درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۲۲ شهريور ۱۳۹۲
دیگر کینه و تقابل و دفع و حذف و حصر و زدن و بستن و با هم کنار نیامدن و متهم بودن و متهم كردن بس است

رییس‌جمهور اسبق کشورمان که برای دیدار با مادر و خانواده خود در زادگاهش اردکان به سر می‌برد با جمعی از اصلاح طلبان یزدی ديدار و گفت و گو كرد.
متن كامل سخنان سيد محمد خاتمی به شرح ذيل است:
خیلی خوش آمدید محبت فرمودید؛
لازم می دانم در آغاز سخن مراتب تاسف و تسلیت خودم را برای فاجعه ای که این روزها پیش آمد اعلام كنيم البته چنين حوادثي برای هر کس باشد تاثر آور است ولی در این حادثه بیشترین مشکل برای یزدیها والبته اصفهانیها پیش آمد.
تصادف دو اتوبوس با همدیگر و از دست دادن جان تعداد زیادی از افراد و مجروح شدن و آسیب دیدن تعداد دیگری از انها بسیار بسیار باعث تاسف و تاثر است.
امیدوارم این مساله پیگیری جدی بشود همان طور که جناب رییس جمهور هم بلافاصله عکس العمل نشان دادند و دیگران. باید علل و عوامل اینها معلوم شود البته نمی شود گفت خدای نکرده عمدی بوده کسی که این کار را نمی کند ولی عیب و علت هایی در کار هست که ما شاهد این فجایع بزرگ هستیم. جان انسان باید بیشتر از اینها برای همه ما هم مردم هم حکومت هم مسئولین ارزش داشته باشد و بررسی کنیم و تا آنجا که ممکن است جلوی عوامل پیش آمدن این سوانح را بگیریم.
من به همه خانواده های داغدار تسلیت عرض میکنم و آرزوی شفا می کنم برای مجروحان این حادثه و آرزوی غفران برای کسانیکه جانشان را در این حادثه از دست دادند.
البته در طول سال ما شاهد حوادث این چنینی هستیم از جمله تا به حال عزیزانی که راهی راهیان نور بودند یا دانش اموزان و دانشجویانی که عازم اردو بودند که خیلی ادم تاثر پیدا می کند به خاطر بی توجهی ها به هر حال هر حادثه ای که باشد اینها برایمان رنج آور و درد آور است و امیدوارم با دقت بیشتری مسئولان ذیربط به این مساله بپردازند و ما شاهد این فجایع بزرگ و سوانح رنج آور نباشیم.
در دیدار قبل با دوستان مساله را عرض کردم که انعکاس خوبی نیز داشت و مساله ای را عرض کردم و روی آن تاکید کردم و همواره هم تاکید کردم که در جریان انتخابات این حادثه میمونی که پیش آمد و واقعه مبارکی که حاصل شد اصلا چیست؟و وقتی چیستی آن مطرح شد توقع ما هم از آن باید معلوم شود.
خدای نکرده اشتباه نکنیم که آنچه که بوده و آنچه بدست آمده یک چیزی خلاف واقع بوده باشد و ما توقعاتمان را بر اساس آن استوار کنیم و وقتی همه توقعات برآورده نشد ناراحت بشویم.
روندی که کشور ما داشت روند خطرناکی بود که اگر ادامه پیدا می کرد ما برای موجودیت ایران احساس خطر می کردیم. در اقتصاد؛ در مدیریت ،در نحوه هزینه کردن امکانات و بودجه های مملکت در بهره وری از منابع، در همه مسائل ما دچار مشکل بودیم. در روابط خارجی روابط داخلی مان و این روند روندی نبود که بشود ادامه پیدا بکند آنچه در این انتخابات رخ داد آن روند قطع شد یعنی این دستاورد؛دستاورد بسیار مهمی بود و دولتی روی کار آمد که کاملا شعارهایش شفاف و مشخص بود و من عرض کردم بین اینکه شکست اصلاح طلبان و هم اصلاح طلبی با پیروزی گفتمان اصلاح طلبی ما دومی را انتخاب کردیم چون اگر آن‌طور نبود گفتمان مشترک جناب آقای عارف و جناب آقای روحانی که هر دو اموری بود که ما می خواستیم پيروز شد. اگر بگویم اصلاح طلبی چیست همین هایی است که حضرات مطرح کردند با کمی بالا پایین. البته بهتر است بگوييم ملت و نظام و كشور پيروز شد و كسي نبايد براي خود جايي ويژه باز كند.
