌شود كه به پايان بردنِ وظيفۀ سنگينِ رسالت الهي، درگرو ابلاغ آن است: «يا ايها الرسول بلّغ ما اُنزل اليك من ربك و ان لَم تفعل، فما بلّغت رسالته». اينجاست كه پيامبر(ص) پس از انجام آخرين حج (حجۀ‌الوداع)، در صحرايي كنار بركه يا همان غدير خم، انبوه مسلمانان را جمع مي‌كند و در ضمن خطبه‌اي مفصل مي‌فرمايد: «من كنتُ مولاه، فعليٌ مولاه».
وی ادامه داد: شادباش و گراميداشتِ اين روز پرشكوه تاريخي، تنها به معناي بزرگداشتِ شخصِ امير مؤمنان علي(ع) با همه شايستگي‌‌ها و عظمت‌هاي خيره‌كننده‌اش نيست، بلكه به اصل اساسي‌تري رجوع پيدا مي‌كند كه بزرگداشتِ تعيين و تشخيصِ سرمشق و نمونۀ كاملي براي پيشوايي و امامت است، تا مردم در طول زندگي خود به او اقتدا كنند و از اين طريق در پرتو تربيت صحيح و پرورش مطلوب، حقايقِ دين و باطن احكام را دريابند و جنبه‌هاي گوناگون عبادي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي اسلام را به‌درستي بشناسند و آن‌را عملي سازند و استعدادهاي نهفتة خود را شكوفا نمايند. و البته كدام اُسوه بهتر از امام علي(ع) كه سرچشمۀ فضايل بود و دست‌پروردۀ پيامبر(ص) و آموزگار مفسران و فقيهان، زيور عابدان، در رأس زاهدان و پرهيزگاران، طلايه‌دار سلحشوران،‌پيشواي جوانمردان، قطب عارفان و سرحلقۀ رندان و به فرمودۀ پيغمبر اكرم (چنان‌كه در متون و منابع برادران اهل سنّت هم آمده است): «خزانۀ دانشِ پيامبر» و «دروازۀ شهر علم و حكمت»، كه «همواره با حق است و حق با اوست»، «با قرآن است و قرآن با اوست»، «از پيامبر است و پيامبر از اوست»، «پيراسته از هر گونه آلودگي است»، «بندۀ خداست و خدا دوستدار او و دوستان اوست»، «نسبت به پيامبر، جايگاه هارون به موسي را دارد»، و «برادر او در دنيا و آخرت است»، «پيشواي نكوكاران و دشمن تبهكاران»، كه «بر سر تأويل قرآن جنگيد، همچنان كه بر سر تنزيلش‌» و «يادكردن و نگريستن به او عبادت است» و «بهشت مشتاق اوست» و «سرلوحۀ كارنامۀ مومن، محبت به اوست: عنوان صحيفۀ المؤمن، حبّ علي بن‌ابي‌طالب».
مدیرمسوول روزنامه اطلاعات بیان کرد: ما امروز اينجا آمده‌ايم تا نخست، غديرِ ديانت‌مان و آنگاه، مهرگانِ مليّت‌مان را جشن بگيريم. و پس از آن، تولد مردي را نيز كه فرزند جسماني و روحاني پيامبر(ص) و علي(ع) است، شادباش بگوييم؛ سيّدْمَردي كه با تأسّي به اجدادِ طاهرينش و با لبّيك‌گفتن به نداي حضرت امام رضوان‌الله عليه و مقام معظّم رهبري حفظه‌الله تعالي به سهم خود، تلاش كرد تا غبار زمان را از چهرۀ تابناك اسلام بزدايد و كژفهمي‌‌ها و بدانديشي‌‌ها را كنار زده و نمادِ وجه رحماني دينِ رحمت و عدالت باشد شد.
تو خاتمي عزيز، از آغازِ انقلاب تا امروز، در جهت برپاييِ حكومتِ مردمسالاريِ ديني، بازوي ولايت و ياور رهبري شده‌اي. و همواره بر عهدت با امام و رهبريِ پس از امام و همه آنان كه نظام مردمسالاري ديني را پذيرفته‌اند، استوار و وفادار مانده‌اي. و دغدغه و اندوهِ مردم و امام و رهبرشان، غم و دغدغة تو نيز بوده است. در بيماري‌شان رنجور شدي و در تندرستي و سلامتشان شاكر و شادمان و اميدوار گشتي. تو با تأسّي به آنان، نمونه‌اي از وِداد و مردمداري نبوي و صبر و شكيبايي علوي و حلم و بردباري حسني و حسيني را براي ما ترسيم كردي. تو نشان دادي كه مي‌شود مسلمان بود و ايران را دوست داشت؛ نوانديش و پويا بود و سنّت را گرامي داشت؛ سياست ورزيد و پاك و راستگو بود. مي‌توان بر مسند قدرت نشست و خدمتگزاري فروتن بود. مي‌توان از مردم بود و با مردم ماند. مي‌توان با مخالف خود مهر ورزيد.
وی گفت: كاكاي عزيز، تو را دوست داريم و حرمت مي‌نهيم، زيرا علم و تعهد را ارج مي‌نهي و با چراغ دانش و احساسِ مسئوليت به پيش مي‌روي و به رغم بي‌اخلاقي‌ها و تهمت‌ها از راه روشن اجداد طاهرينت كه استواري بر جاده اخلاق و فتوّت و مروّت و مردانگي است، بازنمي‌گردي. تو را دوست داريم، چون قدرتِ دولت، تو را نياراست، بلكه تو زيور و پيراية دولت شدي. تو مسئوليت را طعمه نينگاشتي، بلكه امانتي دانستي كه بر دوش بايد‌كشيد و اداي وظيفه كرد. تو با تأسّي به سنّت پيامبر(ص) و علي(ع) و با وفاداري به امام و رهبر انقلاب، هيچ‌گاه نخواستي آن‌گونه كه با جبّاران و ستمگران سخن مي‌گويند، با تو سخن گويند و برتر از آنت پندارند که ممكن است خطا ‌كني و گمان کنند که اگر حقی به تو گفته شود، تو را سنگين و درشت مي‌نمايد. تو در آبادي ايران كوشيدي؛ همچنان كه در گسترش آزادي و سرفرازي مردم تلاش كردي. ما تو را همان ‌گونه يافتيم كه جد بزرگوارت در توصيف اهل تقوي فرمود: «در دينداري، نيرومند و در عين نرمي،‌هوشمند و در كنار بردباري، دانشمند. در سختي، شكيبا و در راه رستگاري، پويا». عمرت دراز باد و سرت سبز و تنت درست و دلت شاد.
در این جلسه یکی از هنرمندان تابلوی فرش چهره سیدمحمد خاتمی را تقدیم وی کرد و برخی عکاسان تصاویری که از وی به چاپ رسانده بودند، هدیه دادند و هادی حیدری، کارتونیست نیز کاریکاتور سیدمحمدخاتمی با عنوان دیالوگ را تقدیم وی کرد.
انتهای پیام

 
 
تعداد بازدید: ۲۷۹۳۸

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,