درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
  عکس از: علی اصغر خاکساری
 
 
  
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۰
حضرت زهرا سلام الله علیها نه فقط نگران حق اقتصادی که نگران حق حاکمیت بر سرنوشت خویش بودند

مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها طبق سنت سال‌های اخیر با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه و دوستداران اهل بیت علیه السلام و با سخنرانی سیدمحمد خاتمی در شب شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها برگزار شد.
رئیس جمهوری سابق کشورمان در این مراسم سخنان خود را با این سلام آغاز کرد« بسم الله لرحمن الرحیم؛ اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرالمستودع فیها بعدد ما احاط به علمك»، او سپس به قصیده نسبتا بلندی که به زبان عربی در منقبت حضرت زهرا سلام الله علیها وجود دارد اشاره کرد و گفت:«مطلع این قصید این چنین است که "شرف الله جمادی الآخره/فغرت وهی جمادی الفاخره."»
وی افزود:« شاعر در ادامه می سراید که "در وجود حضرت زهرا سلام الله علیها صورتهایی از آیین هدایت و شرع انور گرد آمده است که خردهای سرگردان را به راه می آورد و در او صدا و فریاد حق را می بینی که سرود عدل و حماسه انقلاب را می سراید. خداوند با این وجود مقدس، به بهترین آفریده خود (پیامبر) موهبتی داده است که زهراست و او سرور و نشاط دنیا و نور و روشنی آخرت است."»
رئیس موسسه بین‌المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها تصریح کرد:« در مجامع حدیثی، تاریخ، سیره و سنت و آنچه از سوی فرق مختلف اسلامی نقل شده است، تجلیل و تکریم حضرت زهرا سلام الله علیها از سوی پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین علیه السلام، آنقدر فراوان است که شاید در مورد هیچ موضوعی اینگونه تاکید نشده است.»
وی با بیان اینکه« پیامبر در گفتار و رفتار به حضرت فاطمه سلام الله علیها احترام زیادی می گذاشت»، یادآور شد:«بوسیدن دست، دادن عنوان "مادر پدر"، ایستادن با احترام در مقابل او و تلاش برای ابراز این عشق و محبت، قطعا تنها از روی عاطفه نبوده و رمز دیگری داشته است.»
خاتمی ادامه داد:« امیرالمؤمنین علیه السلام هم در مقابل ایشان دلداده ای دلباخته است که او را تمجید و تکریم می کند و شاید همه احساس امیرالمؤمنین در آخرین بیتی که به حضرت نسبت می دهند متجلی باشد که بعد از دفن حضرت زهرا سلام الله علیها سروده شده : "چنان آه و اندوه ، جان مرا دربند کرده است که می خواستم همراه آه و اندوه، جان من هم برآید". یعنی حتی زندگی پس از حضرت زهرا سلام الله علیها را ارزشمند نمی دید.»
رئیس جمهوری سابق کشورمان با طرح این سئوال که «این تکریم و تجلیل برای چیست؟»، اظهار داشت:« بدون تردید این بزرگ دانستن و ابراز احترام برای حضرت زهرا سلام الله علیها در شخصیت و فضائل وجودی آن بزرگوار و جان سرشار از زیبایی و نیکی او نهفته است؛ یعنی تجلیل عظمت و نیکی است.»
وی تاکید کرد:« بزرگی حضرت زهرا سلام الله علیها سبب شده است تا نه فقط به عنوان یک انسان بزرگ، بلکه به عنوان معیار حقیقت معرفی شود تا آنجا که خداوند به خشم او، خشمگین و به خشنودی او خشنود می‌شود.»
خاتمی با اشاره به زندگی کوتاه حضرت زهرا سلام الله علیها و وجود بحران‌های متعدد و پی در پی در این زندگی کوتاه، گفت:«شاید بحرانی ترین آن، مدت 75 روز یا 95 روز بعد از رحلت پیامبر می باشد. اما در همان مدت کوتاه هم عظمت و بزرگی زیادی را می‌بینیم و از همان کلمات اندک بجا مانده از ایشان، می‌توان به عظمت شان ایشان پی برد.»
وی یادآور شد:«از جمله در خطبه مسجد مدینه و سخنانی که در آخرین روزهای عمر خود در پاسخ به پرسش زنان مهاجر و انصار ایراد کردند . خطبه حضرت فاطمه سلام الله علیها سرشار از نکات بدیع معرفتی ، تربیتی، حکمی، عرفانی، سیاسی و در اوج فصاحت و بلاغت است. این همه عقلانیت، حکمت و معرفت و بینش پر ژرفا و بلاغت و فصاحت در یک زن جوان و مدرسه ندیده، شگفت آور و نشانه عظمت ایشان است.»
رئیس بنیاد باران با تاکید بر اینکه «تعریفی که ایشان از دین اسلام بدست می دهد بسیار فاخر وزیبا و سنجیده است»، گفت:« پیش بینی دقیق ایشان از آینده امت اسلامی و جامعه بشری هم بسیار مهم است ، این خطبه از ذخایر ارزنده ای است که از جهات مختلف باید روی آن کار شود.»
