درباره سایت  |  نقشه سایت  |  گزارش اشکال در سایت امروز، سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
RSS RSS چیست؟ 
 
 
 
 
  
۱۷ مرداد ۱۳۸۶ چاپ | ارسال
نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد در ارتباط با بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه
به نام خدا
جناب آقای بان کی مون
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد
باسلام و آرزوی موفقیت در انجام مسؤولیت بزرگی که بر عهده دارید.
مایلم بنا به نقشی که سازمان ملل متحد می تواند و باید در كاهش نا امني ها و نگراني هاي جهاني و منطقه اي داشته باشد، توجه خاص شما را به چشم انداز و ابعاد عمیق تري از حوادث و فجایعی که امروز سرزمین و مردم شریف عراق در معرض آن قرار گرفته اند، جلب نمایم.
به وضوح روشن است که عراق سرزمین کهن ترین تمدن ها و دربرگیرنده مقدس ترین رویدادها و مکانهای مذهبی در بحرانی سخت به سر می برد و با تهدیدهای فراگیر رو به رو است. پیش و بیش از همه ملت مظلوم و بزرگوار عراق قربانی این بحران اند، اما در همین حال کل منطقه و حتی جهان نیز دست به گریبان مصیبت ها و مخاطره هایی است که سیاستهای غلط خشونت، تنگ نظری و زورگویی موجد آنها بوده و هست.
امروز باید به هر صورت و قیمتی کشتار و تخریب روز افزون در عراق متوقف شود، بايد به هر طريق كوشيد تا آتشی که در این کشور برافروخته شده است دامنه های بیشتر نگیرد و صحنه های خون و جنایت و ویرانگری و برانگیختن احساسات بیش از این امکانات مادی و معنوی این کشور را از بین نبرد.
آنچه دراین میان در خور توجه ویژه است، جنایات وحشیانه و مکرر و اهانت به مقدسات و آثار و مأثری است که دلهای مشتاق میلیون ها انسان به عشق آنها می تپد. عملیات تخریبی تروریستی که چندین بار در حرم مطهر سامرا و نیز بعضی اماکن مقدس دیگر رخ داده است، از یک سو باعث جریحه دار شدن احساسات پاک مذهبی و تضعیف روحیه مودت و مدارا و برادری و همزیستی میان پیروان مذاهب مختلف می شود و از سوی دیگر زمینه های اعمال خشونت متقابل و افراط علیه ساير مذاهب و آسیب و تخریب اماکن مذهبی آنان را فراهم می کند، روندي که با نگرانی باید در صورت تداوم آن، وقوع جنگ های فرقه ای و داخلی را در عراق و جایگزینی تفرقه را با وحدت در منطقه و جهان محتمل دانست.
علاوه بر آن، همه اينگونه جنايت ها و فاجعه ها مخاطراتي براي ميراث هاي معنوي و فرهنگي است كه تعلّق به همه بشريت دارد. اين هشدار را نيز نمي توان ناديده گرفت كه قرائن حكايت گر توطئه هاي وحشتناك براي تعرض و اهانت به ساير اماكن مقدس است.
من افتخار اين مأموريت را يافته ام كه نگراني شديد و جدّي بسياري از مراجع عظيم الشأن ديني و پيشوايان معنوي جامعه را در ايران و عراق و نيز مراكز و محافل مسئول ديني و مذهبي در اين زمينه را اعلام دارم.
شما به خوبي ميدانيد كه تدبير و تأثير مرجعيت ديني به ويژه در نجف اشرف تا چه حد توانست فتنه هاي گوناگون را در عراق مهار كند و مدارا و معنويت نهفته در دين مبين اسلام را در جهت خير و صلح به كار گيرد. از اين پس نيز بايد به اين انديشه و توان و تلاش خيرخواهانه به جدّ توجه داشت.
آقاي دبير كلّ!
