درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۲۵ آبان ۱۳۹۰
امروز بشر به علی بن ابیطالب بیشتر نیاز دارد

آيين رونمايی از «مصحف شريف‌ بَوّاب» با حضور سيدمحمد خاتمی و جمعی از چهره‌های فرهنگی هنری و سياسی همزمان با عيد غدير خم برگزار شد. همزمان با جشن غدیر و با حضور رئیس بنیاد بین المللی گفت و گوی تمدن ها از قرآن هزار ساله به خط "ابن بواب" خوشنویس ایرانی قرن چهارم رونمایی شد.

رئیس‌جمهوری سابق کشورمان در ابتدای سخنانش با تبریک عید سعید غدیر خم، اظهار داشت:« امام علی (ع) الگوی همه بشریت در همه زمانهاست .او انسان برتر است نه از این جهت که تنها در جنبه های معنوی و الهی و عرفانی و حق شناسی و حق پرستی سر آمد است بلکه به عنوان نمونه انسان عادل و عدالت گستر و اخلاقی نیز الگو و برتر است.»
وی افزود:« البته اینکه می گویم انسان برتر است به این معنا نیست که پیامبر(ص) از او بزرگتر نبوده است چرا؛خود امیرالمؤمنین (ع) خود را بنده ای از بندگان پیامبر می داند اما اینکه می گویم برتر است و الگو برای اینکه حاصل پیام پیامبر و حاصل کار عظیم پیامبر و ارائه نمونه ای از انسانی که خدا و پیامبر می خواستند علی است.»
رئیس بنیاد باران تصریح کرد:«علی (ع) انسان برتر است انسانی که در دورانی که پیامبر نیست و وحی منقطع شده است این برتری ها را دارد و نشان می دهد او الگوی همه بشریت است.»
خاتمی با بیان اینکه «امروز بشر به علی بن ابیطالب بیشتر نیاز دارد»، گفت:« این نیاز از آن جهت است که از یک جهت آگاهی بشر امروز گسترده‌تر از زمان های گذشته است و از سوی دیگر به خاطر آنکه بیداد و ناروایی در این دوران ژرف تر و عمیق تر از دوران گذشته است و شاید بهتر است بگوئيم ستم آگاه تر است و الا ستم هميشه بوده است.»
وی یادآور شد:«انسان امروز چون آگاه تر است حقوق خود را بیشتر شناخته جایگاه خودش را بیشتر شناخته و طالب آن جایگاه است ، وقتی به آن جایگاه نمی رسد احساس ستم و ناروائی بيشتر می کند.»
رئیس‌جمهوری سابق کشورمان تاکید کرد:«به هر حال امروز این ناروائی و ستم گسترده تر و عمیق تر و ژرف تر است آگاهی بشر هم بیشتر است و در نتیجه الگو بودن علی در زمان ما بهتر و بیشتر مشخص می شود.»
وی ادامه داد:«علی در یقین سر آمد است یقینی که انسان هر چه بیشتر به آن نزدیک تر بشود انسانیت او زیادتر می شود و این تعبیر امام است که اگر همه پرده ها و حجاب ها به کنار برود و حقایق متعالی اصلی مثل محسوسات در مقابل چشم و حواس من ظاهر شود یک ذره بر یقین من افزوده نمی شود.»
به گفته سید محمد خاتمی، علی (ع) مرد اراده و قدرت است مرد عدل است ؛عدل به معنی وسیع کلمه هم برای وضع اقتصادی جامعه و هم تامین حقوق و حرمت جامعه انسانی که از ربوده شدن یک خلخال از پای یک انسان غیر مسلمانی که تحت حکومت اوست برآشفته می شود وانسانی که حتی می گوید من حکومت را اگر نتوانم یک پوسته گندم را به ظلم از دهان مورچه پس بگیرم نمی خواهم و انسانی که حق و حرمت انسان را می شناسد به او تذکر می دهد که خود را بشناسد و خود این حقوق را بخواهد و نیز با همه شایستگی که دارد حکومت را بر اساس رضايت مردم و پذيرش مردم نمي پذيرد.
وی با تاکید بر اینکه «این انسان انسان الگوست و بشر بیش از هر زمان نیازمند به اوست»، گفت:« خوشحالم و خشنودم که در سالروز غدیر او عید انسان؛عید ولایت و عید حق و حرمت انسان ما شاهد رونمائی از قرآن هم هستیم که علی بن ابیطالب صفت دیگرش این است که قرآن ناطق است و علي و اهل بيت با قرآن هستند همواره بودند و خواهند بود و سعادت در گرو این است که انسان تمسک به این دو ارزش گرانبار هستی ثقلین بزند که عبارتند از علی و فرزندان علی و قرآن کریم.»
سیدمحمد خاتمی خاطر نشان کرد:« رونمایی از قرآن کریم در این روز نشانه راز و رمزی است از پیوندی که میان علی و قرآن کریم هست.»

