درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علي اصغر خاکساري
 
 
  
۷ خرداد ۱۳۹۰
با داور قرار دادن قانون اساسی جلوی حاکمیت گروه تند رو را باید گرفت

به مناسبت میلاد مسعود حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن و هفته مادرعده ای از بانوان با سید محمد خاتمی دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار رییس جمهور سابق کشورمان با عرض تبریک میلاد مبارک حضرت صدیقه طاهره(س) اظهار امیدواری کرد که همگی موفق به شناخت بینش و منش و راه این بزرگوار و بزرگوارانی مثل او و عمل بر اساس اندیشه و روش آن بزرگواران باشیم .

وی درباره جایگاه زن در جامعه و لزوم اهتمام به مسائل زنان گفت:درباره زن مطالبی گفته شده و می شود که در جای خود در خور توجه و به جهاتی درست است.ولی لازم است اساسی تر به این مساله پرداخته شود.

رئیس بنیاد باران افزود:در اسلام قطعا توجه ویژه ای به زن شده است و از اهتمام و محبت پیامبر اکرم(ص) نسبت به زن و امور زنان بسیار شنیده ایم.ولی نباید چنین امری را صرفا عاطفی دانست بلکه حکایت گر معنای بسیار عمیقی است.

رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد: در همه ادیان الهی بخصوص اسلام فضیلت انسانی در تقرب آدمی به خدا و جلب رضایت اوست که در واقع به معنی تخلق به اخلاق الهی و باصطلاح خداگونه شدن است.هر چه انسان در این جهت بالا بیاید و پیش برود؛با فضیلت تر خواهد بود.

وی سپس به بررسی معیارها و ملاک‌هایی که در اسلام برای این فضیلت برتر اشاره شده پرداخت و گفت:پیامبر اکرم(ص) مکرر فرمود: خداوند به خشنودی فاطمه خشنود و به ناخشنودی او ناخشنود می شود.در اینجا می بینیم که سخن از رضایت فاطمه از خدا و خشم او از خشم خدا نیست که قطعا حضرت زهرا چنین بوده است؛بلکه امر بالاتر مطرح می شود اینکه خدا به خشم و خشنودی حضرت زهرا خشمگین و خشنود می شود؛یعنی فاطمه(س) در اسلام معیاراست و معیار و ملاک برای انسانیت می شود به هر حال این روز را به شما زنان عزیز و همه انسان های فضیلت خواه شادباش می گویم.

وی سپس اظهار داشت:از حضور در جمع شما خوشوقتم؛ به خصوص که این جمع از زنان فرهیخته و موثر و فداکار تشکیل شده است کسانی هستند که عزیزان خود را در جریان های اخیر از دست داده اند و نیز زمانی كه شهیدانی در جنگ داشتند یعنی خانواده شهیدانی در همه دوران و سی و چند ساله و همچنین خانواده مکرم زندانیان و بیاناتی که ایراد شد نیز همگی ارجمند و مفید بود بخصوص انچه سرکار خانم اعرابی ؛مادر شهید سهراب اعرابی و نیز سرکار خانم محمدی گفتند که نشانه روح بلند زنان ما و نیز جهتی است که ما اصلاح طلبان برگزیده ایم و ایران اسلامي را امن؛آزاد،اباد و سربلند و دارای جایگاهی والا در عرصه جهانی می خواهیم.این دیدگاه دیدگاه ماست.

خاتمی با یادآوری زنانی که اینک در زندان یا حصر به سر می برند گفت که جای این زنان در میان ما و در عرصه اجتماع بسیار خالی است.

وی با بیان اینکه «فکر می کنم دشواری زندان برای زنان بیشتر است هم برای خود شان و هم برای خانواده آنها»، ادامه داد: من اظهار امیدواری کردم ؛ برای تغییر این فضای ناگوار کنونی که زیانش به همه و بیش از همه به نظام و ایران می رسد و برای باز شدن فضا زندانیان ازاد شوند و در گام اول شاهد آزادی زنان زندانی باشیم که نشد ولی برای کار خیر هیچگاه دیر نیست.

رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد: معتقدم این فضا که موجب افزایش بدبینی و خشونت از هر طرف می شود و تغيير آن می تواند همه را به خدمت؛ اعتلاء ایران و بهبود زندگی و حرکت به سوی آرمان های انقلاب در کنار هم تشویق کند.

