درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: مهدی قاسمی | ایسنا
 
 
  
۲۴ آذر ۱۳۹۲
ماندلا نشان داد که می‌توان جنگید ولی مهربان بود

رئیس جمهور اسبق ایران که چند روز قبل نتوانسته بود در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا شرکت کند، برای تماشای مستند «نقشه صلح» که درباره رهبر فقید جنبش ضدآپارتاید آفریقای جنوبی است،‌ به سینما فلسطین -محل برگزاری جشنواره فیلم مستند‌ (حقیقت)- رفت.

سید محمد خاتمی در میان خیل استقبال‌کنندگان در سالن شماره یک سینما فلسطین به تماشای این مستند نشست.

رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها که برای تماشای فیلم «نقشه صلح» در سینما فلسطین حضور یافته بود، با بیان اینکه "خشم به جنگ می‌انجامد و جنگ، نفرت و کینه‌توزی را پدید می‌آورد یا آن را گسترش می‌دهد"، اظهار کرد: خشم، نفرت و کینه‌توزی زندگی انسان‌ها را نابود می‌سازد.

رییس بنیاد باران در ادامه اظهار کرد: ماندلا نشان داد که می‌توان جنگید ولی مهربان بود. او برای مهربانی جنگید. او جنگید تا مردمی که تحت زشت‌ترین ستم یعنی تبعیض نژادی بودند، آزاد شوند و آزاد زندگی کنند.

خاتمی با بیان اینکه "نلسون ماندلا برای آزادی جنگید"، افزود: ماندلا نزدیک به 30 سال از دوران زندگی خود را در زندان گذراند. او جنگید تا جنگ نباشد و جنگید تا ستم و تبعیض نباشد و جنگید تا انسان بر سرنوشت خود حاکم شود. او یک انقلابی بود که انقلاب و جنگ او، به حاکمیت مردم بر سرنوشت خود انجامید.

وی در پایان با بیان اینکه "او (ماندلا) راهی را طی کرد که پیش از او گاندی بزرگ آن را طی کرد و پیش از همه آنها پیامبر اسلام(ص) آن راه را طی کرده بود"، یادآور شد: پیامبر اسلام(ص) در فتح مکه و در اوج قدرت، به جای کینه‌توزی، همه را آزاد کرد و برای همه زندگی را خواست.

سیدمحمد خاتمی همچنین از کارلوس آگوئرو کارگردان فیلم نقشه صلح که در سینما حضور داشت و دیگر پدیدآوردندگان این اثر قدردانی کرد.

«نقشه صلح» که به تازگی با کسب جوایزی از جشنواره های سائوپائولو، همپتون، گالوی و... مورد تحسین تماشاگران و منتقدان سینمای مستند قرار گرفته است، به تلاش‌ها و مبارزات خستگی‌ناپذیر «نلسون ماندلا» علیه تبعیض‌نژادی می‌پردازد.

این فیلم مستند 85 دقیقه‌ای که برای اولین‌بار پس از درگذشت نلسون ماندلا، در جشنواره‌ای روی پرده می‌رود، امروز (یکشنبه 24 آذرماه)، در سینما فلسطین اکران عمومی شد.

«کارلوس آگولو»، یکی از کارگردانان این فیلم مستند، تدوین‌گر فیلم معروف و اسکاری «دریای درون» به کارگردانی آلخاندرو آمه‌نبار و بازیگری خاویر باردم بوده است.

این برای اولین‌بار در هشت سال گذشته است که سید محمد خاتمی در یک جشنواره رسمی سینمایی حضور می‌یابد.

 
 
تعداد بازدید: ۱۰۱۱۸۵

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,