درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۷ مرداد ۱۳۸۶ چاپ | ارسال
نامه به دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی در خصوص بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه
به نام خدا
جناب آقای اكمل الدين احسان اوغلو
دبیرکل محترم سازمان كنفرانس اسلامي
باسلام و آرزوی موفقیت در انجام مسؤولیت بزرگی که بر عهده دارید.
مایلم بنا به نقشی که سازمان كنفرانس اسلامي می تواند و باید در جهان اسلام و در جهان كنوني داشته باشد، توجه خاص شما را به چشم انداز و ابعاد عمیق تري از حوادث و فجایعی که امروز سرزمین و مردم شریف عراق در معرض آن قرار گرفته اند، جلب نمایم.
به وضوح روشن است که عراق سرزمین کهن ترین تمدن ها و دربرگیرنده مقدس ترین رویدادها و مکانهای مذهبی در بحرانی سخت به سر می برد و با تهدیدهای فراگیر رو به رو است. پیش و بیش از همه ملت مظلوم و بزرگوار عراق قربانی این بحران اند، اما در همین حال کل منطقه و حتی جهان نیز دست به گریبان مصیبت ها و مخاطره هایی است که سیاستهای غلط خشونت، تنگ نظری و زورگویی موجد آنها بوده و هست.
امروز باید به هر صورت و قیمتی کشتار و تخریب روز افزون در عراق متوقف شود، بايد به هر طريق كوشيد تا آتشی که در این کشور برافروخته شده است دامنه های بیشتر نگیرد و صحنه های خون و جنایت و ویرانگری و برانگیختن احساسات بیش از این امکانات مادی و معنوی این کشور را از بین نبرد.
آنچه دراین میان در خور توجه ویژه است، جنایات وحشیانه و مکرر و اهانت به مقدسات و آثار و مأثری است که دلهای مشتاق میلیون ها انسان به عشق آنها می تپد. عملیات تخریبی تروریستی که چندین بار در حرم مطهر سامرا و نیز بعضی اماکن مقدس دیگر رخ داده است، از یک سو باعث جریحه دار شدن احساسات پاک مذهبی و تضعیف روحیه مودت و مدارا و برادری و همزیستی میان پیروان مذاهب مختلف می شود و از سوی دیگر زمینه های اعمال خشونت متقابل و افراط علیه ساير مذاهب و آسیب و تخریب اماکن مذهبی آنان را فراهم می کند، روندي که با نگرانی باید در صورت تداوم آن، وقوع جنگ های فرقه ای و داخلی را در عراق و جایگزینی تفرقه را با وحدت در منطقه و جهان محتمل دانست.
علاوه بر آن، همه اينگونه جنايت ها و فاجعه ها مخاطراتي براي ميراث هاي معنوي و فرهنگي است كه تعلّق به همه بشريت دارد. اين هشدار را نيز نمي توان ناديده گرفت كه قرائن حكايت گر توطئه هاي وحشتناك براي تعرض و اهانت به ساير اماكن مقدس است.
من افتخار اين مأموريت را يافته ام كه نگراني شديد و جدّي بسياري از مراجع عظيم الشأن ديني و پيشوايان معنوي جامعه را در ايران و عراق و نيز مراكز و محافل مسئول ديني و مذهبي در اين زمينه را اعلام دارم.
شما به خوبي ميدانيد كه تدبير و تأثير مرجعيت ديني به ويژه در نجف اشرف تا چه حد توانست فتنه هاي گوناگون را در عراق مهار كند و مدارا و معنويت نهفته در دين مبين اسلام را در جهت خير و صلح به كار گيرد. از اين پس نيز بايد با اين انديشه و توان و تلاش خيرخواهانه به جدّ توجه داشت.
من اكنون با اعلام نگراني عميق و قابل توجه مراجع و علماي برجسته ديني از شما مي خواهم كه اولاً سازمان كنفرانس اسلامي از تمامي ظرفيت ها و توانايي هاي خود براي دفاع از كيان دين، مقدسات مردم و اماكن مقدّس استفاده كند تا راه بر تهديد هاي خشونت بار فرقه اي در عراق و در هر جاي ديگر جهان اسلام مسدود شود. ثانياً مسؤوليت هاي اشغالگران در باب پيشگيري از وقوع جنايات و حفظ امنيت مورد تأكيد قرار گيرد. راه نجات عراق از بحران به رسميت شناختن حاكميّت ملّت عراق و تقويت دولت منتخب آنهاست. بايد همة امكانات لازم در اختيار دولت قرار گيرد و دست دولت براي ايجاد امنيت و باز سازي عراق باز گذاشته شود؛راه حلي كه با كمال تأسف، به جاي پيمودن آن، فشار هاي ناروا بر دولت و تنگ تر كردن عرصه بر مردم عراق به چشم مي خورد.
دولت منتخب عراق با همة محدوديت هايي كه بر آن تحميل شده و مي شود تلاش در خور تقديري را در جهت برقراري امنيت مردم و پاسداري از اماكن مقدس انجام داده و مي دهد، ولي روشن است كه امروز امكانات اصلي در دست كساني است كه به اشغال عراق اقدام كرده اند و اگر در انجام مسئوليت خود جدي باشند، نگاهباني از اين سرمايه ها و جلوگيري از جنايات خرابكاران بي منطق برايشان كار دشواري نيست.
بر اين اساس شخصاً از شما مي خواهم كه بكوشيد از هر طريق سياسي و حقوقي نيروهاي مؤثر و مسؤول به خصوص نيروهاي اشغالگر در جهت انجام مسئوليت حفظ امنيت افراد و سرمايه هاي مادي و معنوي مناطق اشغالي، به اهتمام بيشتر براي تضمين امنيت اين اماكن و فراهم آوردن زمينة بازسازي و نوسازي آنها ملزم شوند.
علاوه بر آن به عنوان راه حل مؤثر و اصلي تمهيداتي براي تقويت دولت قانوني و مردمي عراق و نهاد هايي كه با رأي مردم استقرار يافته است، در پيش گرفته شود. اطمينان دارم اگر دولت عراق مورد حمايت همه جانبة جهاني قرار گيرد و موانع و فشار هاي موجود برداشته شود قادر به انجام وظايف سنگين كنوني و اعتلاي معنوي و مادي اين كشور خواهد بود.
اميدوارم با گام برداشتن آن سازمان در اين مسير از دغدغه ها و نگراني هاي جدي عالمان دين و مردم مسلمان جهان نيز كاسته شود، توفيق شما را در اين راه از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

سيّد محمّد خاتمي
 
 
تعداد بازدید: ۶۳۸۸ چاپ | ارسال
 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین رویدادها
۱۷ مرداد ۱۳۸۶
نامه به دبیرکل اتحادیه عرب در ارتباط با بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه
۱۷ مرداد ۱۳۸۶
نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد در ارتباط با بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه
نمایش تمام رویدادها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,