وی همچنین تصریح کرد: این نیروها وانرژی هایی که بخصوص در این دو سال برای دفع و حذف یکدیگر؛صرف شده است اگر صرف تکامل وضع روحی خودمان و بهبود وضع زندگی و رسیدگی و خدمت به انقلاب و کشور و حرکت در جهت آرمان های والای ملت می شد ؛مطمئنا امروز وضعی به مراتب بهتر از انچه هست داشتیم و شاهد میدانداری تندروها و کسانیکه جز به حذف و تخریب نمی اندیشند نبودیم.خاتمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مطالب فراوانی که درباره زن و جایگاه زن مطرح شده گفت: این صحبت‌ها در جاي خود خودش در خور ملاحظه و از جهاتی درست است، چه در مورد وضع زن در گذشته و نیز خدمت اسلام به زن و چه درباره وضعیت زنان در جهان کنونی؛ولی به نظر من باید کمی عمیق تر به این موضوع بنگریم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم راجع به زنان؛مردان وجامعه و یا حقوق انسانها صحبت کنیم باید قبلا مشخص کنیم که چگونه به هستی، انسان و زن و مرد نگاه می کنیم چرا که تمام نظامات و نهادهای اقتصادی، حقوقی ،قضایی و اجتماعی و سیاسی متاثر از نحوه نگاهی است که جامعه وانسان به مقولات مختلف هستی و زندگی دارد.

وي با بیان اینکه «با کمال تاسف نگاه به زندگی و اجتماع در تاریخ تا همین امروز نگاه مردانه بوده است»، اظهار داشت: شما اگر به ادبیات ملت های مختلف و اصطلاحات فلسفی ؛سیاسی و اجتماعی نگاه کنید این امر را خوب درک می کنید.در جامعه و ادبیات و فرهنگ ما؛مردانگی یعنی فضیلت و نیکی.مردانگی یعنی شخصیت خوب و والا و فضیلت که مایه برتری و عظمت شخصیت انسان است با مردانگی- جوانمردی مرادف می شود.

رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ و تمدن‌ها افزود:"آرته" یونانی که در فرهنگ فلسفی ما به فضیلت ترجمه شده است در زبان های اروپائی به "ویرتوس" و "ویرچيو" ترجمه شده است و "ویر" خصوصیت مردی است چنانکه در ادبیات فارسیی "هنر" را که می توان به جای فضیلت به کار برد در اصل"هونر" است که باز هم مایه آن مردی است.می بینیم که در این میان زن جایگاهی ندارد.

خاتمی ادامه داد: با کمال تاسف امروز هم وقتی از حقوق بحق پایمال شده زنان در طول تاریخ صحبت می شود گویا ملاک و معیار باز مرد است و زن وقتی جایگاه خود را می یابد که همسان مرد شود در حالیکه مرد؛مرد است و زن؛زن است و هر دو انسان.تا این نگاه عوض نشود ما نمی توانیم منتظر تحولات در عرصه های اقتصادی؛معیشتی؛حقوقی؛قضایی و مدنی باشیم و اگر از چاه هم بدر‌آییم به چاله می افتیم!

وی تاکید کرد: اگر خواستار تحولیم باید ابتدا دیدگاه را متحول کنیم و با نگاه دیگری تاریخ و انسان و از جمله زن را بنگریم.

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با طرح این سئوال که «آیا اسلام به تاریخ و جامعه و انسان نگاه مردانه دارد؟»، افزود: ما یک حقیقت دین داریم که نزد خداست و بر قلب پیامبر نازل کرده است و یک دین تاریخی داریم که در تاریخ تحقق پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: تفکیک عادت ها و سنت ها وتعصب‌ها به نام دین و نهادینه شدن انها با آنچه حقیقت دین است مساله مهم و البته حساس و ظریفی است .باید ببینیم در دین تحقق یافته چه دیدی حاکم بوده است؟و آیا در حقیقت دین هم همین دید وجود دارد؟

خاتمی با بیان اینکه«مایه دین ؛امر قدسی و حقانی است باید هوشیار باشیم که امر تاریخی و زمانی و مکانی بجای امر مطلق و حقانی ننشیند»، اظهار داشت: از جمله در مورد زن و جامعه باید ببینیم نگاه دین؛خداو پیامبر به جامعه و انسان و زن و مرد نگاه مردانه بوده است یا فراجنسیتی؟من وقتی در حد دانش و توان اندک خود به قرآن و اسلام می نگرم؛وقتی در قرآن و روایات خطاب متوجه گوهر انسانی است آنجا دیگر مونث و مذکر رنگ می بازد و وجود ندارد.

رئیس‌جمهور سابق کشورمان افزود: اگر چنین برداشتی درست باشد باید بگوئیم که این دیدگاه هم در سلسله علل احکام است همانگونه که استاد شهید مطهری درباره عدالت می گفت و من افزودم که اخلاق هم در سلسله علل احکام است.یعنی حکم خدا حکمی است که با عدالت و اخلاق سازگار باشد.

