درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳
تلفیق شریعت، اخلاق و عدالت تلفیق موثری است

رییس‌جمهور پیشین کشورمان با تاکید بر این که اخلاق در سلسله علل احکام قرار دارد، اظهار کرد: تلفیق شریعت، اخلاق و عدالت تلفیق موثری است.

سیدمحمد خاتمی در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت آیت‌الله دکتر صادقی در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی آیت‌الله صادقی اظهار کرد: آیت‌الله صادقی فردی بودند که خردمندی، ایمان، شریعتمداری، اخلاق، عرفان و ذوق همگی با هم در شخصیت ایشان جمع شده بود.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که فقدان اخلاق چه در جوامع دینی و چه در جوامع غیردینی مصیبت‌آفرین است، خاطرنشان کرد: شریعت بدون اخلاق و ایمان و دور از خرد و پایبندی به ظواهر فارغ از عرفان مشکل‌آفرین است.

رییس‌جمهور پیشین کشورمان با بیان این‌که خشونت‌های زشت و ننگینی که امروز به نام دین انجام می‌گیرد خود نشانه‌ جدایی دین از شریعت، اخلاق، عرفان و ادب است، گفت: این مسائل زمانی ایجاد می‌شود که پوسته دین به حقیقت دین تبدیل شود. در دنیای امروز اساس سیاست و اساس روابط بین‌الملل دوری از اخلاق است.

خاتمی با اشاره به نظریه ماکیاولی در مورد جدایی اخلاق از روح سیاست، خاطرنشان کرد: گرچه در طول تاریخ سیاست همواره سعی می‌کرده که از اخلاق دور باشد، ولی حداقل در منابع فکری ما مسلمانان و ما شرقی‌ها اخلاق دارای جایگاه بوده است .

وی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن روز معلم و روز بزرگداشت آیت‌الله مطهری، اظهار کرد: همان‌طور که شهید مطهری در مورد عدالت گفتند، عدالت در سلسله‌ علل احکام است و احکام باید عادلانه باشد.

رییس‌جمهور پیشین کشورمان ادامه داد: من نیز معتقدم اخلاق در سلسله علل احکام قرار دارد. اگر اخلاق و عدالت را در طول شریعت قرار دهیم باید بدانیم که در دین حکم غیرعادلانه و غیراخلاقی نداریم.

خاتمی در پایان با تاکید بر این‌که یکی از ملاک‌هایی که مجتهد باید در نظر بگیرد این است که باید همواره حکم اخلاق‌دوستانه بدهد، گفت: من فکر می‌کنم تلفیق شریعت و اخلاق و عدالت موثر خواهد بود تعهدی است که باید در حوزه‌های فکری و دینی ما ایجاد شود و ما رگه‌های آن را می‌بینیم.

 
 
تعداد بازدید: ۸۲۸۱۰

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,