بعد از 8 سال عمدتا در تنگنا قرار گرفتن کامل این گفتمان و القاء این مساله که گفتمان باطلی است انحراف است خطرناک است و نیز برخوردهای شدید با کسانی که صاحب این گفتمان بودند از ايجاد محدوديت و حتي زندان كردن و تهمت زدن و در مقابل جريان تنگ نظري كه خود را انحصارا صاحب و متولي انقلاب مي دانست و هر كاري كه مي توانست كرد تا بگويد ديگران غیر انقلابی هستند. معلوم شد که ملت اين رويه را نمي‌پسندند خوشبختانه نقش رهبري هم در پديد آمدن اين تحول مهم بود و بالاخره معلوم شد كه مردم به چه چیزی رای دادند و به چه چیزی رای ندادند. این دستاورد دستاورد کمی نیست، بزرگ است و باید حفظش بکنیم.
خود به خود هم فضا عوض شده است، فضایی که پیش آمده فضای متفاوت با گذشته است. مهم این است که ما كه خواستار تحقق آرمان هاي انقلاب و سربلندي كشور و مردم هستيم از این فضا چگونه استفاده کنیم.
آیا می شود از این فضا طوری استفاده کرد که در محیط آرام تری بشود در متن جامعه حضور داشت ولو اینکه در حکومت هم حضور نداشته باشیم بتوانیم حرف هایمان را بزنیم بتوانیم دور هم جمع شویم بتوانیم رویمان به جامعه بکنیم وسطح دانش و بینش جامعه را ارتقا دهیم و نیز هر کسی در هر حوزه ای که می تواند کاری بکند بتواند کارش را انجام بدهد.
شما فکرنکنید در سالهای گذشته فقط عده ای زندان رفتند و حصر شدند نمونه کار مثلا جناب اقای سفید و دوستانشان که در مسائل فرهنگی و اجتماعی خوب خدمت می‌کنند دائما تحت فشار بودند یا هر یک از خود ما كه در چارچوب نظام تشکیلاتي، قانون و اساسنامه ای بسیار خوب داشتيم. ولي فعاليت ها تقريبا تعطيل بوده است يا با موانع روبرو بوده است. به نظر بنده این فضا عوض شده است که در نوع خودش مبارک است و ما باید از این استفاده بکنیم و بدون اینکه ایجاد حساسیت بشود و كساني دچار تفريط و افراط شوند تلاش كنيم اينك دل هایی که به هم نزدیک تر شده، کینه هایی که تا حدود زیادی رنگ باخته است و زمینه هایی برای همدلی با جاها و جريانات پدید آمده است اینها را تقویت کنیم. دیگر کینه و تقابل و دفع و حذف و حصر و زدن و بستن و با هم کنار نیامدن و متهم بودن و كردن بس است.
هم ما باید نگاه به آینده بکنیم هم امیدواریم حاکمیت و بخش هایی ازجامعه این نگاه را داشته باشند و ما از این فضا برای همدلی و همراهی استفاده کنیم.
اینکه در آینده چه خواهد شد، من نمی دانم و دقیقا نمی توانم پیش بینی کنم ولی می دانم که كشور با وضع خوبی مواجه نيست و به سادگی نمی شود مشکلات فراوان را حل کرد. مهم این است که در مسیر درست قرار بگیریم منتهی زمان هم زمان کمی است یعنی اگر ما نتوانیم در مدت کوتاهی لااقل برخی مشکلات اساسی را در عرصه اقتصاد و روابط خارجی و مسائل داخلی برداریم احتمال کارگر افتادن آن عوامل منفی که تا حالا بوده چه در خارج و چه در داخل هست ممکن است لطمه بزرگی به ما وارد شود و به همین دلیل باید بکوشیم هم دولت را کمک کنیم هم خودمان تلاش کنیم که انشالله تا حدودی مشکلات حل شود.
بنده به هیچ وجه قصد دخالت در امور ندارم با همه محبت و لطفی که مسئولان بزرگوار درباره من دارند بنده فقط کلیات را گفته ام کلیات را می گویم بنایم دخالت نیست اما بر روي یک چیز تاکید داشته ايم و حضورا خدمت جناب آقای دکتر روحانی گفته ام و در ديدارها هم تكرار كرده ام، و آن اینکه واقعا مردم به جناب آقای روحانی، جهت گیری ها و شعارهايشان رای داده اند؛ جهت گيري آقای روحانی متفاوت بود با دیگرانی که در معرض رای آوري بودند و مردم ایشان را انتخاب کردند.
آنچه ما می خواهیم پافشاری ایشان در رویکردی است که مردم به آن رای دادندتا آن بتواند در جامعه پیاده شود.جامعه هم باید این ظرفیت را داشته باشد تا خیال پردازانه با مسئله برخورد نکند نخواهد یک شبه همه انچه گفته شده پیاده شود مهم این است که رویکرد و جهت به آن سو باشد. وقتي مردم به آن رويكردها رای داده اند احترام به مردم و تامین نظر مردم این است که کسانی بیایند که به این رویکردها معتقد باشند وتوان انجام آن را داشته باشند. در يك كلمه اكثريت مردم افراط و تفريط را نفي مي كنند و خواستار تغییر در درون نظام هستند نه تغییر نظام. مردم شیوه ها و روش هایی که همه از آن ضرر کردیم را نپسنديدند و شیوه های متناسب تر که در شعارها بوده برگزيدند. بايد ابزارهاي متناسب با اين شعارها انتخاب شود و براي تحقق شعارها تلاش شود. همه ما بايد كمك كنيم.