از شما مي خواهم كه با تكيه بر اين نگراني به حقّ و دور انديشانه چاره اي اساسي بجوييد. از آغاز انتظار مي رفت نقش سازمان ملل كه استقرار صلح و امنيت و رفع تهديد ها در جهان است، در عراق ناديده انگاشته نشود و با اشغال يكجانبة اين كشور و حذف نقش آن سازمان و كشور هاي منطقه زمينه هاي چنين بحران بزرگي كه امروز دامن اشغالگران را نيز گرفته است، پديد نيايد.
اگر اين روند از ابتدا به گونه اي جز آنچه شد، شكل مي گرفت مشكل عراق مي توانست با همكاري جامعة جهاني به خصوص همسايگان آن به صورتي مطلوب حل شود. هم اكنون نيز راهكاري اصولي جز ايفاي نقش مؤثر سازمان ملل و تقويت همه جانبه دولت مشروع و مردمي عراق كه مظهر مردم سالاري فراگير است وجود ندارد.
من اكنون با اعلام نگراني عميق و قابل توجه مراجع و علماي برجسته ديني از شما مي خواهم كه اولاً سازمان ملل متحد و سازمان هاي وابسته به ويژه يونسكو از تمامي ظرفيت ها و توانايي هاي خود براي دفاع از كيان دين، مقدسات مردم و اماكن مقدّس استفاده كند تا راه بر تهديد هاي خشونت بار فرقه اي در عراق و در هر جاي ديگر جهان مسدود شود. ثانياً مسئوليت هاي اشغالگران در باب پيشگيري از وقوع جنايات و حفظ امنيت مورد تأكيد قرار گيرد. راه نجات عراق از بحران به رسميت شناختن حاكميّت ملّت عراق و تقويت دولت منتخب آنهاست. بايد همة امكانات لازم در اختيار دولت قرار گيرد و دست دولت براي ايجاد امنيت و باز سازي عراق باز گذاشته شود؛راه حلي كه با كمال تأسف، به جاي پيمودن آن، فشار هاي ناروا بر دولت و تنگ تر كردن عرصه بر مردم عراق به چشم مي خورد.
دولت منتخب عراق با همة محدوديت هايي كه بر آن تحميل شده و مي شود تلاش در خور تقديري را در جهت برقراري امنيت مردم و پاسداري از اماكن مقدس انجام داده و مي دهد، ولي روشن است كه امروز امكانات اصلي در دست كساني است كه به اشغال عراق اقدام كرده اند و اگر در انجام مسئوليت خود جدي باشند، نگاهباني از اين سرمايه ها و جلوگيري از جنايات خرابكاران بي منطق برايشان كار دشواري نيست.
بر اين اساس شخصاً از شما مي خواهم كه سازمان ملل با توجيه نيروهاي مؤثر و مسئول به خصوص نيروهاي اشغالگر در جهت انجام مسئوليت حفظ امنيت افراد و سرمايه هاي مادي و معنوي مناطق اشغالي، آنان را به اهتمام بيشتر و تضمين امنيت اين اماكن فراهم آوردن زمينة بازسازي و نوسازي آنها ملزم سازد.
اميدوارم با گام برداشتن سازمان ملل در اين مسير از دغدغه ها و نگراني هاي جدي عالمان دين و مردم مسلمان جهان نيز كاسته شود، توفيق شما را در اين راه از خداوند بزرگ مسألت دارم.


سيّد محمّد خاتمي
 
 
تعداد بازدید: ۳۴۷۷ چاپ | ارسال
 
آرشیو
جستجو براساس تاریخ
 
تازه‌ترین رویدادها
۱۷ مرداد ۱۳۸۶
نامه به دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی در خصوص بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه
۱۷ مرداد ۱۳۸۶
نامه به دبیرکل اتحادیه عرب در ارتباط با بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه
نمایش تمام رویدادها »
  سید محمد خاتمی , رئیس جمهور, Mohammad khatami, khatami , khatami.ir, president , sayyid mohammad khatami,