وی افزود:«در روزهای پایانی زندگی، زنان مهاجر و انصار به خدمت حضرت زهرا سلام الله علیها رسیدند و احوالپرسی کردند که ایشان از حوادث پیش آمده بشدت ابراز نارضایتی کردند و نکته ای گفتند که قابل تامل است. ایشان می فرماید: "به جان خودم سوگند که کردار امروز شما آبستن فتنه هایی است که بزودی میوه های تلخ آن را خواهید چید. به جای شیر، خون تاره از پستان دهر خواهد جوشید و خواهید نوشید و پیمانه هایتان از زهرهای کشنده، پر خواهد شد. دل به دنیایتان خوش دارید، اما مطمئن باشید که فتنه ای سخت به شما رو خواهد آورد و هشدار می دهم نسبت به شسمشیری که به جان شما خواهد افتاد و از هم گسستگی و هرج و مرجی که فراهم خواهد شد و استبدادی که از سوی ستمگران تحمیل می شود؛ و چنان خواهد شد که نه بهره ای از دنیا داشته باشید و نه رونقی در زندگی تان باشد، بلکه آنچه شما می کارید، ظالمان می دروند و برمی دارند".»
خاتمی تصریح کرد:« اگر زهرا سلام الله علیها از علی علیه السلام حمایت می کند بخاطر این نیست که شوهر اوست یا بستگی خویشاوندی دارد. او می گوید که اگر علی علیه السلام حکومت می کرد، عدل را حاکم می کرد، جایگاه جامعه را بالا می‌برد، در مقابل بیداد و ستم می‌ایستاد و مردم را در راه راست و پاک پیش می‌برد. آنچه زهرا سلام الله علیها می‌خواهد چنین حکومتی است و از اینکه نیست، رنج می‌برد و ملامت می‌کند که چرا از آنچه اسلام آورده بود و قراربود پیروی شود، دوری شد.»
رئیس جمهوری سابق کشورمان یادآور شد:«در مورد پیش بینی حاکم شدن استبداد، ابن خلدون ظاهرا اولین کسی است که این موضوع را بیان کرده است که 50 سال بعد از رحلت رسول الله (ص)، خلافت اسلامی به پادشاهی موروثی تبدیل شده است. البته او توجیه می‌کند و عصبیت را که عامل اصلی در حکومت می‌داند در خلافت جاری نمی‌دیده است، لذا می‌گوید طبیعی است که این شکل از حکومت روی کار بیاید.»
وی افزود:«اما دیدیم که چه فاجعه‌ای رخ داد و جامعه اسلامی به چه روزی افتاد. وجود سه خلافت درگیر با یکدیگر همزمان در شرق و غرب و شمال جهان اسلام، نشانه بحران مشروعیت بود و باعث درگیری‌ها، سرکوب‌ها، فشارها و ستم‌ها و از سوی دیگر خشونت‌ها و مقابله‌های خونین، گرچه نور و درخشندگی اسلام سبب شد که تمدن بسیار شکوهمندی پدید آید، ولی به خاطر همین وضع سیاسی دیدیم که در اوج شکوفایی این تمدن، حالت افول و انحطاط آن هم پیدا شد و جامعه اسلامی کم کم به قهقرا رفت.»
خاتمی تصریح کرد:«من در کتاب "آیین و اندیشه در دام خودکامگی" سعی کرده‌ام تا این موضوع را در حد آگاهی اندک و توان متواضع خودم بیان کنم و بارها گفته‌ام مشکل ما استبداد زدگی تاریخی است که تا درمان نشود، هر راهی و کاری که پیشنهاد شود به بیراهه می‌رود و دشواری ایجاد می کند.»
رئیس‌ بنیاد باران ادامه داد:« زهرا سلام الله علیها در آن حالت ناراحتی، پیش‌بینی حاکم شدن یک استبداد شدید بر اثر انحرافات ایجاد شده را می‌کند. او در خطبه خود از "فدک" که حق اوست دفاع می‌کند. مطمئنا حضرت زهرا سلام الله علیها بخاطر ارزش مادی آن میراث، این مطلب را بیان نمی‌کند. او فرزند کسی است که فرمود: "الفقر فخری" و همسرش کسی است که دنیا را سه طلاقه کرده بود و خود نیز با تنگدستی و زندگی ساده آشنا بود. اما ایشان در ماجرای فدک از "حق" خودش دفاع می کند، زیرا اگر قرار است حق دختر پیامبر با آن جایگاه بلند پایمال شود، تکلیف دیگران معلوم است. یعنی حق مردم و جامعه پایمال می شود.»
رئیس جمهوری سابق کشورمان تاکید کرد:« حضرت زهرا سلام الله علیها در این مورد دنبال حقی است که پایمال می‌شود البته حق اقتصادی امر مهمی است، اما حق اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حاکمیت بر سرنوشت خویش هم که مهمتر است از بین می رود و مشکل ایجاد می کند و نگرانی حضرت زهرا سلام الله علیها از این مساله بود که طبق پیش بینی آن حضرت متاسفانه رخ داد.»
وی با بیان اینکه «به هر حال زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها از آغاز تولد سرشار از بحران‌هایی بود که شدیدترین آن بعد از رحلت پیامبر (ص) بود»، افزود:« قطعا زهرای اطهر ناراضی از دنیا رفت و امت اسلامی باید از خود پرسش کند که وقتی پیامبر خدا می فرماید "رضایت خدا در رضایت فاطمه است و ناخشنودی فاطمه، ناخشنودی خداست"، چه شد که فاطمه سلام الله علیها ناخشنود از دنیا رفت؟ رنج‌های زهرا سلام الله علیها بسیار زیاد بود که شاید گویاترین مظلب سخن ایشان باشد که "آنقدر مصیبت بر من فرود آمد که اگر بر روزها فرود می آمد، به شب مبدل می شدند".»
خاتمی در پایان سخنان خود با این دعا به پایان برد:«خدواند ما را به راه زهرا سلام الله علیها و علی علیه السلام آشنا کند و در پیروی آنها ما را موفق فرماید!»

