درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: عبدالواحد میرزازاده - ایسنا
 
 
  
۱۷ تير ۱۳۹۲
"داوری" زمینه تفکیک تکلم از وراجی را فراهم ساخت

سید محمد خاتمی در مراسم جشن 80 سالگی دکتر رضا داوری اردکانی گفت: اگر حرمت انسان و حتی وجود انسان در سخن و کلام تجلی پیدا می کند، حرمت نهادن به انسان حرمت نهادن به کلام است، استاد داوری کسی است که نحوه حرمت به کلمه و کلام را به ما آموخت و زمینه تفکیک تکلم را از وراجی فراهم آورد.

مراسم جشن 80 سالگی دکتر رضا داوری اردکانی استاد فلسفه دانشگاه تهران و رییس فرهنگستان علوم عصر امروز یک شنبه 16 تیرماه در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.

رئیس جمهوری سابق ایران در این مراسم گفت: اگر تفکر جوهر آدمی است و اگر تفکر با پرسش آغاز می شود استاد داوری اردکانی از کسانی است که هم پرسشهای زمانه را مطرح کرده و هم افقی به روی ذهن گشوده که چگونه بپرسیم. اگر حرمت انسان و حتی وجود انسان در سخن و کلام تجلی پیدا می کند، حرمت نهادن به انسان حرمت نهادن به کلام است، استاد داوری کسی است که نحوه حرمت به کلمه و کلام را به ما آموخت و زمینه تفکیک تکلم را از وراجی فراهم آورد.

سید محمد خاتمی تصریح کرد: اگر وقتی سیاست از تفکر دور شد و همچون سیاهچالی همه ارزشهای انسانی را در خود می بلعد و دین وفرهنگ را به تسخیر خود در می آورد استاد داوری به ما این تذکر را می دهد که مرز میان تفکر و سیاست زدگی را تشخیص دهیم. این همه بزرگی و علم و دانش وفرهنگ توام بوده و هست با تواضع استاد داوری که هر چه عمر پر برکت ایشان افزوده شد این تواضع بیشتر شد.

رئیس جمهوری سابق ایران سخن خود را با این جمله به پایان رساند که: این همه بزرگی وقتی شکوه می یابد که با نجابت استاد همراه می شود؛ نجابتی که از پدر و مادر بزرگوار و به ویژه مادر بزرگوارشان به ارث رسیده است.

دکتر رضا داوری نیز در این مراسم با اشاره به این که سیاست می‌نویسم اما سیاسی نیستم خاطر نشان کرد قدر ابتکار خاتمی را ندانستیم

رضا داوری اردکانی رییس فرهنگستان علوم با بیان این‌که «من سیاست می‌نویسم اما سیاسی نیستم و نمی‌توانم باشم» گفت: من همیشه با سیاست سر و کار داشتم اما سرو کار فکری بوده است.
دکتر رضا داوری اردکانی شب گذشته در مراسم تولد 80 سالگی خود که با حضور شخصیت‌های علمی، فرهنگی و فلسفی کشور در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد، از احسان و لطف اهالی علم و فرهنگ به خود تقدیر و تشکر کرد و گفت: بسیارهستند معلمانی همچون بنده که 62 سال خدمت کردند اما چنین مورد احترام و اکرام قرار نگرفتند.
وی خاطرنشان کرد: من منتی بر کسی ندارم که کتاب خواندم، من هوش زیادی ندارم بلکه اصرار زیاد دارم و بارها برای نوشتن یک کتاب دست نوشته‌هایم را می‌خوانم و تغییر می‌دهم.
این استاد فلسفه و فیلسوف فرهنگ همچنین خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی که در این جلسه حضور داشت، گفت: من 70 سال است که ایشان را می‌شناسم شاید برخی بگویند می‌خواهد خود را به قدرت بچسباند، اما در دوران ریاست جمهوری و چه بعد از آن ارتباط خاصی با ایشان نداشتم زیرا کاری با ایشان نداشتم و نیازی به تقرب هم نداشتم اما من به ایشان و خانواده‌اشان ارادت داشتم.
رییس فرهنگستان علوم در ادامه با اشاره به جایگاه و کارکرد فلسفه تصریح کرد: شاید در نگاه اول احساس کنیم فلسفه هیچ فایده ندارد و به هیچ کار نمی‌آید اما میان سیاست، علم،‌ دانش و مسلمات که وجود دارد با فلسفه پیوند وجود دارد و من به دنبال این هستم که ببینم که این ارتباط در کجا است.
وی ادامه داد: بین تفکر و زندگی ارتباطی است که نمی‌شود آن را بیان کرد، زیرا عقل معاش از عقل کلی بیرون نمی‌آید وقتی تفکر است اخلاق و سیاست قوام پیدا می‌کند و این تناسب و تعادل در جامعه عدالت به وجود می‌آورد، بنابراین ما با یک ساحتی بودن به مقاصد خود نمی‌رسیم لذا اگر فلسفه تنها باشد علم‌، سیاست، معاد و تکنولوژی نباشد آن فلسفه به هیچ درد نمی‌خورد.
این استاد برجسته فلسفه گفت: امروز باید فکر کنیم که اگر توسعه و پیشرفت می‌خواهیم بدون برنامه نمی‌شود و برنامه بدون تعامل عقلی امکان ندارد.
داوری اردکانی با اشاره به این‌که «فلسفه یعنی درک امکان علم و عمل» افزود: جهان با مهروزی و محبت بنا شد و با آنها ادامه پیدا می‌کند ما قدر ابتکار آقای خاتمی که بحث گفت‌وگو را مطرح کرد ندانستیم در حالی که ما از ابتدا با پاسخ به پرسش خالق اهل گفت‌وگو بودیم.
رییس فرهنگستان علوم با تقدیر مجدد از برگزارکنندگان مراسم نکوداشت 80 سالگی خود گفت: مجلس عجیبی بود از همه گروه‌ها و جناح‌ها بودند ما با هیچ کس نزاع نداریم و ما نمی‌توانیم یک تیپ تشخیص دهیم و همه را در آن بگنجانیم من معلم هستم و کتاب می‌خوانم و سیاست می‌نویسم اما به حضرت عباس سیاسی نیستم و نمی‌توانم باشم. البته همیشه با سیاست سر و کار داشتم و اما سرو کار فکری داشتم.
وی در پایان افزود: 80 سالگی چیزی بدی است اما در عین حال نیز خوشایند است، امشب شما به دانش و علم ارج گذاشتید و من هیچ نیستم فقط کار کردم و شما قدر کارگر را می‌دانید و این بزرگی مردم ایران و اهل علم و فرهنگ و سیاستمداران آن است.
به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم با حضور سید محمد خاتمی، فاطمه طباطبایی‌، سیدمحمود دعایی، محمد رجبی، غلامرضا اعوانی و نمازی از کتاب شعر «شعر و همزبانی دکتر داوری اردکانی» رونمایی و هدایای 9 سازمان و نهاد برگزارکننده از سوی نمایندگان این نهادها به وی اهدا شد. همچنین پیام و صوت و تصویر همسر،‌ دختران و نوه‌های دکتر داوری اردکانی که در خارج از کشور حضور دارند در قالب کلیپی پخش شد.

 
 
تعداد بازدید: ۴۹۳۵۰

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,