در ادامه این مراسم احمد مسجد جامعی به سخنرانی پرداخت.
وی با تبریک عید غدیر خم، به تجلیل از منقبت خوانی استاد قاسم رفعتی در رثای امام علی (ع) که در ابتدای این مراسم خوانده شد پرداخت .
وزیر ارشاد دولت اصلاحات با یادآوری این نکته که امسال چندمین سال پیاپی است که در روز عید غدیر خم از قرآن کریم رونمایی می‌شود، اظهار داشت:«
اثری که امسال رونمایی می شود به جهاتی ارزش تاریخی بیشتری دارد. این نسخه مربوط به هزار سال پیش است و نسخه اصلی آن در موزه ای در ایرلند نگهداری می شود.»
وی ادامه داد:« ابن بواب شاگرد ابن مقله بوده .چاپ این اثر بسیار دشوار بود لکه گیری؛تفکیک رنگ،اصلاح برخی افتادگی ها و ...واقعا چند سال متوالی برای چاپ مطابق نسخه اصلی وقت گذاشته شد و خوشبختانه آماده شد این اثر در حوزه خط و خوشنویسی دارای تفاوت های اساسی اصلی است.»
او سپس از «ابن‌بواب» به عنوان يكی از چهره‌های شاخص در عرصه ی خط نام برد و اظهار داشت: «اين چهره‌ی ارزشمند علی‌رغم گستردگی فعاليتش در ايران، كمتر شناخته شده است. کسانیکه تاریخ هنر را نوشتند ابن بواب را جزء کاتبان عرب ذکر کرده اند،در حالی كه وی فردی ايرانی است. او در حوزه خط، خوشنويسی، نقاشی، تذهيب، شعر، كتابداری وديگر علوم زمان خود مسلط بوده و آثار كاملی از او به جای مانده است.»
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت ابن بواب که سال‌ها پیش در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد، تصریح کرد:« از همان سالها قرار شد نسخه ای از قرآن که به صورت کامل و جامع از ابتدا تا انتها به خط وی نوشته شده و سالم باقی مانده است، چاپ و منتشر شود که امروز در این عید مبارک شاهد رونمایی از این اثر ارزشمند هستیم و به زودی در آینده ی نزدیک این قرآن روانه بازار نشر کشور می شود.»
مسجد جامعی اظهار امیدواری کرد این سنّت حسنه که تبلور حدیث «علی مع القرآن و القرآن مع علی» است، تداوم داشته باشد و ما بتوانیم هر سال بر اثر این فرمایش متعالی پیامبرگرامی اسلام ، نسخ خطی قرآن را که دارای ویژگی های تاریخی و هنری ، کتابت و صفحه آرایی متمایز هستند را چاپ و ارائه کنیم.
گفتنی است، نسخه خطی قرآن ابن بواب كه در سال 391 ق در بغداد در دوره حكومت امير بهاء الدوله بن عضدوالدوله ديلمی كتابت شده است، يكی از قديمی ترين قرآن هايی است كه به خط نسخ كتابت شده است. اين قرآن تنها قرآن برجای مانده از استاد بزرگ خوشنويسی و تذهيب، علی بن هلال مشهور به ابن بواب است. از ويژگيهای مهم قرآن ابن بواب استفاده و بكارگيری نقوش تزيينی پيش از اسلام هنر ايران است. ابن بواب با نبوغ هنری خود توانسته است با تغيير و بازسازی اين نقشمايه ها و با تأكيد بر جنبه های تزييني آنها، شخصيتی كاملاً ممتاز و جديد به آنها بدهد. به جرأت مي توان گفت اين قرآن مهمترين اثر هنری است كه از حكومت شيعی آل بويه برجای مانده که همگی بيانگر يك اثر هنری كاملاً شيعی هستند.
در آغاز مراسم آقای موسوی قاری ممتاز آیاتی از کلام الله مجید را قرائت کرد.
اجراء مراسم را شاعر و ادب پژوه کشورمان سهیل محمودی بر عهده داشت، محمودی به رغم اینکه داغدار از دست دادن مادرش بود در این مراسم حضور یافته بود و اجرای برنامه را عهده دار شده بود .
به میمنت عید سعید غدیر در این مراسم ،شعر خوانی توسط خانم فاطمه سالاروند و مدیحه سرایی و منقبت خوانی توسط استاد قاسم رفعتی و امیر مداح، انجام شد و مورد استقبال و تشویق حاضران قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، درمیان حاضران، چهره‌های سرشناسی از خادمین قرآن کریم، ذاکرین اهل بیت ، شاعران، خوشنویسان، اساتید حوزه و دانشگاه، اهالی موسیقی، سینما و تئاتر، مدیران مسئول روزنامه‌های کثیرالانتشار و نشریات، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، گرافیست‌ها، فعالان دانشجوئی، نمایندگان ادوارمجلس، وزرای کابینه سیّدمحمدخاتمی ، استانداران دولت اصلاحات و مدیران سابق وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به چشم می خوردند.
حضور پرتعداد حاضران در«آئین رونمائی از مصحف شریف بواب»به همراه مردمی که برای تبریک عید نزد سیدمحمد خاتمی می آمدند به نحوی بود که بعد از تلاوت قرآن کریم ناچار تمامی صندلی های سالن از محل برگزاری خارج شد تا مخاطبان بیشتری بتوانند روی فرش بنشینند اما به رغم این تعداد کثیری از مردم نیز، ایستاده در راهروها و محوطه بیرونی محل مراسم، برنامه را دنبال کردند.
رئیس جمهور سابق کشورمان به احترام جمعی که هرلحظه اضافه می شدند، تا آخر مراسم کنار در ورودی سالن ایستاد (جز هنگام سخنرانی کوتاهش)
و مراسم را ایستاده دنبال کرد.
این جشن با اقامه نماز ظهر و عصر به امامت سیّدمحمّدخاتمی به پایان رسید.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۳۲۰

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱۵ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: در عین حفظ عزت و تمامیت ارضی ایران، به سوی ماجراجویی نرویم
۵ خرداد ۱۳۹۸
طرح مباحث ایران‌گرایی افراطی در مقابل اسلام‌گرایی امری انحرافی و مساله‌ساز است
۱ خرداد ۱۳۹۸
به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,