A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php51/usr/share/pear/jdf.php) is not within the allowed path(s): (/home/khatami/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php56/lib/php/)

Filename: views/export_txt.php

Line Number: 1

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php51/usr/share/php/jdf.php) is not within the allowed path(s): (/home/khatami/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php56/lib/php/)

Filename: views/export_txt.php

Line Number: 1

Export
۲۹ تير ۱۳۹۸

سیدمحمد خاتمی: تشکل‌های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند

سیدمحمدخاتمی بر لزوم تشکیل انجمن‌های اجتماعی در همه استان‌ها و اقوام برای تشخیص اولویت‌های محلی تاکید کرد.
رئیس جمهوری اسبق ایران در دیدار اعضای بنیاد اندیشه و احسان توحید با تقدیر از تلاش‌های این بنیاد در یزد، تشکیل انجمن‌های اجتماعی در همه استانها و اقوام برای تشخیص اولویتهای محلی را اقدام مفیدی دانست و گفت: متمرکز شدن روی یک منطقه توسط خود اهالی منطقه می‌تواند منشا خدمات بسیار خوبی باشد.
وی با بیان اینکه این مؤسسه و مؤسساتی نظیر آن را به عنوان یک نهاد مدنی می‌داند اظهار کرد: نهاد مدنی پایه اصلی جامعه مدنی است. جامعه مدنی امری مدرن است و از طرفی نظام ما نیز جمهوری اسلامی است و حتما هم باید به گونه ای نگاه کنیم که با معیارهای اصلی اسلام سازگار باشد و چیزی که با معیارهای اسلامی مغایرت داشته باشد، نمی‌خواهیم.
رئیس بنیاد باران افزود: اسلام دینی است که برای همیشه آمده و باید همیشه پاسخگوی سوالات تازه مردم در گذر زمان باشد. این اسلام نمی‌تواند با جامعه مدنی مخالف باشد. اسلامی که ما به آن معتقدیم فردا و پس فردا هم که وضعیت تازه‌ای به وجود می‌آید باید جوابگوی آن مساله هم باشد. امروز دموکراسی و جامعه مدنی، نیازهای زمان ماست و امریست که بشر در طول تاریخ در رشد و تکاملی که داشته به آن رسیده است و هزینه زیادی نیز برای آن پرداخته است.
سیدمحمد خاتمی گفت: البته اینطور نیست که آنچه امروز بشر به آن رسیده نقصی ندارد، اتفاقا ما اگر بتوانیم نقص‌های آن را هم بدانیم و با رجوع به اصول اسلامی نه ظواهر اسلامی، بتوانیم این نقص ها را جبران کنیم آنوقت به وظیفه انقلابی خود عمل کرده ایم.
وی با تشریح پیش‌فرض‌های جامعه مدنی بیان کرد: مردم صاحب حقند، مردم صاحب کشورند، جامعه متعلق به مردم است و حکومت، باید برآمده از اراده مردم باشد و در برابر مردم مسوول باشد. ارباب حکومت‌ها و دولت‌ها خود مردمند. به محض اینکه مردم حذف شدند و قدرت، متکی به جای دیگر شد دیگر اصلا جامعه مدنی تحقق نخواهد یافت و اگر ما هم در مورد جامعه مدنی بحث داریم، بحث این است که واقعا اسلام می‌گوید که مردم محور کارند و مردم قدرت اصلی‌اند و قدرت منتشره‌اند و حکومت که قدرت متمرکز است، برآمده از رای و اراده مردم و پاسخگو در مقابل مردم و طبعا تحت نظارت مردم است و مردم هم اگر روزی از کارکرد دولت‌ها راضی نباشند بدون توسل به زور می‌توانند کارگزاران دولت را عوض کنند. اگر این دیدگاه را به عنوان پیش فرض نداشته باشیم جامعه مدنی هم معنا ندارد.
خاتمی توضیح داد: جامعه مدنی حوزه گسترده بزرگی است و دولت‌ها هم متمرکزند. جامعه مدنی در واقع واسطه‌ایست بین نهادی که قدرت فائقه و برآمده از مردم را در دست دارد و میان مردمی که ارباب اصلی این حکومتند.
وی احزاب سیاسی و سندیکاها را بارزترین نهادهای مدنی دانست و افزود: لزوما نهادهای مدنی نباید اسم اسلام داشته باشند بلکه اصل این است که نباید ماهیت عملکرد این انجمن ها ضدیتی با اسلام داشته باشد چون ما نظاممان یک نظام اسلامی است. چه لزومی دارد نمایندگی اصناف و تشکل ها حتما با اسم اسلامی باشد؟
سیدمحمد خاتمی در ادامه با اشاره به مشکلات و تنگناهای سخت کشور به دلیل تحریم‌های خارجی و مشکلات داخلی گفت: تشکل های اجتماعی می‌توانند توقعات جامعه را تنظیم کنند یعنی در واقع این تشکل‌ها از جایگاه دولت نیز می‌توانند دفاع بکنند ولی دفاع اصلی از حقوق مردم و صنف خود است.
وی با بیان اینکه هدف انجمن‌های اجتماعی، دستیابی به قدرت نیست افزود: انجمن‌ها نمی‌خواهند درگیر با قدرت شوند ولی انتظار دارند دولت هم مزاحم آنها نباشد و البته ممکن است پیشنهاداتی هم برای بهتر عمل کردن دولت داشته باشند.
خاتمی در پایان گفت: یکی از کارهایی که بنیاد شما باید انجام بدهد این است که مسایل استان را رصد کند و برای کمک به پیشبرد برنامه‌های استان کمک فکری بدهد. شما باید اهداف کوتاه مدت‌تر و برنامه‌های مشخصی داشته باشید و لزومی ندارد برنامه‌ها و کارهای متعددی را پیگیری کنید چون وقت و انرژِی مضاعفی را از شما می‌گیرد و نتایج کارها را سخت‌تر می‌کند.