درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۶ آذر ۱۳۹۰
خیال نکنید که کار اصلی کاری است که مستقیماً سیاسی است

"وضعیت اقتصادی و سیاسی و مدیریتی و بین المللی ما مطلوب نیست و می خواهم نکته ای را بر آن بیفزایم و آن افزایش روزافزون آسیب های اجتماعی است. خشونت و عصبانیت که در روابط افراد بیشتر می شود و حتی منجر به جرح و قتل ها می گردد. انحراف هایی که در جامعه پدید می آید و بخصوص دامن جوانان ما را می گیرد، افزایش طلاق، افزایش موج مهاجرت، بخصوص دانشمندان و جوانان و ... همگی نشانه مشکلات بنیادی است که جامعه با آن روبرو است و همین جا پیشنهاد می کنم که پرداختن به آن و چاره جویی برای رفع این مشکلات می تواند در دستور کار شما قرار گیرد و خیال نکنید که کار اصلی کاری است که مستقیماً سیاسی است."
اعضاء شورای هماهنگی اصلاحات در دیداری با سید محمد خاتمی به بحث و تبادل نظر در مورد مسائل جاری و وضعیت کشور به لحاظ داخلی و بین المللی پرداختند.
اعضاء شورای هماهنگی اصلاحات ضمن در ابتدای این نشست به بیان دیدگاه های خود پرداختند که اهم آن به این شرح است:
وضعیت موجود در کشور به هیچ وجه مطلوب نیست، بخصوص برای دوستداران انقلاب و کسانی که نظام جمهوری اسلامی را قوی، پیشرو و کشور و ملت را سربلند می خواهند.
امروز شاهد مدیریتی غیرکارآمد در تأمین مصالح ملی و به هم ریخته هستیم. بر میزان فقر افزوده شده است. تولید و رونق اقتصادی لطمه دیده است. نا امنی سیاسی و اجتماعی بخش مهمی از جامعه را تهدید می کند. در مصرف بیت المال توجه و دقت نمی شود و دستگاه های کنترلی نیز اشراف لازم و منشائیت اثر کافی ندارند و کسی نمی تواند دقیقاً بگوید درآمدها چگونه مصرف می شود.
شخصیت هایی که سابقه خدمت و صداقت دارند محصورند و انبوهی از نیروهای مخلص و کارآمد در زندان به سر می برند و خانواده های آنان نیز با محدودیت و تنگنا روبرو هستند. برخوردهای سخت افزاری راه را بر تدبیر درست می بندد.
افزایش قیمت ها بخصوص برای کم درآمدها و بخش های محروم تر جامعه مشکلی سخت ایجاد کرده است.
تحریم های خارجی شدیدتر می شود و حتی تهدید برخوردهای خشن تر با نظام جمهوری اسلامی هم بر آن افزوده شده است. البته اگر خدای ناکرده خطری باشد، ما و همه اصلاح طلبان که امتحان خود را در دفاع از نظام و انقلاب داده اند جلوتر از همه برای مقابله هستیم و دشمن باید بداند که هر اقدام نرم یا سخت او اوّل آسیبش به مردم می رسد و همگی نیز در برابر تهدید خارجی متحدند و از کشور و انقلاب دفاع خواهند کرد.
در این شرایط به انتخابات نزدیک می شویم انتخابات برای همه ما و تمامی ملت دارای اهمیت اساسی است و حق حاکمیت بر سرنوشت در جریان انتخابات فراگیر و خوب اعمال می شود و ما نیز همواره گفته ایم که حضور در انتخابات حق همه است و حاکمیت نیز باید زمینه این حضور را فراهم آورد.
در این مورد شرایطی حداقلی نیز مطرح شده است که هنوز هم از تحقق آن نومید نیستیم، ولی متأسفانه نشانه های مثبتی در تغییر رویکردها به نفع انتخابات آزاد و مطلوب نمی بینیم محدودیت ها نه تنها رفع نشده بلکه تشدید هم شده است و حتی امکان یک همایش مسالمت آمیز و به مناسبت عید سعید غدیر از ما گرفته شد. نه تنها شاهد گشایش در مورد زندانیان نبودیم بلکه در این اواخر سخت گیری ها هم بیشتر شده است.
نشانی از فراهم آوردن زمینه رقابت که لازمه یک انتخابات خوب است به چشم نمی خورد بلکه برعکس سخن هایی از زبان بعضی جریانات و حتی مسؤولانی که باید پاسدار آزادی و امنیت انتخابات باشند می شنویم که مأیوس کننده است. خط و نشان ها و این که راه حضور جریاناتی را که نمی پسندند خواهند بست و حتی تهدیدهای مختلف.
جامعه از ما انتظارات فراوان دارد. نمی شود نظر بخش مهمی از جامعه که ما افتخار نمایندگی از آنان را داریم ندیده گرفت. می بینند که فضای انتخابات سرد است، چون جامعه نامطمئن است. بعضی از تشکل ها از شهرستان ها خواسته اند که افراد مناسب برای مجلس برای شرکت احتمالی را معرفی کنند حتی یک نفر داوطلب نبوده است. بسیاری از مردم حضوراً یا در ارتباطات غیرحضوری از ما می خواهند که حالا که حاکمیت شما را نمی خواهد، مبادا خود اصلاحات را وجه المصالحه قرار دهید.
متأسفانه تریبونی هم برای اظهار نظر آزاد ما نیست. آن ها هم که هست یا تعطیل می کنند یا برایشان محدودیت ایجاد می کنند. درست است که حضور حتی یک صدا هم در مجلس غنیمت است، ولی به چه قیمت؟