جناب آقای رییس جمهور انصافا پای بندی خودشان را به رويكردها و عهدي كه با ملت بسته اند نشان داده اند و همواره گفته اند و تاكید کرده اند و در عمل هم خیلی جاها تصمیمات خوبی گرفته شده است؛گرچه من وقتی خودم را جای ایشان می گذارم اینقدر مسائل حاد زیادی وجود دارد و بخصوص در همین ماههای اخر دولت گذشته تصمیماتی گرفته شد که واقعا دست دولت آینده را در خیلی جهات می بندد ؛مشکلات فراوانی که وجود داشته اینها ذهن رئیس دولت را می گیرد مسائل معیشت مردم، دارويی مردم، ارتباطات مردم و مسائل مختلفی که در عرصه هاي مختلف هست و رييس جمهور خود را مكلف به حل سريع آنها مي داند.
معلوم است که ذهن مسئول عالي سخت درگير می شود و لازم است اين فوريت ها را در نظر بگيرد.
من در جریانات مشکلات آقای روحانی هستم و مشکلات حاد و روزمره ای که بالاخره رییس دولت باید جوابگوی آنها باشد خود به خود انسان را مشغول می کند تا نتواند به مسائلی که کمی عمیق تر است و اثارش در دراز مدت مشخص می شود بپردازد.
مشکلات زیاد است امیدوارم چه در رویکرد داخلی و چه در رویکرد خارجی با حفظ اصول و معیارها و مسائل ما شاهد پیشرفت در همه امور باشیم واین فضای مبارکی که بوجود آمده نه تنها بسته نشود بلکه گسترده تر بشود.ازجمله با این بدبینی هایی که منجر شده است به دستگیری ها و با نگاه دیگری نگاه بکنیم و کم شدن فشارها و انشالله برداشته شدن انها در جامعه باشیم که خودش از نظر روحی برای جامعه می تواند مهم باشد.
یکی از کارهای مهمی که در این انتخابات شد یاس گرایش یابنده به یاس مطلق که در جوانان ما ایجاد شد این نه تنها با ان مقابله شد بلکه با امید جوانان ما در عرصه امدند و انشالله که این امید گسترش پیدا کند و جوانان ما امیدوار باشند و ما بتوانیم از وجود انبوه این جوانانی که هستند استفاده بکنیم.این همایش اخیری که جوانان در شهرکرد داشتند خودش یک گام به جلو بود که انشالله این گام باز هم شاهد باشیم که بلند تر برداشته شود.
آنچه مهم است و دارد روی آن فکر می شود یک نوع ارتباط میان جوانان و تشکل هایی که در سراسر کشور هستند که هماهنگ بتوانند کار بکنند و فعالیت اساسی شان را انجام بدهند.نباید کاری بکنیم که دیگران را نگران بکنیم و انها را به عکس العمل وا داریم. در مناسبت های مختلف مي توان همه مردم و جوانان دور هم جمع شوند و نشان دهند كه قصد خدمت به كشور و ملت را دارند.
ما هم مثل شما كه سوال كرديد نگران وضع عزيزان محصور و زنداني هستيم؛ اين حصرها و محدوديت ها بخصوص نسبت به كساني كه سني از آنان گذشته است مي تواند فشارهاي عصبي ايجاد كند و سبب بيماري يا تشديد بيماري شود كه اين امور نگران كننده است البته خوشبختانه مي توان شاهد انعطاف در اين زمينه ها بود و اميدوارم همه به اين نتيجه برسيم که آزادی این عزیزان و زندانیان به نفع همه است در درجه اول به نفع انقلاب و مردم و رهبری و همه کسانیکه علاقمند به آنها هستیم و بعد به نفع كشور و جامعه اميدواريم.
همچنین در این دیدار که تابش نماینده مردم اردکان،حجت الاسلام محمد صدوقی؛سفید استاندار اسبق یزد؛مهندس سید علی خاتمی ودکتر محمدرضا خاتمی و...نیز حضور داشتند برخی از حاضران به بیان دیدگاه‌های خود درباره مسائل روز کشور و توقعات و انتظارات خود از رییس‌جمهور منتخب پرداختند.
زیارت اهل قبور، حضور در آرامگاه آیت‌الله خاتمی و شهدای جنگ تحمیلی شهرستان اردکان و ادای احترام به آنها، جاری کردن خطبه عقد زوج اردکانی؛ دیداربا اعضای منتخب شورای اسلامی شهر اردکان و همچنین شورای شهر احمدآباد از دیگر برنامه های سید محمد خاتمی در این سفر بود.

 
 
تعداد بازدید: ۴۷۷۵۲

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,