وی همچنین گفت: در اینجا نیز اگر حکمی با انسانیت که امری فرا جنسیتی است ناسازگار بود باید گفت نمی تواند حکم خدا باشد و در انسانیت زن و مرد کاملا یکسانند به هر حال اگر دیدگاه عوض شود خیلی از شرایط زندگی و حتی نهادهای اجتماعی اعم از اقتصادی؛حقوقی،سیاسی و... هم تغییر خواهد کرد.این موضوع البته نیاز به بحث های دقیق تر و گسترده تر دارد که مجال آن ،اینجا نیست.

خاتمی در بخش پایانی خود به شرایط کشور و منطقه اشاره کرد و گفت: با توجه به این شرایط اولویت مسئولیت و رسالت زنان ومردان ما در عرصه اجتماع با حقوق مدنی و شهروندی است.

وی تاکید کرد: فکر می کنم در جوامعی مثل ما حقوق مدنی و شهروندی قبل ازموضوعات جنسیتی باید مورد توجه باشد یعنی برای برخورداری ازابتدائی ترین حقوق مدنی و شهروندی از جمله از سوي زنان ، در این زمینه شاهد هوشیاری و احساس مسئولیت خوبی هستیم.

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه « در تحولات اخیر خاورمیانه زنان هم حضور در خور تحسین دارند»، اظهار داشت: مردم اعم از زن و مرد چه می خواهند؟اینکه دیکتاتوری نباشد، انتخابات آزاد باشد، احزاب، گروهها و تشکل ها آزادانه و با امنیت فعال باشند، مسئولان انتقاد پذیر باشند و قدرتی که در اصل متعلق به مردم است جابه جائی آن با مسالمت صورت گیرد.

وی تاکید کرد: البته این بدان معنی نیست که زنان از حقوق و مصالح صنفی و خاص خود صرف نظر کنند ولی اگر حقوق اساسی و مدنی به معنی عام تامین شد امكان دستیابی به دیگر حقوق و مصلحت ها هم بیشتر خواهد شد.

به گفته سيد محمد خاتمی، در جوامعی مثل ما که از یک تاریخ استبداد زده رنج می برد و انسان در آن چه توسط مستبدان و چه استعمارگران و سلطه گران تحقیر شده است . اگر این انسان حق و حرمت و امنیتش به رسمیت شناخته شود و حق حاکمیت خود بر سرنوشت را تامین کند می تواند سر فرصت خیلی از مسائل دیگر را نیز حل کند.

سیدمحمد خاتمی خاطر نشان کرد: تکرار می کنم در مورد خودمان اگر همه بخش های جامعه و گروه ها و بخصوص حاکمان با داور قرار دادن قانون اساسی جلو انحصار طلبی و بخصوص حاکمیت گروه های تند از هر طرف که باشد را بگیرند در وضعیت مناسبی قرار خواهیم گرفت.همه باید با هم این مهم را به انجام برسانیم و این کار میسر است و در درجه اول نفعش به نظام خواهد رسید.زهرا شجاعی:

مواضع روشن و حکیمانه خاتمی ؛حاکی از نگرش عمیق و الهی و در عین حال دلسوزانه ایشان نسبت به آرمان های حضرت امام؛انقلاب و حفظ کیان نظام و انقلاب اسلامی استدر اغاز این دیدار تعدادی از زنان حاضر به طرح مسائلی پرداختند.از جمله خانم زهرا شجاعی، رييس مرکز امور مشاركت زنان نهاد رياست جمهوري در دولت اصلاحات گفت:خوشحالیم که بار دیگر فرصتی ایجاد شد تا در شرایط حساس؛بحرانی و نگران کننده که حاکم بر جامعه و منطقه ما و جهان اسلام هست تجدید عهدی با افکار و اندیشه های اقای خاتمی داشته باشیم و هم اعلام کنیم حقیقتا مواضع روشن و حکیمانه اقای خاتمی که در طی سال های گذشته و به خصوص اخیرا اعلام شده حاکی از نگرش عمیق و الهی و در عین حال دلسوزانه ایشان نسبت به آرمان های حضرت امام؛انقلاب و حفظ کیان نظام و انقلاب اسلامی است.

وی افزود: ماه خرداد همواره برای ما ماهی مملو از حوادث و اتفاقات گوناگون تلخ و شیرینی بوده که این ماه را به نوعی به ماه سرنوشت ساز و به تعبیری ماه قدر جمهوری اسلامی تبدیل کرده است.