حضرت زهرا سلام الله علیها چونان دژی استوار ازهیبت و صولت علی علیه السلام دفاع می‌کرد
در ادامه، احمد مسجد جامعی طی سخنانی با گرامیداشت یاد افرادی مانند آیت الله توسلی، سیف الله داد، کیوان سپهر و قیصر امبن پور که مراسم سال های قبل و در جمع عزاداران حضور داشتند، به بیان حدیثی از پیامبر(ص) که توسط علامه امینی بیان شده است، پرداخت و اظهار داشت:« شآن حضرت زهرا نزد پیامبر اسلام(ص) فراتر از ارتباط دختر و پدر بود، زیرا ایشان دختران دیگری از همسران دیگر خود داشتند، اما این ارتباط را با آنها نداشتند.»
وی همچنین با اشاره به سیاسی بودن ماجرای باغ فدک، افزود:« منش و اندیشه آن حضرت در دفاع از راه پدر تجلی می یابد و از سوی دیگر ضربت هایی هم که ایشان خوردند به خاطر علی علیه السلام بود ، زیرا کسانی که با ایشان برخورد کردند برای بردن علی علیه السلام برای بیعت آمده بودند.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات، با تاکید بر اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها همیشه مانند دژ استواری می ایستاد و از هیبت و صولت علی علیه السلام دفاع می کرد، یادآور شد:« ایشان با وجود این نقش که بر عهده داشتند، در آخرین روزهای عمر به همسرشان می گویند، علی جان! اگر از جانب من کوتاهی شده است، ببخش!»
در این مراسم که سهیل محمودی اجرای آن را بر عهده داشت، پس از قرائت زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و تلاوت سوره یس توسط قاری ممتاز قرآن کریم آقای سید حسین موسوی، شاعران جوان آقایان امیرحسین نیکزاد، حسین جنت، محمدرضا طاهری، علی ثابت قدم و خانم فاطمه سالاروند، به قرائت اشعار خود در مدح و منقبت حضرت زهرا سلام الله علیها پرداختندکه این سروده ها با استقبال و تحسین حاضران روبرو شد.
سید عبدالحسین مختاباد نیز به مرثیه خوانی برای دخت گرامی نبی مکرم اسلام(ص) پرداخت.
در پایان مراسم سوگواری نیز نماز مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی اقامه شد.
در حاشیه؛
در مراسم عزاداری حضرت فاطمه سلام الله علیها جمعی از هنرمندان ، روزنامه نگاران ، مدیران دولت اصلاحات و چهره هایی مانند آیت الله سید مهدی امام جمارانی، آیت الله رحمت، سید محمود دعایی، ساعد باقری، معصومه ابتکار، محمدعلی سبحانی، جاوید قربان اوغلی، احمد خرم، هادی خانیکی، حجت الاسلام محمد شریعتی و... حضور داشتند.
آثارخوشنویسی و گرافیک گروهی از هنرمندان تجسمی با موضوع حضرت زهرا سلام الله علیها نیز در محل مراسم به نمایش در آمده بود و تعدادی از هنرمندان صاحب این آثار در مراسم حضور داشتند . همچنین تصویری از بارگاه ملکوتی ائمه علیه السلام مدفون در بقیع مربوط به سال 1308 هجری قمری که اصل آن در کتابخانه استانبول نگهداری می شود، به نمایش گذاشته شده بود که در این مجلس مورد توجه حضار قرار گرفت.
در پایان مراسم و پس از اقامه نمازجماعت ، سید محمد خاتمی به گفت و گوی چهره به چهره با حاضران پرداخت.

 
 
تعداد بازدید: ۲۶۸۶۲

 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین خبرها
۲۸ شهريور ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: نبودن نظارت و پاسخگویی، مشکلی است که باید حل کنیم
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
سیدمحمد خاتمی: چرا اتهام سیاسی یا مطبوعاتی، جرم امنیتی تلقی می‌شود؟ چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟
۱ مرداد ۱۳۹۸
گفت‌وگو یا فاجعه؟ سرمقاله گاردین به قلم سید محمد خاتمی
نمایش تمام خبر‌ها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,