متأسفانه با وضعیتی که پیش آمده نه تنها نسبت به انتخابات شوری نیست، بلکه روز به روز شاهد دورتر شدن و زدگی از نظام هم لااقل در بخش هایی از جامعه هستیم.
و این امر به نفع گروه ها و کسانی است که در مقابل نظام و انقلاب هستند و ما سی سال است که در مقابل آن ها قرار داشته ایم. حالا هم نباید رفتاری داشته باشیم که مورد سوء استفاده آنان و دشمنان اصلی انقلاب و کشور باشد.
امروز رویکرد مردم به حضور اصلاح طلبان با رویکرد چندسال پیش بسیار فرق کرده است. زیرا بیشتر دچار نومیدی و بی فایده بودن حضور شده اند. و ما هم نباید کاری کنیم که یک سره از اصلاح طلبی که همواره خود را در چارچوب انقلاب و نظام دیده و به همین جهت هم همواره خواستار اصلاح امور بوده است نومید شوند.
در این موقعیت باید با نظر داشت به وفاق میان اصلاح طلبان و حتی حرکت به سوی وفاق ملی، و با تکیه بر اصول و معیارهایی که به آن پای بندیم، بخصوص دفاع از حقوق مردم و تأمین شرایط و زمینه های مردم سالاری و البته هوشیاری نسبت به تهدیدات و خطرات به راه حلی رسید که هم به مصلحت جامعه و هم مورد توافق اصلاح طلبان باشد.
سید محمد خاتمی پس از استماع سخنان حضار، ضمن خوش آمدگویی به اعضای شورا گفت:
روز اول محرم الحرام است. محرم و عاشورا برای ملت ما و برای تاریخ ما دارای اهمیت ویژه ای بوده است. ملت ما در تاریخ خود با الهام از عاشورا کارهای بزرگی کرده است. الهام بخش بزرگ انقلاب ما عاشورا بود و پیام نهضت حسینی راهنمای ما به سوی آزادی و آبادی و مقابله با بی عدالتی، ستم و وابستگی بوده است و بخصوص شما عزیزان که نمایندگی بخش مهمی از جامعه را دارید که هم به اسلام و انقلاب پای بند است و هم خواستار اصلاح مدام سیاست ها و راهکارها است. ارادتتان به امام حسین و اهل بیت آشکار است.
امروز هم باید برای یافتن راه درست و شناخت وظیفه اجتماعی و مسؤولیتمان در برابر انقلاب و کشور و ملت از نهضت امام حسین الهام و مدد بگیریم.
نکته دیگر این که در فضای بسته کنونی نقش و جایگاه شما به عنوان اعضاء شورای هماهنگی اصلاحات برجسته تر و حساس تر است.
اولاً شما دلسوزان انقلاب و کشورید، امتحان خود را هم داده اید. ثانیاً از بخش مهمی از کشور بخصوص بخش جوان تر و نخبه تر کشور نمایندگی می کنید و در غیبت یا محدودیت تشکل ها و احزاب کار شما که بحمدالله با همه مشکلات توانستید لااقل همچنان دور هم باشید و در حد توان چاره جویی کنید. چشم جامعه به شما است و تصمیمات و اقدامات و مواضع شما از اهمیت بیشتر برخوردار است.
من هم با شما همداستانم که وضعیت اقتصادی و سیاسی و مدیریتی و بین المللی ما مطلوب نیست و می خواهم نکته ای را بر آن بیفزایم و آن افزایش روزافزون آسیب های اجتماعی است. خشونت و عصبانیت که در روابط افراد بیشتر می شود و حتی منجر به جرح و قتل ها می گردد. انحراف هایی که در جامعه پدید می آید و بخصوص دامن جوانان ما را می گیرد، افزایش طلاق، افزایش موج مهاجرت، بخصوص دانشمندان و جوانان و ... همگی نشانه مشکلات بنیادی است که جامعه با آن روبرو است و همین جا پیشنهاد می کنم که پرداختن به آن و چاره جویی برای رفع این مشکلات می تواند در دستور کار شما قرار گیرد و خیال نکنید که کار اصلی کاری است که مستقیماً سیاسی است. می توانید در حد خود کمک به کم کردن آن ها کنید و حتی راه حل های مناسب را به مسؤولان پیشنهاد کنید.
و من معتقدم هر چه فضای سیاسی جامعه بسته تر و امکان حضور در عرصه حقوق و مسؤولیت های شهروندی کم تر شود، انحراف و فساد هم در جامعه بیشتر می شود و از این باب فضای باز سیاسی (در چارچوب قانون) یکی از عوامل مهم کم شدن فساد و فحشاء و انحراف هم خواهد بود.
من نیز چون شما از تهدیدهایی که علیه کشور و مردم بخصوص از بیرون می شود و فشارهایی که دارد می آید نگرانم و همگی نیز باید راه های مقابله با آن را بررسی کنیم.
در عین حال معتقدم که اگر رویکردهای حاکم تغییر کند بخصوص در جریان انتخابات همگی و از جمله خود حکومت و همه نظام از آن سود فراوان خواهند برد، ولی همان گونه که گفتید متأسفانه کمتر نشانی از این تغییر و فراهم آمدن زمینه همدلی و وفاق و حضور امن و آزاد و مطلوب در انتخابات می بینیم و به نظر می رسد که کسانی و جریان هایی می کوشند که راه را برای حضور هر کس و هر جریانی که نمی پسندند ببندند. در عین حال امیدوارم که شرایط مورد نظر برای برگزاری انتخابات مطلوب و حضور فراگیر در آن فراهم آید.

 
 
تعداد بازدید: ۲۵۵۳۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,