شجاعی تصریح کرد: به حق توسل به حضرت زهرا (س) و الگو گرفتن از رسالت و شجاعت و همه جانبه نگری و جامعیت شخصیت ایشان می تواند نه برای ما زنان بلکه برای همه انسان هایی که تشنه حقیقت هستند الگو و اسوه باشد.
مشاور رئیس دولت اصلاحات خاطر نشان کرد: وجود حضرت زهرا اسوه انسانیت است که با عمر کوتاه خود و حوادث متعددی که با آنها مواجه بودند برای ما خلایی را باقی نمی گذارد که در حوادث گوناگون چه برخوردی باید داشت و چه موضع گیری باید کرد.مادر سهراب اعرابی: از خون فرزندم می‌گذرم به شرط آنکه همه زندانیان آزاد شوندخانم پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی نیز در این دیدار گفت: به عنوان یک مادری که فرزندش را از دست داده طی دو سال گذشته رنج بسیاری برده ام ولی باز دعا می کنم این اتفاق برای هیچ مادری نیافتد و این اتفاقات دیگر تکرار نشود.

وی تاکید کرد: شخصا همان خواسته خود را که در نزد شما و دوستان اعلام کرده‌ام باز هم حاضرم تکرار کنم:از خون فرزندم می گذرم به شرط آنکه تمامی زندانیان سیاسی و اقایان موسوی و کروبی و همسرانشان آزاد گردند.(تشویق حضار)

مادر سهراب اعرابی خاطر نشان کرد: همگی باید برای رسیدن به خواسته های به حق مردم و اینده روشن کشورمان تلاش کنیم تا عدالت و برابری رواج یابد و خشونت و کینه توزی و انتقام جویی جای خود را به عشق و صلح و مهرورزی دهد و همه ایرانیان با هر عقیده واندیشه در کنار یکدیگر با صفا و صمیمیت زندگی کنند.با امید بهترین روزها برای همه مردم ایران و دنیا.خانم محمدی:

صحبت اخیر شما یک زبان بسیار مناسب حال جامعه ما بود

جامعه ما تشنه این زبان مدنی هست

خانم محمدی نیز در سخنانی اظهار داشت:در این جمع خانواده های زندانیان سیاسی نیز هستند و من نیز جزء کوچکی از انها هستم.واقعا خانواده زندانی سیاسی بودن زجر بزرگی است ؛رنج های بزرگی می برند یک روی سکه رنج هست ولی روی دیگر سکه برای انها افتخار است.

وی افزود: صحبت اخیر شما یک زبان مدنی بود؛یک زبان بسیار بسیار مناسب حال جامعه ما بود.شاید افراط گران از هر دو سو مخالفان این صحبت ها باشد؛جامعه ما تشنه این زبان مدنی هست.درست است به ما رنج تحمیل می شود ناملایمات زیادی را از جانب بخشی از حکومت تحمل می کنیم ولی هنر ما خانواده ها این است از مشی مسالمت امیز فاصله نگرفته ایم.

محمدی ادامه داد: ما همچنان اصرار داریم زبان؛گفتار و کردار ما باید مدنی باشد؛زبانی که از خشونت پرهیز می کند.امیدواریم این زبان ادامه پیدا کند زیرا این امر علاوه بر اینکه به رشد جامعه ما کمک می کند از طرفی وحشت را از جامعه پاک می کند.

وی همچنین اظهار داشت: ما به دنبال انتقام و کینه توزي از هیچکس نیستیم؛ما اهل گذشت و ایثار هستیم.هر چه بر ما سخت بگیرند ما گذشت و ایثار مان را باید بیشتر کنیم این به معنای گذشت از حق مردم نیست ؛خیر. باید بر باورها وایمان های خودمان محکم بایستیم اما با گذشت و ایثار.هر چه زبان ما مسالمت آمیز تر باشد راه را بر تندروها می بندیم.کسانیکه می خواهند خشونت را در جامعه بیشتر کنند.از گفتارهای شما خیلی استقبال می کنیم؛گفتارهایتان روشنگرایانه است و خواهش ما این است این را ادامه بدهید.

محمدی خاطر نشان کرد: خدا را شکر می کنم از اینکه سال 76 مساله ای به نام اصلاحات با وجود گران قدر شما در ایران مطرح شد و راه مسالمت و فعالیت مدنی را به روی ما باز کرد و امیدوارم بعد از این بیش از پیش این راه را طی کنیم.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۲۲۶

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
۲۹ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند
۲۲ تير ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: به خاطر ایران باید فداکاری کنیم
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,